فراجا گردشگری

آیا باید دكان سفر و گردشگری را با كرونا بست؟

آیا باید دكان سفر و گردشگری را با كرونا بست؟ فراجا: یزد هر چند همچنان خیلی از مردم سردرگم بین بایدها و نبایدهای مروبط به كرونا هستند و در این میان سفر و گردشگری بیشترین بار این تناقضات را بعد از رفع محدودیت ها به دوش می كشد، بعضی از مسئولان معتقدند كه نه فقط در این شرایط نباید سفرها لغو شود بلكه باید آنرا سازگار با كرونا بعنوان مساله ای پذیرفته شده در دنیا، رونق بخشید.


افزون بر سه ماه از جنگ تن به تن مردم، کادر درمان و مسئولان با ویروس منحوس کرونا می گذرد ولی این روزها فارغ از خساراتی که تابحال این اپیدمی به تمام بخش های کشورمان وارد کرده، عامه مردم بدون هیچ ترس و نگرانی از شیوع مجدد آن به کارهای عادی و معمول خود می پردارند، گویا این بیماری کاملاً از بین رفته یا هیچ وقت سلامتی آنها از جانب این بیماری به خطر نخواهد افتاد.
این روزها هرچند مسئولان حوزه سلامت و بهداشت کشورمان روزانه آمارهای تلفات این بیماری و لزوم رعایت نکات و موازین بهداشتی برای یشگیری از مبتلاشدن به کووید 19 را متذکر می شوند ولی تقریباً تمام مشاغل به فعالیت معمول خود بازگشته اند.
خیلی از مغازه ها بدون اعمال هیچ محدودیتی در ورودی هایشان بمنظور فاصله گذاری اجتماعی فعالیت می نمایند و بنظر می رسد رعایت خیلی از محدودیت های قبلی مانند تعطیلی مراکز صنفی یا فعالیت آنها تا ساعت هشت شب نیز نه ترس مبتلاشدن به این بیماری نبوده بلکه از هراس پلمب واحدهایشان بوده است.
بانک ها هم که اکثراً بعد از فوت برخی از پرسنلشان بر اثر کرونا، محدودیت های خودرا بیشتر کرده بودند، باردیگر به روال عادی برگشته اند و شلوغی و ازدحام مراجعان در آنها بیداد می کند، حال بماند از دادگستری ها، دادسراها و دادگاه ها که بگفته برخی پرسنل، در ایام کرونایی هم اوضاع شلوغی کم از این روزها نداشتند.
اتوبوس ها و حمل و نقل عمومی با وجود تاکید بر اعمال محدودیت ها همچنان وجه نقد دریافت می کنند و تاکسی های اینترنتی با توجه به این که بیشتر رانندگانشان هنوز پایبند به رعایت نکات بهداشتی هستند، گاهی از مشتری می خواهند فراموش نکند که در مورد دستکش و ماسک، گزینه تایید را بزند یا بگوید مثلاً این راننده با این مشخصات دستکش و ماسک نداشت.
این روزها نماز جماعت نیز در بعضی از مساجد برگزار می گردد و گاهی احوال پرسی های نمازگزاران در حالی به درازای صفوفی که رعایت فاصله گذاری اجتماعی در آنها همیشه مورد تاکید مسئولان بهداشت بوده، انجام می شود که انگار مردم روزهای سخت قرنطینگی در خانه و تعطیلی کسب و کارشان را به یاد ندارند.
در حالی شرایط کرونازده طاقت مردم را طاق کرده و باردیگر دید و بازدیدها نیز به روال عادی برگشته است که شاید مقصر همه این رفتارها، افراد یا اخباری بودند که باور گرم شدن هوا بر فعالیت این ویروس را در ذهن مردم نهادینه کردند؛ باوری که هر چند هنوز ثابت نشده اما مردم را خوشحال و خرسند از گرم شدن هوا و کم شدن قوت و نیروی کرونا، راهی سفر کرده است.
هشدارهای مکرر مسئولان حوزه سلامت کشورمان از وزارت بهداشت گرفته تا پرستاران و پزشکان، خبر از عادی نشدن شرایطی را می دهد که برای مردم کاملاً عادی شده و کمتر آنها را نسبت به رعایت نکات بهداشتی متعهد کرده است بطور که معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد با تایید این موضوع، اعلام نموده است که کاهش حساسیت ها در استان منجر به بی خیالی ۶۰ درصد از مردم نسبت به رعایت پروتکل های بهداشتی شده و همین مسئله نگران کننده است.
البته استاندار یزد هم نسبت به این مسئله در پستی اینستاگرامی در صفحه شخصی خود، ابراز نگرانی کرده و نوشته است که مسافرت ها زنگ خطر را برای استان یزد به صدا در آورده و اگر احتیاط نکنیم، باز گرفتار کرونا می شویم.
نگرانی در این خصوص حتی سبب واکنش رئیس جمهور کشورمان شده بطوریکه دکتر روحانی گفته است که اگر مردم همچنان عادی باشند، امکان بازگشت محدودیت ها وجود دارد.
البته تمام این نگرانی های به جا را در حالی شاهد می باشیم که اجتماعاتی مانند نمازهای جماعت، جلسات غیرآنلاین مسئولان و حتی تورهای گردشگری در حال برگزاری است و تمام این موارد تصدیق کننده ی بی توجهی و سهل انگاری مردم نسبت به کروناست.
وضعیت سفید در ۵ شهرستان یزد و رفع محدودیت های جدید
«محمدعلی طالبی» استاندار یزد در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، از سفید بودن وضعیت کرونا در پنج شهرستان استان یزد خبر می دهد و در این زمینه اظهار می کند: به سبب سفید شدن وضعیت کرونا در این نقاط، برخی از کارهای محدودکننده و محدودیت های اعمال شده در استان متوقف شده است.
وی که معتقد می باشد وضعیت کنونی استان بیان کننده اقدامات مثمر ثمر و مطلوب در امتداد مدیریت و کنترل شیوع ویروس کرونا در این استان بوده است، خاطرنشان می کند: البته در نشست هفدهم ۱۷ خرداد ماه ستاد ملی کرونا، موارد جدیدی از رفع محدودیت های بیشتری مصوب شد که بیشتر این مصوبات مربوط به کارهای اقتصادیست.


وی برگزاری نمازهای جمعه در نقاط سفید استان و مناطقی با وضعیت زرد از شروع تیرماه را یکی از این مصوبات اعلام می کند و می گوید: اماکن و موسسات آموزشی مانند مهد کودک ها، کلاس های قرآن و آموزشگاه های زبان از ۲۴ خرداد ماه با رعایت پروتکل های بهداشتی بازگشایی می شوند.
استاندار همین طور اضافه می کند: سینماها و کنسرتهای موسیقی هم با ۵۰ درصد ظرفیت و به شرط رعایت پروتکل های بهداشتی از شروع تیرماه مجاز به فعالیت هستند.
بی توجهی به پروتکل های بهداشتی شانه به شانه رفع محدودیت ها
با وجود نیاز استان به رفع بعضی از محدودیت ها، مسئله رعایت نکردن نکات بهداشتی از طرف بعضی از افراد بر هیچ کسی پوشیده نیست بطوریکه استاندار یزد با تایید این نکته به خبرنگار ایسنا می گوید: با توجه به این که محدودیت های کارهای جمعی نیز در حال برطرف شدن است اما شرط برگزاری چنین برنامه هایی در استان، رعایت پروتکل ‎های بهداشتی است ولی متاسفانه در بعضی از فعالیت ها مانند برگزاری نماز جمعه در چند منطقه استان، پروتکل های بهداشتی رعایت نشده است که این مورد نیز مورد گلایه مندی ماست.استاندار یزد: متاسفانه در بعضی از فعالیت ها مانند برگزاری نماز جمعه در چند منطقه استان پروتکل های بهداشتی رعایت نشده که این مورد مورد گلایه مندی است.
وی ضمن مطالبه جدی رعایت پروتکل های بهداشتی در برگزاری برنامه های تعدادی از سوی همه مردم، تاکید می کند: همه باید در انجام پروتکل های بهداشتی متعهد باشند چونکه در غیر این صورت بنا بر نظر دانشگاه علوم پزشکی و ستاد استانی کرونا، همین فعالیت ها محدود یا اقدامات لازم در امتداد متوقف شدن مجدد آنها صورت خواهد گرفت.
اما مساله سفر بعنوان یکی از نیازهای عموم جامعه، مساله چالش برانگیزی است که با وجود هشدارها و تاکیدات متولیان مختلف استانی و کشوری، حالا مجاز اعلام شده و حتی ترویج هم می شود؛ صنعتی که یکی از پایه های اصلی اقتصاد کشور بشمار می رود ولی نه فقط در یزد و کشور ایران بلکه در تمام دنیا هنوز درگیر ابهامات و تناقضاتی در ارتباط با بایدها و نبایدهاست.
استاندار یزد در این رابطه نیز اظهار می کند: در ایام گذشته به سبب ورود برخی از مسافران از مناطق آلوده یا مسافرت شهروندان به نقاط آلوده کشور، نگرانی در مورد افزایش کرونا شدت گرفته اما خوشبختانه اقدامات لازم بمنظور کنترل شیوع ویروس کرونا در استان تابحال انجام شده است.
وی اضافه می کند: البته اگر رفت و آمدها تشدید شود و مردم فاصله ذاری اجتماعی و نکاتی مانند استفاده از ماسک و دستکش را رعایت نکنند، مواجه با پیک های بعدی کرونا در استان دور از انتظار نخواهد بود، هر چند که وضعیت برخی از استان های کشور هم اکنون نیز نگران کننده است.
سفر در یزد تعطیل نمی شود
طالبی سفر را از الزامات حیات اقتصادی یزد می داند و می گوید: در شرایط فعلی سفر را نمی توان تعطیل کرد چونکه تابحال صدها میلیارد تومان خسارت به این صنعت وارد شده و بخش قابل توجهی از این خسارات جبران ناپذیر هستند یا در دراز مدت می توانیم شاهد جبران این خسارات باشیم. از طرفی تعداد زیادی از همشهریان فعال در این صنعت بیکار شده اند و به عبارتی سفر نه فقط یک مطالبه جدی در زمینه اقتصاد بلکه یک مطالبه ای عمومی و مردمی است.استاندار یزد: سفر نه فقط یک مطالبه جدی در زمینه اقتصاد بلکه مطالبه ای عمومی و مردمی است.
اما راهکار چیست؟ آیا تا ابد باید با کرونا جنگید؟ جنگ نابرابری که نه فقط به سلامت جسمی و جانی مردم بلکه به سلامت اقتصادی استان و کشور نیز خسارات زیادی وارد کرده است، مساله سازگاری و زندگی مسالمت آمیز با ویروس کرونا باتوجه به این که این بیماری میهمان دور و درازی برای ایرانیها و تمام دنیا خواهد بود، بسیار حائز اهمیت می باشد.
کرونا را باید بپذیریم
«محمود نوری شادکام» معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی یزد نیز بر مسئله سازگاری با ویروس کرونا تاکید می کند و به خبرنگار ایسنا، می گوید: کرونا میهمان ماست، شاید مدت های طولانی و شاید در بازه زمانی کمتر، اما آنچه هم اکنون باید بپذیریم نامشخص بودن این مساله و لزوم سازگاری با این ویروس می باشد.
وی با بیان این که اماکن تداوم محدودیت ها باتوجه به شرایط خاص جامعه و اجتماع وجود ندارد، می گوید: مردم هم به تفریح و خرید و اشتغال و هم به فضاهای معنوی و اماکن تاریخی و گردشگری نیاز دارند، از طرفی همه کشورها نیز به مرور بر رفع محدودیت ها اقدام می کنند پس ما نیز باید همسو با تمام دنیا دراین زمینه اقدام نماییم.


این مسئول تنها راه سازگاری با کرونا را تغییر سبک زندگی می داند و می گوید: کار دشواری نیست اگر استفاده از ماسک و دستکش به خصوص در فضاهای عمومی و شست و شوی دست ها خصوصاً در تماس با سطوح مشکوک را بطور پیوسته در برنامه زندگی خود داشته باشیم، همین ها برای سازگاری کافی است.معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی یزد: تنها راه سازگاری با کرونا تغییر سبک زندگی است.
سازگاری و زندگی مسالمت آمیز با کرونا از مهمترین نیازهای تداوم و احیای گردشگریست که استاندار یزد با صحه بر اهمیت آن، مشخصاً در ارتباط با این نوع سازگاری در زمینه سفر و گردشگری می گوید: باید با رعایت پروتکل های بهداشتی، صنعت گردشگری باردیگر شروع به کار کند و اقتصاد گردشگری در شریان های استانمان جاری شود، البته تمام برنامه های مرتبط به این صنعت به خصوص فعالیت تورهای گردشگری داخلی و حتی خارجی باید با رعایت پروتکل های بهداشتی و نظارت جدی متولیان به خصوص اداره کل میراث فرهنگی صورت گیرد.
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی استان یزد نیز در این رابطه، اصلاح سبک زندگی را راهکار اساسی سازگاری با کرونا می داند، در مورد سفر و گردشگری می گوید: آنچه با اعمال محدودیت انجام می شود، محدود کردن نیازهاست که امکان پذیر نیز نخواهد بود؛ سفر و گردشگری هم از نیازهای جامعه است و مردم نمی توانند به سفر نروند یا به تفریح و اقدامات مشابه نپردازند اما دراین زمینه می توانند مسافرت خودرا به نقاطی با وضعیت بهتر و مشکلات کمتر در زمینه کرونا موکول کنند و از سفر به نقاط آلوده بپرهیزند.
منبع:

1399/03/19
23:28:57
5.0 / 5
2250
تگهای خبر: آموزش , آنلاین , پزشك , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1403

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912