فراجا گردشگری
میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته

آغاز سفرهای كرونایی همزمان با عیدفطر

آغاز سفرهای كرونایی همزمان با عیدفطر فراجا: تدوین پرونده جهانی خیابان ولیعصر، آغاز سفرهای عیدفطر همراه با كرونا و اظهارنظرهای متفاوت درباره آن و اعلام بازگشایی موزه ها همچون خبرهای حوزه میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته بود.به گزارش فراجا به نقل از مهر، در این هفته پیروز حناچی شهردار تهران از پرونده ثبت جهانی خیابان ولیعصر آگاهی داد و گفته که این پرونده در دست بررسی می باشد اتفاقی که هیچ گاه از طرف مسئولان میراث فرهنگی اطلاع رسانی نشده بود حالا با خبر شهردار تهران، اعلام گردید که مقرر است امسال جهانی شود.
البته وحید قاسمی مدیر پروژه ساماندهی خیابان ولیعصر به خبرنگار مهر گفته که هدف تبدیل شدن خیابان ولیعصر به مقصد شهری است و پایگاه میراث شهری خیابان ولیعصر نیز به زودی ایجاد می شود. اگر این اتفاق بیفتد، سه رکن موزه، مرکز اسناد و پژوهشکده را برای این خیابان خواهیم داشت و خانه تاریخی مینایی در میدان منیریه موزه آن پایگاه می شود.
وی اظهار داشت: در واقع وجود این پایگاه سبب خواهد شد تا هر طرح و برنامه ای که در رابطه با خیابان ولیعصر است، انسجام داشته باشد چون هم اکنون سازمانها و نهادهای زیادی مدعی آن هستند و هر طور که می خواهند با آن رفتار می کنند. بررسی پرونده ثبت جهانی ولیعصر به سال ۲۰۲۰ نمی رسد ولی ممکنست اگر مدیریت شهری و شورای شهر تلاش کنند، در سال ۲۰۲۱ ثبت گردد. پروژه جهانی شدن ولیعصر کار ساده ای نیست. اما اگر جهانی شود به ماندن آن کمک می نماید. حتی اگر این اتفاق نیفتد باز هم می تواند سنگ بنایی باشد که به خیابان ولیعصر جدی تر نگاه شود.
پروتکل موزه ملی بعد از شروع به کار موزه ها در کشور
در این هفته پس از آن که اعلام گردید موزه ها و بناهای تاریخی می توانند باز شوند، پروتکل موزه ملی ایران هم منتشر گردید. موزه ملی ایران که از ۲۹ اسفند ۱۳۹۸ به سبب همه گیری ویروس کرونا تعطیل شده بود از تاریخ ۴ خرداد ۱۳۹۹ پذیرای علاقمندان خواهد بود. باتوجه به بحران بیماری کرونا محدودیت هایی در بازدید اعمال شده و بمنظور حفاظت پیشگیرانه در سلامت کارکنان، بازدیدکنندگان و همین طور صیانت آثار موزه ای دستورالعمل ویژه بازدید در موزه ملی ایران تدوین و اجرایی می شود و لازم است کلیه بازدیدکنندگان قبل از مراجعه به موزه ملی ایران این پروتکل را دقیق مطالعه کرده و موارد آنرا رعایت نمایند.
در این باره، جبرئیل نوکنده رئیس موزه ملی ایران با بیان خبر بازگشایی این موزه اظهار داشت: بازگشایی کامل همه بخش های موزه شاید در بحران کرونا امکان پذیر نباشد، اما در تلاش هستیم تا به صورت تدریجی و پلکانی سالن های نمایشی موزه را باز نماییم. در مرحله اول از تاریخ ۴ تا ۹ خرداد فقط نمایشگاه کشفیات دیرینه شناسی سال ۱۳۹۸ گشایش یافته و از تاریخ ۱۰ خرداد موزه ایران باستان از دوره آغاز عیلامی تا اختتام دوران ساسانی یعنی طبقه همکف آن قابل بازدید می شود. اخبار و برنامه های در رابطه با بازگشایی سایر قسمت ها، گام به گام متعاقباً از درگاه های رسمی موزه ملی ایران اعلام خواهد شد.
رئیس موزه ملی ایران افزود: انتظار است که این دفعه با مسئولیت اجتماعی بیشتری به بازدید از موزه ها برویم و در پاسداری از میراث فرهنگی و جلوگیری از گسترش این بیماری همگام باشیم. بی گمان این روزگار سخت طی خواهد شد و تاریخ نظاره گر رفتار ماست.
یک انتصاب جدید دیگر
در این هفته خبری از انتصاب جدید در وزارت میراث فرهنگی رسید که نشان می داد زیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در حکمی، علیرضا ایزدی را بعنوان مدیرکل دفتر حوزه وزارتی و امور بین الملل منصوب نمود.
ایزدی قبل از این مدیرکل میراث فرهنگی استان مرکزی و قبل تر از آن مدیرکل میراث فرهنگی استان خوزستان بود. او یکی از افرادی است که بیشترین جابه جایی ها را در این وزارتخانه داشته است و هر بار بعد از مدتی حکمی جدید برای او صادر می شود. وی در کارنامه کاری خود مدیرکلی استان همدان را نیز داشته است.
حضور گردشگران تجاری در ایران همزمان با کرونا
ولی تیموری معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی درباره آمار توریستهای خارجی در ایران اظهار داشت: هم اکنون توریست خارجی حاضر نیست اما گردشگران تجاری ممکنست حضور داشته باشند آمار دقیق آنرا در ایام آینده اعلام می نماییم. او همینطور درباره اینکه اعلام بازگشایی موزه ها و مراکز گردشگری در دوران کرونا نوعی تشویق به سفر را از طرف وزارت میراث فرهنگی به دنبال دارد اظهار داشت: بهتر است مردم سفرهای خودرا به تعویق بیندازند اما اگر سفر کردند، باید خدمات ایمن در مراکز گردشگری مجاز به آنها بدهیم پس سیاستمان مدیریت سفرهای در حال انجام می باشد نه تشویق به سفر. تیموری در گفتگویی که به صورت زنده در فضای مجازی شکل گرفت در پاسخ به سوال خبرنگار مهر درباره اینکه وزارت بهداشت مردم را از سفر در طول ایام تعطیلات عید فطر منع کرده اما وزارت میراث فرهنگی برای سفر آنها مراکز اقامتی و موزه ها را باز کرده است اظهار داشت: حدود سه ماه است که تمام کارهای گردشگری تعطیل شده و حداکثر همکاری را با وزارت بهداشت انجام داده ایم چون اولویت اول و اصلی کشور، کنترل بیماری بود. با رصد اخبار از وزارت بهداشت و گزارش هایی که در کمیته های مختلف ستاد کرونا ارائه می شود، مشاهده می نماییم که روند کنترل بیماری در کشور رضایت بخش و رو به کاهش بوده و این اقدام با گشایش هایی در کسب و کارهای مختلف همراه شده است. اعتقاد بر این بوده که حالا شرایط کشور از حالت بحرانی خارج شده است. باید همگام با کنترل بیماری، حواسمان باشد که معیشت مردم نیز تحت تاثیر قرار نگیرد و بحران اقتصادی و گردشگری به بحران سلامت اضافه نشود.اظهارنظرهای متفاوت درباره سفرهای عید فطر
وی اظهار داشت: با همکاری اعضای ستاد کرونا، بحث سفر هوشمند را مطرح کردیم تا فعالان گردشگری و مردم بتوانند همزمان با رعایت پروتکل بهداشتی، به کسب و کارهای خود نیز رونق دهند. حالا مشاهده می شود مردم وارد چرخه سفر شده اند و اگر مراکز مجاز گردشگری را تعطیل نماییم، با فعال شدن مراکز غیرمجاز روبرو خواهیم بود چون مردم سفر را تعطیل نکرده اند. اگر تأسیسات مجاز تعطیل شود، آنها به سمت استفاده از مراکزی که هیچ نظارتی روی آنها وجود ندارد، می روند بدین سبب این مساله تبعات منفی بیشتری خواهد داشت.
در این هفته همزمان با تعطیلات عید فطر در صورتیکه وزارت بهداشت همچنان مردم را از سفر در روزهای تعطیلات عید فطر برحذر می کرد؛ وزارت میراث فرهنگی دستور بازگشایی مراکز اقامتی و گردشگری را می داد. از طرف دیگر جاده های شهرهای شمالی مانند همیشه شلوغ شده بود و مردم سفر را آغاز کردند.
علی اصغر مونسان وزیر میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری روز سی ام اردیبهشت ماه در بخشنامه ای به مدیران کل میراث فرهنگی استانها اعلام نمود: باتوجه به شروع فعالیت ها و کسب و کارهای شهری مقتضی است نسبت به بازگشایی کارهای گردشگری کوهستان، کویرگردی و تمامی تأسیسات مرتبط (تله کابین ها و غیره) که دارای تراکم کم جمعیتی بوده، اقدام شده و مراتب به صاحبان تأسیسات گردشگری مذکور اعلام و با رعایت کامل پروتکل های بهداشتی بازگشایی شود. بدیهی است نظارت مستمر بر کارهای تأسیسات مورد اشاره الزامی است.
اگرچه وزارت میراث فرهنگی بر این عقیده است که خسارت وارده به بخش های مختلف گردشگری بحرانی دیگر غیر از کرونا را به وجود می آورد بدین سبب باید با رعایت سفر ایمن یا همان سفر هوشمند (سفر همراه با سلامت) از وقوع بحران اقتصادی دیگر جلوگیری کرد اما روز سی و یکم اردیبهشت ماه، علیرضا زالی فرمانده ستاد مقابله با کرونا در استان تهران در گفتگو با خبرنگار مهر از مردم تهران خواست، عید فطر سفر نکنند.
وی اظهار داشت: انجام سفرهای جدید خطر ابتلاء جدید به ویروس کرونا را افزایش خواهد داد و این امر در شرایطی که هیچ دلیل علمی در خصوص تضعیف ویروس کرونا وجود ندارد، خطرناکست.
مردم از سفر، بیماری سوغات می آورند
در روز اول خرداد همزمان با نزدیک شدن به ایام تعطیلات عید فطر، سعید نمکی وزیر بهداشت با تاکید بر رعایت مردم در تعطیلات عید فطر و عدم مسافرت، اظهار داشت: حالا در استان خوزستان و برخی از استان هایی که خیزهای جدیدی از بیماری را برداشتند، می بینیم که کاملاً منطبق بر عدم رعایت اصول و پروتکل ها بودند. بدین سبب از مردم خواهش می کنم تعطیلات عید فطر را هم مانند سایر همراهی هایی که با مجموعه دولت و وزارت بهداشت داشتند، رعایت نمایند و سفر نروند، سفرهای جدید، به معنای ابتلاهای جدید به کووید ۱۹ است.
وی اضافه کرد: عزیزانی که برای گذراندن اوقات خوش به سفر می روند، برای یک مدت طولانی بیماری را با خودشان به همراه می آورند، ضمن اینکه همه از این بستر جان سالم به در نمی برند.
موزه ها باز شدندپس از سه ماه از تعطیلی اماکن تاریخی، رئیس جمهور در ستاد ملی مقابله با کرونا اعلام نمود که اماکن تاریخی و موزه ها از چهارم خرداد باز می شوند.
ستاد ملی مقابله با کرونا با حضور رئیس جمهور انجام شد یکی از تصمیمات مطرح شده در این نشست بازگشایی موزه ها و اماکن تاریخی با رعایت مسائل بهداشتی و فاصله اجتماعی بود.
حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور در جلسه این ستاد گفته است: موزه ها و اماکن تاریخی از فردا با رعایت همه پروتکل های بهداشتی که با ستاد کرونا هماهنگ می کنند، گشایش خواهند یافت.


منبع:

1399/03/10
22:34:03
5.0 / 5
2280
تگهای خبر: اقامت , توریست , حفاظ , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1403

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912