فراجا گردشگری

کشف مهر سنگی با نقش خرگوش در جلگه مازندران

کشف مهر سنگی با نقش خرگوش در جلگه مازندران باستان شناسان در سواحل سُرخ رود دریای مازندران موفق به کشف مُهر سنگی با نقش خرگوش و گل مهرهایی با نقوش جانوری کتیبه پهلوی ساسانی شده اند که جزو کمیاب ترین کشفیات دیرینه شناسی شمال ایران است.به گزارش فراجا به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، میثم فلاح سرپرست هیأت دیرینه شناسی اظهار داشت: طی دو فصل از جستجوهای علمی دیرینه شناسی در تپه قلاکتی گِل محله سُرخ رود استان مازندران، با کشفیاتی مواجه هستیم که در نوع خود در منطقه بی نظیر و در ایران بعنوان یافته های شاخص مطرح می شوند.
این دیرینه شناس اضافه کرد: کشف اولین گل مهرها با نقوش جانوری همچون گاو کوهان دار (ورزا)، قوچ، گوزن و مرغابی و کتیبه پهلوی ساسانی با نام اشخاص و القاب حاکمیت و مذهبی در دورادور این نقوش در زمره مهم ترین یافته های فصل نخست کاوش در این محوطه بوده است.
وی با اشاره به اینکه کاوش فصل دوم، علاوه بر پیدایی اولین معماری خشتی در ارتباط با دوران اشکانیان، کشف مُهری سنگی با نقش خرگوش متعلق به دوره ساسانی را هم به دنبال داشته، خاطرنشان کرد: خرگوش در این دوره نماد ماه و باروری و نگهبانی است.
فلاح اظهار نمود: این کشفیات، تحلیل ها و نگاه های ما را به سمت و سویی برده که قلاکتی را کانونی بسیار مهم و مرکز محور در دوران تاریخی (مشخصاً اشکانی ساسانی) شمال ایران بدانیم.
او اظهار داشت: شاید قلاکتی در مرحله دوران تاریخی، باقی مانده اولین شهرهای اشکانی و متعاقباً ساسانی مازندران با شاخصه های مهم اقتصادی، بازرگانی، نظام طبقاتی اجتماعی فرهنگی و حاکمیت باشد که داده های دیرینه شناسی در آینده می تواند فرضیات ما را قوت بخشد.
سرپرست هیأت دیرینه شناسی اضافه کرد: از سویی نزدیک بودن این محوطه به دریا و در کنار رودخانه هراز قرار داشتن، مباحث بندرگاهی و مبادلات دریایی با سرزمین های همجوار در دوران تاریخی را هم مفروض می دارد.
فلاح ضمن اشاره به این که قِلاکتی محوطه ای نزدیک به سواحل دریای مازندران است که در شهرستان محمودآباد، شهر سرخ رود و روستای گِل محله واقع شده خاطرنشان کرد: غیر از مشخص شدن عصر آهن و قلعه ماهانه سَر مرعشیان دوران اسلامی، مرکز و استقرار بسیار مهمی از دوران اشکانی – ساسانی را در خود دارد که امیدواریم در پژوهش های آتی اطلاعات بیشتر و متقن تری به دست آوریم.


منبع:

1400/10/20
23:58:57
0.0 / 5
92
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری