فراجا گردشگری
در نشست بررسی انتقال مركز فرش به وزارت میراث مطرح شد؛

اخطار در مورد از بین رفتن فرش ایرانی

اخطار در مورد از بین رفتن فرش ایرانی به گزارش فراجا فعالان صنعت فرش ضمن مخالفت با انتقال مرکز ملی فرش به وزارت میراث فرهنگی، تاکید نمودند که فرش دستباف جنبه صادراتی دارد در صورتی که وزارت میراث فاقد رویکرد صادراتی و اقتصادی می باشد.به گزارش فراجا به نقل از مهر، امروز نشست خبری با حضور رؤسای اتحادیه های تولیدکننده و صادرکننده فرش ایران به منظور اعلام موضع فعالان صنعت فرش نسبت به انتقال مرکز ملی فرش ایران از وزارت صمت به وزارت میراث فرهنگی در محل اتاق بازرگانی ایران برگزار گردید.
حمید ذوالانواری رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان فرش دستباف استان فارس در این جلسه اظهار نمود: فرش دستباف ایرانی همچون بیماری است که در بیمارستان وزارت صمت به این حال و روز افتاده و حالا می خواهد این بیمار بدحال را به بیمارستان درجه ۲ وزارت میراث فرهنگی انتقال دهد. مطمئن هستیم که وزارت میراث فرهنگی تخصصی در حوزه فرش ندارد و هنر – صنعت فرش در این وزارت خانه از دست خواهد رفت.
وی اضافه کرد: دولت باید فرصتی دهد تا سازمان فرش و صنایع دستی زیرمجموعه دولت تشکیل گردد تا متخصصان و فعالان این حوزه وضعیت صنعت فرش را بهبود دهد.
ذوالانواری اظهار داشت: متأسفانه تابحال هیچ کدام از رؤسای مرکز ملی فرش ایران موفقیتی نداشته اند چونکه هیچ یک از آنها تجربه و تخصصی در فرش ندارند و فقط تحصیلات مرتبط دارند.
وزارت میراث رویکرد اقتصادی و صادراتی ندارد / هیچ مشورتی با فعالان فرش نشد
در ادامه این نشست ابوالفضل رجبیان رئیس تولیدکنندگان و صادرکنندگان فرش دستباف استان قم اظهار نمود: با تصمیمات ناصوابی که در مورد انتقال مرکز ملی فرش از وزارت صمت به وزارت میراث فرهنگی گرفته شده، مخالف هستیم؛ این مساله تیر خلاص را به پیکر بی جان فرش که سابقه فرهنگی، اقتصادی و هنری در دنیا دارد، می زند.
وی اضافه کرد: با تصمیمات غیرتخصصی که با شعار «رسیدگی تخصصی به فرش» سر داده شد، نمی توان کار را جلو برد. وزارت صمت در حالی به دنبال تنزل درجه فرش دستباف است که باید این صنعت را ارتقا دهد و مرکز ملی را تبدیل به سازمان کند تا فرش دستباف به دوران اوج خود برگردد.
رجبیان اظهار داشت: در مورد انتقال مرکز ملی فرش به وزارت میراث فرهنگی هیچ مشورتی با فعالان این حوزه و بخش خصوصی انجام نشده درحالی که فرش ایران جنبه صادراتی دارد و باید در وزارت صمت که یک وزارت خانه اقتصادی می باشد، باقی بماند. وزارت میراث فرهنگی نه جنبه اقتصادی و نه سابقه ای در این عرصه دارد.
مسئولان متوجه جایگاه فرش ایران نیستند
همچنین سعید عصاچی نایب رییس اتحادیه صنف تولیدکنندگان فرش استان اصفهان در این جلسه اظهار داشت: مسئولین ما اصلاً اطلاعی از منزلت فرش ایران ندارند. در این صنعت دو میلیون نفر بافنده فعال می باشند که با خانواده هایشان، هشت میلیون نفر می شوند. فرش ایران سفیر فرهنگی ما است و هنر – صنعت به حساب می آید. یک زمانی پس از نفت، بیشترین صادرات ایران در ارتباط با فرش دستباف بود.
وی اضافه کرد: در تحریم ها تنها کالایی که به صورت مستقیم از آن نام برده شد، فرش دستباف بود چون که آمریکا می دانست وقتی فرش دستباف به مشکل بخورد، تبعات سنگینی به دنبال خواهد داشت. متأسفانه مسئولین ما به این مسائل توجه نکرده اند.
عصاچی اظهار داشت: پس از انقلاب با تعدد سازمان های متولی در مورد فرش مواجه شدیم درحالی که ما همواره فقط یک متولی واحد زیر نظر نهاد ریاست جمهوری می خواستیم. با این وجود مرکز ملی تشکیل شد و قرار بود رئیس مرکز، معاون وزیر باشد اما هیچگاه این اتفاق نیفتاد. الان هم بدون هماهنگی با بخش خصوصی و فعالان فرش تصمیم اشتباهی گرفته شده که نه تنها اوضاع را بهتر نمی کند، بلکه بدتر هم می کند.
به گفته وی، مهاجرت روستاییان، افزایش بیکاری، کاهش تولید و … همچون تبعات این گونه تصمیمات است. ما خواهان این هستیم که سازمان مستقل زیر نظر ریاست جمهوری تشکیل گردد تا مشکلات را به صورت مستقیم با رئیس جمهور مطرح نماییم.
فرش دستباف باید معاف از رفع تعهد ارزی شود
در ادامه این نشست احمد کریمی اصفهانی رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان فرش ایران اظهار نمود: زادگاه اصلی فرش در دنیا، ایران است اما امروز کشورهای دیگر متوجه اهمیت این صنعت شده اند و درحال کنار زدن ما هستند. اردوغان رئیس جمهور ترکیه شخصاً اعلام نموده که باید صادرات فرش ترک به یک میلیارد دلار افزایش یابد.
وی اضافه کرد: ما بارها با دستگاههای مختلف همچون وزارت امور خارجه رایزنی کردیم تا صادرات ایران به بازارهای مختلف را هموار کند و فقط صادرات به آمریکا، اروپا و ژاپن نباشد اما هیچگاه این اتفاق نیفتاد.
کریمی اظهار داشت: رقبای ما درحال سبقت گرفتن از ما هستند و امتیازات مختلفی را به صادرکنندگان خود می دهند درحالی که ما هر روز موانع را هم بر سر راه آنها بیشتر می نماییم.
وی افزود: آنچه که تراز اقتصادی را مثبت می کند، صادرات است. شعار سال «رفع موانع تولید» بود اما مسؤلان پاسخ دهند که کدام یک از موانع را از سر راه صنعت فرش برداشته اند؟
رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان فرش ایران اظهار نمود: فقط ما توانستیم از راه دیوان عدالت اداری مالیات تسعیر ارز را لغو نماییم که وزارت اقتصاد باز هم به بهانه مختلف می خواهد این مورد را برقرار کند. متأسفانه از آغاز سال تابحال هیچ نوع مانعی از سر راه فرش دستباف برداشته نشد.
وی در پاسخ به سوال خبرنگار مهر در مورد مشکلات فعالان حوزه فرش در زمینه رفع تعهد ارزی خاطرنشان کرد: فرش کالایی نیست که بتوان مستقیم آنرا فروخت و این کالا به صورت امانی فروخته می شود؛ ازاین رو به صورت طبیعی نمی تواند تعهد ارزی کند.
کریمی اظهار داشت: سازمان برنامه و بودجه برای هر یک نفر اشتغال باید ۳۰۰ میلیون تومان هزینه کند. این در شرایطی است که دولت با این قبیل تصمیمات، فرش دستباف را با دو میلیون نفر شاغل نادیده می گیرد. پیشنهاد ما این بود که فرش دستباف از تعهد ارزی معاف شود چون که هم صادرات رونق می گیرد و هم درآمدی برای دولت تلقی می شود.
وی اظهار نمود: ما تابحال حدود ۳۰۰ نامه در مورد این مساله به وزارت صمت ارسال کرده اما هنوز به هیچ نتیجه ای نرسیده ایم.
برخی از تولیدکنندگان به جای ابرشیم از مواد مصنوعی استفاده می کنند
همچنین در ادامه این نشست حامد چمن رخ عضو هیئت مدیره اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان فرش ایران در مورد تأمین مواد اولیه این صنعت اظهار داشت: بیشتر مواد اولیه صنعت فرش از داخل تأمین می شود و ابریشم های مرغوب و انواع پشم وارداتی است. با عنایت به محدودیت های ارزی، فرایند واردات گرفتار مشکل شده است.
وی اضافه کرد: از طرفی، علیرغم پیگیری های انجام شده در دو سال گذشته در خصوص رساندن تعرفه واردات ابریشم به ۲۰ درصد و تصویب در هیئت دولت، این مصوبه هیچگاه ابلاغ نشد و ابریشم همچنان با نرخ بالایی وارد می شود. تا دو سال قبل تعرفه ترجیحی داشتیم که تعرفه بالا را جبران می کرد اما از وقتی مدت زمان تعرفه ترجیحی به اتمام رسید، ابریشم با قیمت بالایی وارد کشور می شود که همین مساله سبب شده بعضی از تولیدکنندگان به جای ابریشم از مواد مصنوعی استفاده کنند که صدمه جدی به حیثیت فرش ایرانی وارد می نماید.
همچنین یکی از اعضای اتحادیه صادرکنندگان و تولیدکنندگان فرش در مورد قاچاق فرش اظهار داشت: صادرات قاچاق نداریم بلکه صادرات مسافری به میزان محدود انجام می شود اما از آن طرف، فرش غیرایرانی به صورت قاچاق وارد کشور می شود.

1400/10/19
20:15:31
0.0 / 5
99
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۱
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری