فراجا گردشگری

وام ۲۰ میلیونی برای خرید صنایع دستی

وام ۲۰ میلیونی برای خرید صنایع دستی فراجا: معاون صنایع دستی کشور از اختصاص تسهیلات 20 میلیون تومانی، بمنظور افزایش تقاضا و تشویق خرید صنایع دستی آگاهی داد.


به گزارش فراجا به نقل از ایسنا و به نقل از اداره کل روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، مریم جلالی ـ معاون صنایع دستی وزارت میراث فرهنگی کشور ـ روز دوشنبه، یکم اسفندماه ۱۴۰۱ و در آخر سفر چندروزه خود به استان یزد بمنظور شرکت در جشنواره ملی تولیدات چندرسانه ای میراث فرهنگی، در تشریح وضعیت صنایع دستی کشور اظهار داشت: از آن جایی که حدود ۷۵ درصد بانوان در ابتدا و انتهای زنجیره تولید و مصرف صنایع دستی قرار می گیرند، ما می توانیم برنامه های خوبی برای حمایت و ارائه تسهیلات به تولیدکنندگان و مصرف کنندگان این حوزه داشته باشیم.
جلالی توضیح داد: در امتداد پشتیبانی از صنایع و ایجاد اشتغال، تسهیلات تبصره ۱۶ و ۱۸ به تولیدکنندگان صنایع دستی، کارآفرینان صنایع دستی تعلق پیدا می کند و فعالان این عرصه می توانند بدون تضامین عجیب وغریب و به آسانی از تسهیلات بهره گیرند. از جانب دیگر یک وام ۲۰ میلیونی خرید صنایع دستی در نظر گرفته شده است تا تشویق تقاضا برای خریداران صنایع دستی باشد، این کارت توسط صندوق کارآفرینی امید طراحی شده که افراد می توانند برای خرید شب عید و هدایا از آن بهره گیرند و صنایع دستی خریداری کنند. همین طور همه دستگاهها موظف شدند هدایای نوروزی و خریدهای خودرا از صنایع دستی داشته باشند. این موارد از حمایت های قانون گذاران است برای اینکه قوانین است که پشتیبانی از صنعت گر را موفق می کند.
معاون وزیر با اشاره به حمایت های فرهنگی و توسعه از تولید و اشتغال در زمینه صنایع دستی اضافه کرد: تمام جایگاه های پست، ایستگاه های راه آهن و شهرداری ها نیز موظف شدند در مبادی ورودی همه شهرها بازارچه های صنایع دستی برای رونق فروش ایجاد کنند.
جلالی اظهار داشت: از جانب دیگر برای خلق محصولات و ایجاد بازارچه ها باید محصولات کاربردی در آن وجود داشته باشد، پس برای شناسایی و خلق آثار جدید به پارک های علم و فناوری و خانه های خلاق کمک کردیم تا در تولید محصول کمک کنند و محصولات جدید در زمینه صنایع دستی برمبنای اصالت ها و ریشه های صنایع دستی تولید کنند. درحقیقت محصولات تازه طراحی شود و این محصولات بتواند در سبد مصرف خانواده ها قرار بگیرد و با این اقدامات بدنبال این بوده ایم که از مهم ترین رکن تولید، عرضه و تقاضا حمایت داشته باشیم و حمایت ها را در این سه حوزه سامان دهیم.
معاون صنایع دستی کشور تشریح کرد: علاوه بر این اشتغال، تولید صنایع دستی و تولید فرهنگ پایه ذات زنانه دارد و این تولیدات مبتنی بر فرهنگ تولید می شود، پس با توانمندسازی بانوان و با شعار هر خانه یک کارگاه بدنبال این هستیم که تمام زنان در سنین کار بتوانند با اشتغال در صنایع دستی به خلق ثروت برسند، چونکه این مادران ما هستند که تولید عاطفه و عشق دارند، علاوه بر این تولید تربیت و قانون هم دارند و فقط لازم است با تولید صنایع دستی به تولید ثروت هم برسند.
مریم جلالی اشاره کرد: در بودجه ۱۴۰۲ تمام تلاش معاونت میراث فرهنگی این بوده است که بتوانیم تسهیلگری صادرات داشته باشیم، برای اینکه بازار در خارج از کشور برای صنایع دستی ما بسیار برقرار است و بازار بالفعل، بالقوه و مشتری طالب دارد بطور قطع با رفع پیمان سپاری ارزی برای صادرکنندگان صنایع دستی شرایط خوبی برای صادرات فراهم گشته است. علاوه بر این ایجاد بانکهای اطلاعاتی برای صنایع دستی کل کشور یکی از اقداماتی است که به زودی تسهیلگری برای صادرات صنایع دستی خواهد بود. ایجاد شرکت های پشتیبان برای مساعدت با سرمایه گذاری در صنایع دستی و تشویق سرمایه گذاران، همگرایی و هم افزایی با بخش گردشگری و میراث فرهنگی اصلی ترین کارها و برنامه های سال ۱۴۰۲ است و امیدواریم با تأسیس خانه های خلاق، بازارچه ها و صادرات این امر مهم را به خوبی پوشش بدهیم.
جلالی از طراحی یک سامانه و پلتفرمی برای اتصال شهرها و روستاهای جهانی با یکدیگر آگاهی داد و اضافه کرد: این ابزار بمنظور ایجاد هم افزایی و ایجاد شبکه ای از همکاری بین شهرداران، استانداران و ادارات کل میراث­ فرهنگی و صنایع دستی شهرها روستاهای ملی و جهانی شکل خواهد گرفت.
او با اشاره به این که بیش از ۸۰ روستا و شهر ملی و ۱۴ شهر و روستای جهانی داریم، اظهار داشت: باید این مناطق شبکه سازی شوند تا هم افزایی ایجاد کنند، در حقیقت وقتی یزد شهر جهانی صنایع دستی است باید نگاهش نیز جهانی باشد و مرجعیت خودرا در صنایع دستی ثابت کند، پس ما در یزد باید یک ایران کوچکی داشته باشیم که تمام صنایع دستی کشور در اینجا دیده شود.
معاون وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اضافه کرد: چالش های ما منافع بخشی و فردی است که مانع همگرایی می شود اگر فقط به حال بیندیشیم و آینده نگر نباشیم و تنها به منافع شخصی و منطقه ای فکر نماییم به آینده و منافع ملی فکر نکنیم این ها همه چالشی برای ما خواهد بود.
معاون وزیر میراث در آخر اظهار داشت: نگاه تک بعدی مهم ترین چالش های ما است، این که فقط به صنایع دستی در بعد اقتصاد نگاه نماییم و یا تنها در بعد هنری یا تولید انبوه نگاه داشته باشیم لطمه زا خواهد بود. درست این است که صنایع دستی را هم اقتصاد، هم هنر و هم فرهنگ ببینم اگر اینگونه باشد همگرایی ایجاد می کند؛ پس باتوجه به اهمیت موضوع مهمست نگاه خودرا از دید تک ساختی به یک نگاه جامع و فراگیر تعمیم دهیم.
مریم جلالی


منبع:

1401/12/02
08:15:01
5.0 / 5
279
تگهای خبر: بازار , جشنواره , دستگاه , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1402

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912