فراجا گردشگری
در نشستی با حضور ضرغامی مطرح شد؛

بیمه و مالیات مشکل اصلی فعالان گردشگری و صنایع دستی اصفهان است

بیمه و مالیات مشکل اصلی فعالان گردشگری و صنایع دستی اصفهان است فراجا: فعالان حوزه های گردشگری و میراث فرهنگی اصفهان در نشستی با حضور وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی دغدغه های خودرا بیان نمودند.به گزارش فراجا به نقل از مهر، مجید دانش مبرهن، پژوهشگر و فعال حوزه گردشگری و صنایع دستی در دیدار با وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری که شامگاه پنجشنبه در خانه دهدشتی اصفهان برگزار شد، گفت: به تعبیر پروفسور پوپ، اصفهان جهانی است که آنرا نصف جهان خواندیم؛ نصف جهان تا چند سال دیگر بر اثر فرونشست از بین خواهد رفت و باید چاره ای برای آن اندیشید.
وی در ادامه به معضلات حوزه صنایع دستی اشاره نمود و اظهار داشت: اصفهان شهر خلاق و شهر جهانی صنایع دستی است. یکی از معضلات مهم در زمینه صنایع دستی، صادرات است، دستگاه هایی مانند گمرک صنایع دستی را بیشتر کالای تجاری می دانند تا یک اثر هنری. باید هماهنگی بین گمرک، گردشگری و صنایع دستی شکل گیرد تا شاهد رشد در این عرصه ها باشیم. همین طور هنرمندان ما نیز باید در بخش های مختلف حمایت شوند.
این فعال حوزه گردشگری سپس به مشکلات هتلداران اشاره نمود و توضیح داد: هتلداران هزینه برق و آب را به نرخ صنعتی می پردازند و این هزینه های اضافی، مشکلاتی برای آنها به وجود آورده است. اگر با تعدیل برخی هزینه ها، تعرفه هتل ها را رقابت پذیر کرد، می توان به گردشگری ایران رونق داد. در این راستا باید یارانه ای خاص برای هزینه های انرژی و آب تأسیسات گردشگری در نظر گرفت.
دانش مبرهن در آخر به قشر راهنمایان گردشگری پرداخت و اشاره کرد: حدود ۱۵ هزار راهنمای تور در ایران وجود دارند، اما بحث بیمه این راهنمایان همچنان یک معضل است. راهنمایان روزمزد هستند و استخدام بخش خصوصی یا دولتی نیستند و لازم است تا برای بیمه این قشر در ردیف بودجه ۱۴۰۱ پیش بینی هایی صورت گیرد. در بحران کرونا حدود ۷۰ درصد راهنمایان ریزش داشتند.
وی همین طور به ظرفیت بالای اصفهان برای ایجاد یک موزه جامع اشاره نمود و خواهان پیگیری این مساله توسط وزیر میراث فرهنگی شد.
باید از موجودیت میراث فرهنگی حمایت شود
در ادامه منصور حافظ پرست، از هنرمندان پیشکسوت صنایع دستی اصفهان اظهار داشت: وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مهم ترین وزارت حاکمیت و اهمیت آن از وزارت نفت هم بیشتر است. این وزارت می تواند بیشتر از نفت برای ایران درآمدزایی داشته باشد. صنایع دستی بیشترین ارزش افزوده را دارد، در صورتیکه ارزش افزوده نفت ۵۰ درصد است ؛ اما یک درصد سرمایه گذاری که برای نفت می شود در زمینه های صنایع دستی و گردشگری وجود ندارد.
وی با انتقاد از صنعتی کردن استانهای نظیر اصفهان و یزد که ظرفیت بالایی در زمینه گردشگری دارند، خواهان توجه و سرمایه گذاری ویژه در زمینه گردشگری شد و خطاب به عزت الله ضرغامی یادآوری کرد: باید از موجودیت میراث فرهنگی ایران و اصفهان حمایت شود.
با سایت های بدون مجوز حوزه گردشگری برخورد شود
محسن روناسی، رییس انجمن صنفی دفاتر خدمات گردشگری استان اصفهان نیز در این جلسه اظهار داشت: ساماندهی تورهای ورودی یکی از اشکالات بزرگ گردشگری ایران است، در تمام دنیا جذب توریست از طرف دفاتر خدمات سفر است، اما در ایران این اتفاق رخ نمی دهد. گردشگران انفرادی وارد کشور شده و در خانه های اجاره ای اقامت می کنند و تأسیسات گردشگری از این توریست سودی نمی برد.
وی اضافه کرد: متصدی گردشگری در اصفهان حدود ۱۰ ماه است که بلاتکلیف مانده و امیدوار هستم متصدی این حوزه هرچه سریعتر مشخص شود.
رئیس انجمن صنفی دفاتر خدمات گردشگری استان اصفهان خواهان برخورد با سایت ها وعامل های بدون مجوز خدمات گردشگری شد. روناسی همین طور به لزوم برگزاری یک نمایشگاه بین المللی گردشگری در اصفهان اشاره نمود و اظهار داشت: در اکسپو دبی بدترین غرفه برای ایران است، در صورتیکه جذب گردشگر بوسیله نمایشگاه ها قابلیت های خوبی دارد.
وی سپس درباره فقدان آموزش در زمینه گردشگری، اشاره کرد: بعد از بحران کرونا نیروهای انسانی در تمام زنجیره های گردشگری از بین رفتند و جای دیگر مشغول شدند. برای هر یک از این نیروها زحمت های بسیاری کشیده شده، باید آموزش نیروهای متخصص در زمینه گردشگری بصورت ساماندهی شده و مکرر باشد.
روناسی به مشکلات مالی و مالیاتی فعالان گردشگری هم اشاره نمود و توضیح داد: مشکلات مالیاتی دامن گیر همه مجموعه ها شده است، اگر گردشگری در ایران صنعت است باید بیمه و تسهیلات صنعتی هم شامل آن شود. بخشودگی مالیاتی در سند توسعه گردشگری وجود داشت، اما زمان آن به انتها رسیده و باتوجه به بحران کرونا این بخشودگی باید ادامه داشته باشد.
رئیس انجمن صنفی دفاتر خدمات گردشگری استان اصفهان یکی از اشکالات این صنف را تعدد متولی دانست و عنوان کرد: در زمینه دفاتر خدمات گردشگری با وزارت راه و مسکن، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و وزارت میراث فرهنگی و گردشگری درگیر هستیم، اگر همتی شود و یک پنجره واحد در مجموعه وزارت میراث فرهنگی شکل بگیرد، خیلی از مشکلات حل خواهد شد.


منبع:

1400/09/19
21:24:53
0.0 / 5
518
تگهای خبر: آموزش , اقامت , بیمه , توریست
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری