فراجا گردشگری
گزارش فراجا؛

فعالان میراث فرهنگی، مسجد تاریخی را از تخریب نجات دادند

فعالان میراث فرهنگی، مسجد تاریخی را از تخریب نجات دادند فراجا: اهالی روستایی در چابهار تصمیم گرفتند مسجدی تاریخی را تنها به این علت كه خشتی و گلی است؛ تخریب كنند، اما فعالان میراثی با توجیه آنها برای حفظ مسجد، نظر اهالی را به مرمت این اثر تغییر دادند.گروه فرهنگ: اهالی یک روستا در منطقه دشتیاری چابهار قصد داشتند «مسجد گزانی» را که می گفتند، سه نسل در آن نماز خوانده اند، تخریب کرده و بجای آن مسجد جدید بسازند. این مسجد از آنجائیکه سال ها پیش با مصالح قدیمی مانند خشت و گل ساخته شده، دیگر باب میل روستاییان نبود، آنها می خواستند مسجدی با بنایی از گچ و بلوک سیمانی داشته باشند.

اما بعضی از اهالی روستا و فعالان میراث فرهنگی و گردشگری وقتی متوجه این مساله شدند، پی بردند که این مسجد در عین زیبایی دارای قدمت است، قدمتی که بگفته اهالی روستای گزانی به بیش از ۲۵۰ سال پیش می رسد. مسئولان مربوطه نیز پیگیر این ماجرا نشده بودند، بدین سبب دوستداران میراث فرهنگی با انتشار تصاویر مسجد گزانی در شبکه های اجتماعی قدمی برای جلوگیری از تخریب بنای مسجد برداشتند.

زاهد جدگال، فعال گردشگری و میراث فرهنگی دشتیاری که حالا درحال شناسایی آثار تاریخی، باستانی و گردشگری دشتیاری است، دراین باره به خبرنگار مهر اظهار داشت: با اهالی روستا دراین باره صحبت کردیم تا این مسجد را که نشانه ای از میراث باستانی آنهاست، حفظ کنند، همین طور تصاویر مختلف آنرا در شبکه ها پخش کردیم تا دیگران درباره اهمیت و زیبایی مسجد، اطلاع پیدا کنند. این اتفاقات موجب شد، مسئولان متوجه اهمیت مسجد شوند و ما هم بتوانیم مردم را توجیه نماییم. حالا نیز مسئولان میراث فرهنگی در استان متوجه این مساله شده و درصدد همکاری با ما هستند تا بتوانیم آنرا مرمت نماییم.

آن طور که فعالان میراث فرهنگی می گویند مقرر است پرونده ثبتی این اثر تاریخی تهیه شود. به هر صورت این اتفاق یعنی تصمیم به تخریب یک بنای تاریخی و گزارش های مردمی برای حفاظت از آن و در نهایت جلوگیری از تخریب، بار دیگر اهمیت حضور فعالانه دوستداران میراث فرهنگی و گردشگری را حتی در شهرستان های دور از پایتخت نشان داد.


منبع:

1399/02/18
13:23:00
5.0 / 5
2388
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1403

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912