فراجا گردشگری
غاصبان فرهنگ و تاریخ - ۳

سربریدن میراث سوریه پروژه مشترک داعش و غربی ها

سربریدن میراث سوریه پروژه مشترک داعش و غربی ها فراجا: حضور گروه تکفیری داعش در خاورمیانه و سربریدن افراد تنها جنایت آنها نبود بلکه همدستی آنها با غربی ها موجب شد تا قسمتی از میراث جهانی سوریه تخریب و بخش دیگری غارت شود.خبرگزاری مهر _ گروه جامعه؛ کشور سوریه دارای ۶ منطقه میراث جهانی است که شهر دمشق، شهر بصری، منطقه پالمیرا، شهر حل، دژ کردان، روستاهای شمال روسیه و قلعه صلاح الدین این مناطق را شامل می شود. در جریان مشکلات به وجود آمده در این کشور، ۵ منطقه از ۶ منطقه لطمه جدی دیده اند.
بنابراین این مناطق در لیست میراث جهانی در معرض خطر قرار گرفت. بعنوان مثال در شهر دمشق چندین ساختمان تاریخی همچون مساجد و رستوران های تاریخی در انفجار سال ۲۰۱۵ تخریب شدند.
در شهر بصری نیز سال ۲۰۱۴ انفجار بزرگی در مسجد العمری خیلی از خانه های قدیمی این منطقه را از بین برد. اما خیلی ها سوریه را با منطقه باستانی پالمیرا می شناسند که در اثر تجاوز داعش در سال ۲۰۱۵ از بین رفت.
تخریب مجسمه ها و بناهای این منطقه توسط داعش در حالی بود که آنها قول داده بودند گنجینه ها و آثار تاریخی این منطقه تخریب نشوند! اما تنها کسی که این قول را باور کرد، خودشان بود! چون بعدها گفتند که این مجسمه ها نشانه بت پرستی است و باید از بین برود!
آنها خیلی از مجسمه های تاریخی را از بین بردند و لطمه جدی به معابد و بناهای تاریخی دیگر زدند. همچون بخش هایی از معبد تاریخی «بل» واقع در شهر باستانی تدمر (پالمیرا) در سوریه را که قسمتی از میراث جهانی یونسکوست.

در سال ۲۰۱۵ داعش، معبد بعلشمین را در بخش شمالی شهر باستانی پالمیرا در سوریه منفجر کرد. این انفجار با قراردادن مواد منفجره زیادی داخل معبد انجام شد. تروریست های تکفیری داعش با تخریب معابد و سایر بناهای تاریخی به دنبال سرقت و چپاول آثار باستانی سوریه بودند.
اما داعشی ها تنها به تخریب بناهای تاریخی دست نزدند بلکه آنها عتیقه شناس سوری که سرپرستی آثار باستانی شهر پالمیرا را بر عهده داشت، سر بریده و جسد وی را در میدان اصلی شهر پالمیرا آویزان کردند.
آثار باستانی غوطه شرقی در جنگ ۶ ساله توسط گروههای تروریستی نیز تخریب شد. همین طور سی ام مرداد سال ۹۴ گروه تروریستی تکفیری داعش کلیسای تاریخی و باستانی مسیحیان شهر قریتین واقع در حاشیه شرقی استان حمص را بطور کامل تخریب کرد.
این کلیسا در قرن پنجم میلادی راه اندازی شده است این تخریب درحالی انجام گرفت که به باور داعش در اینجا بت ها پرستش می شدند! اینها اعتقادات انحرافی فرقه انگلیس بود.
حفاری باستان شناسان ترکی، آمریکایی و فرانسوی در مناطق باستانی سوریه
در سال های سال که کشور سوریه با درگیری و ناامنی مواجه بود تروریست ها به دستور باستان شناسان ترکیه و آمریکا و فرانسه برای تخریب میراث فرهنگی سوریه مبادرت به حفاری غیر قانونی در مناطق باستانی و سرقت خیلی از آثار باستانی سوریه کردند. هنوز هم این حفاری های بدون مجوز و غارت آثار ادامه دارد.
تروریست های تکفیری داعش با تخریب معابد و سایر بناهای تاریخی به دنبال سرقت و چپاول آثار باستانی سوریه بودند منابع محلی و رسانه ای در کشور سوریه سال ۲۰۲۰ اعلام کردند: تروریست های گروه موسوم به «سلیمان شاه» مورد حمایت ترکیه برای کشف آثار باستانی و قاچاق آن، مغازه های واقع در نزدیکی مسجد التحتانی در شهرک الشیخ حدید در منطقه عفرین را تخریب می کنند.
در جنایتی دیگر اعضای یک گروهک تروریستی موسوم به گروه تروریستی «الحمزات» دست به حفاری غیر قانونی در روستای جوقه در حومه منطقه عفرین زدند.
حذف میراث تاریخی کشورهای خاورمیانه نمی تواند تنها دلیل غارت این آثار باشد. در حقیقت داعش با قاچاق این آثار کمکی مادی به تشکیلات خود می کرد و با فروختن آن دست به غارت های بیشتری در کشورها می زد. این درحالی بود که سوریه نیز مانند بسیاری از کشورهای دیگر خواهان قطعنامه ای برای ممنوع کردن تجارت میراث فرهنگی بوده است.
دست درازی ترکیه به میراث سوریه
گروه افراطی داعش در کارنامه خود تخریب آثار تاریخی کشورهای خاورمیانه را دارد. چون این کشورها مهد تمدن هستند و با غارت آثار این کشورها به کشورهای غربی و تخریب میراث به جا مانده میراث خاورمیانه به تحلیل می رود و موزه های کشورهای غربی مملو از تاریخ! اما جنگ همه مسائل دخیل در این عرصه نبوده است بلکه درگیری های قومی و داخلی و مذهبی نیز در طول قرن ها باعث شده تا کمتر آثاری از گذشته در اختیار کشورهای خاورمیانه قرار گیرد یکی از این کشورها سوریه است که هم از سمت کشور ترکیه و هم از سمت کشورهای غربی مورد هجوم قرار گرفت. درواقع می توان گفت ترکیه هم عامل دیگری بود تا هویت سوری از بین برود.
اداره آثار باستانی و موزه ها از سازمان های بین المللی و شخصیت های آکادمی و فرهنگی جهان خواسته بود تا از میراث فرهنگی سوریه حمایت و تجاوز نیروهای اشغالگر ترکیه به سایت های باستانی را متوقف کنند.
در این باره محمود حمود مدیر موزه و آثار باستانی تاکید کرد، جنایات هدفمند اشغالگران ترکیه مقابل میراث سوریه همچنان ادامه دارد و طی یک ماه چند مکان باستانی را همچون حمام ترکمان، تل صهیلان، تل اسود و تل حطل منهدم کرده اند.
داعش با قاچاق آثار تاریخی کمک مادی به تشکیلات خود کرده و با فروختن آن دست به غارت های بیشتری در کشورها می زند او اظهار داشته بود: نیروهای اشغالگر آمریکایی و فرانسویان و شبه نظامیان حمایت شده آمریکا مبادرت به انجام عملیات حفاری و سرقت در کوهی که مملو از اشیای باستانی است کردند. در موازات به آن عملیات حفاری و غارتگری و سرقت علنی و آشکار در بازار اصلی «منبج» ادامه پیدا کرد.
بازپس گیری میراث به غارت رفته
پس از تخریب های گسترده و خروج داعش از این کشور اقدامات برای احیا و مرمت و بازپس گیری میراث به غارت رفته این کشور کم و بیش صورت گرفت. طالب الرفاعی در گفتگوی تلفنی با بشر یازجی وزیر گردشگری سوریه اظهار داشته بود: اقدامات جنایتکارانه توسط تروریست ها در شهر تدمر، ازجمله منهدم کردن آثار تاریخی و سرقت و تخریب بناهای توریستی و خدماتی، یک عمل ضد تمدن بشری و انسانی به شمار می روند. الرفاعی درباب بازگشت شهر تدمر به نقشه گردشگری جهانی و فرهنگی در آینده نزدیک ابراز امیدواری کرد و اظهار داشت: آزادسازی شهر تدمر توسط ارتش جمهوری عربی سوریه و بازگشت امن و ثبات به آن، نقطه شروع برای عمل و کار است.
در همان سال ۲۰۱۵ که سوریه شاهد تخریب هویتش بود؛ دکتر مامون عید الکریم مدیر سازمان موزه ها و آثار باستانی سوریه اظهار داشت: طی چهار سال گذشته، نهادهای مسئول موفق شدند ۶۵۰۰ اثر تاریخی را که گروههای تروریستی سرقت و به خارج از کشور قاچاق کرده بودند مصادره کنند و به کشور بازگردانند.

سه زنگ و دو دیس مسی مربوط به کلیساهای باستانی معلولا، پس از پس گرفتن آن از گروههای تروریستی، به کلیسای جامع سیده النیاح کاتولیک روم در دمشق رسیدند.
نیروی های اشغالگر آمریکایی و فرانسویان و شبه نظامیان حمایت شده آمریکا مبادرت به انجام عملیات حفاری و سرقت در کوهی که مملو از اشیای باستانی است کردند در سال ۲۰۱۸ مأموران سوری چندین قطعه آثار تاریخی مسروقه توسط گروههای تروریستی را در یکی از لانه های تروریست ها در حومه شمالی حمص، کشف و ضبط کردند.
یک سال بعد سرتیپ عبدالقادر سلطان، رییس امنیت جنایی در استان درعا اظهار داشت: مأموران توانستند یکی از اعضای این باند را دستگیر کنند و هزاران شیء تاریخی را کشف و ضبط کردند.
واکنش های بین المللی به اقدامات تخریب گرایانه داعش
یکی از واکنش های بین المللی در امتداد اقدامات وحشیانه داعش در شهر تاریخی پالمیرای سوریه از سمت سازمان ملل بود. آن زمان بان کی مون با اشاره به این که تخریب اماکن تاریخی که بعنوان میراث جهانی به ثبت رسیده اند، جنایت جنگی شمرده می شود، از تمام جهان خواست برای توقف اینگونه اقدامات غیر انسانی با یکدیگر متحد شده و اقدامی فوری انجام دهند. وی از اقدام وحشیانه گروه تروریستی داعش در تخریب یکی از معابد مشهور شهر باستانی تدمر سوریه ابراز نگرانی کرد.
اما این ابراز نگرانی ها تنها در حد چند بیانیه بوده و هست و همیشه هم وجود دارد. این مساله را همه جهانیان می دانند که تخریب میراث فرهنگی هر کشوری ضد بشریت است چه برسد به آن که میراث کشوری در لیست جهانی نیز ثبت شده باشد به این معنا که آن میراث دیگر متعلق به آن کشور نیست بلکه میراثی است برای همه جهان.
همانطور که شرکت کنندگان در کنفرانس بین المللی در مورد سرقت میراث فرهنگی سوریه که در صوفیه پایتخت بلغارستان برگزار شد، تاکید کردند که آثار تاریخی سوریه نه فقط میراث سوریه که میراث کل بشریت هستند.
اما چه کسی و کدام نهاد می تواند از تخریب و غارت این میراث در هر کشوری پیشگیری کند کدام نهاد بین المللی می تواند جلوی این اقدام را در زمان درگیری های داخلی کشورها، یا جنگ بین آنها بگیرد؟ هیچ کدام!


منبع:

1400/10/18
20:33:18
0.0 / 5
93
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری