فراجا گردشگری

ابهام در داده های تاریخی اسپهبد خورشید

ابهام در داده های تاریخی اسپهبد خورشید به گزارش فراجا مدیر بنیاد پژوهش های فرهنگ و تاریخ سوادكوه با بیان این كه برخی اطلاعات انتشار یافته در فضای رسانه ای درباره ی غار منسوب به «اسپهبد خورشید» در سوادكوه اشتباه است، به بیان توضیح های جدیدی درباره ی بعضی از آثار تاریخی در این منطقه از استان مازندران پرداخت.


به گزارش فراجا به نقل از ایسنا، بیشتر از سه سال قبل، نام «اسپهبد خورشید» برای غاری در منطقه ی سوادکوه مازندران دهان به دهان شد که فعالیت شرکت های معدنی فعال در سواد کوه مازندران آنرا در معرض تهدید قرار داده بود. محوطه ای تاریخی که در همان زمان خبرنگاران کشوری را به پای کوه کشاند تا وضعیت این محوطه را از نزدیک ببینند و اثراتی که انفجار معادنِ سنگ بر پیکر این محوطه وارد کرده بودند را گزارش کنند.
هر چند گاهی خبرهای مختلفی از آخرین وضعیت این محوطه ی تاریخی منتشر می شود، اما برای اولین بار است که یک پژوهشگر درباره ی تاریخچه ی محوطه ی منسوب به «مجموعه اسپهبد خورشید» نظری متفاوت مطرح می کند.


احمد باوند سوادکوهی - مدیر بنیاد پژوهش های فرهنگ و تاریخ سوادکوه - در گفتگو با ایسنا نخست به نام «اسپهبد خورشید» برای این محوطه ی تاریخی اشاره می کند.
او می گوید: «علاقه مندان به تاریخ و طبیعت سوادکوه معتقدند که در سوادکوه غار یا مجموعه غاری به نام «اسپهبدان» وجود ندارد و این نام صرفا برای دهن پُر کردن است. غارنوردان و اهل تاریخ به درستی می دانند که غار اسپهبدان در شهرستان رودبار گیلان، بخش خرمگاه روستای شاه شهیدان قرار دارد.
وی با تاکید بر این که غار «طاق فرامرز» در سال ۱۳۴۲ و توسط «چنگیز شیخلی» - پیشکسوت و پدر غارشناسی ایران - کشف شد، ادامه می دهد: وی همیشه در آرزوی صعود به این غار بود تا سرانجام در سال ۱۳۸۶ با چند تن از غارنوردان مانند «هیربد جاوید» آشنا شد و این غار را به وی معرفی نمود، این اعضا قول دادند که آقای شیخلی را در زمان حضور در منطقه و صعود همراهی کنند، ولی آنها بدون حضور وی به غار صعود کردند و گزارش صعود را هیربد جاوید در فصلنامه ی کوه شماره ی ۶۲ فروردین سال ۱۳۹۰ در صفحه ۳۸ چاپ کرد و حتی بومیان سال های زیادی با این غار خاطره دارند.
او تاکید می کند: نه تنها غارهای ایران بخصوص سوادکوه، وامدار چنگیز شیخلی پدر و پیشکسوت غارنوردی ایران است، حتی تصویری از سال ۱۳۴۲ متعلق به شیخلی از غار طاق خانه و طاق فرامرز وجود دارد.


باوند همینطور از کشفِ «غار کیجاکرچال» در سال ۱۳۳۹ توسط گروه زنده یاد عظیمی خبر می دهد و می گوید: هر چند وی در حین غارنوردی در این محوطه به علت حلق آویز شدن جان باخت، اما در سال ۱۳۴۰ استاد شیخلی این غار را کشف فنی کرد و بعدها گروه های زیادی به این غار صعود کردند. از طرفی در سال ۱۳۸۶ محمد کشاورز دیوکلایی - دانش آموخته شیمی دیرینه شناسی - اولین کسی بود که اعلام نمود بقایای سنگ در غار کیجاکرچال، سنگ پاشنه ی در است، نه سنگ آسیاب.
مدیر بنیاد پژوهش های فرهنگ و تاریخ سوادکوه با تاکید بر این که منطقه دواب سوادکوه بیشتر از ده غار تاریخی دارد، اظهار می کند: فقط در دل یک صخره چهار غار تاریخی وجود دارد. غار "طاق"، غار "طاق خانه"، غار "توران"، غار "پرو"، غار "طاق طویله"، غار "طاق فرامرز"، غار "کیجاکرچال"، غار "توفان"، غار "پری" و غار "اسپهبد خورشید"، همگی غارهای تاریخی و دارای معماری هستند.


منبع:

1399/02/05
12:39:28
5.0 / 5
2578
تگهای خبر: دیرینه شناسی , شهر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1403

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912