فراجا گردشگری

چاه نفتی كه رها شده

چاه نفتی كه رها شده به گزارش فراجا اصفهان گواهی درجه یك هنری دارد، چهره‌ی ماندگار كشور است، سال قبل هم نشان سرآمدان سپاهان را به كارنامه‌ی افتخاراتش افزوده اما می گوید بریده ام، چونكه آثار باارزشم در در خانه خاك می خورد و از ۱۰ روز پیش اعلام نموده اند كه باید مالیات هم بدهم.


کیقباد بذرافشان، هنرمند رشته‌ی مشبک فلز که یکی از آثار وی در کتابخانه‌ی ملی تهران نگهداری می شود به ایسنا می گوید: سابقاً سه روز کار می کردیم، یک موتور می خریدیم، یک ماه کار می کردیم و یک پیکان می خریدیم اما حالا هر چه می دویم، به هیچ چیز نمی رسیم.
او خاطرنشان می کند: هر هنرمند به اندازه‌ی یک چاه نفت برای کشور ارزش دارد. کدام صنعت می تواند مقداری مس را بگیرد و این ۵۰ هزار تومان جنس را به یک اثر ۱۰۰ میلیونی تبدیل کند؟ هنرمند این کار را می کند و از عمر و جانش می گذرد اما هیچ حمایتی از او نمی گردد.
این هنرمند با اظهار تأسف شرح می دهد: آثار هنری باارزشی تولید کرده ام که در خانه خاک می خورد و پس از ۵۰ سال کار هنری بی وقفه برای نگهداری شان به زحمت افتاده ام.
بذرافشان با تاکید بر اینکه حال صنایع دستی قبل از شیوع کرونا هم بد بود، می گوید: قبلا گردشگر ها با خرید محصولات صنایع دستی به رونق چرخه‌ی اقتصادی این کار کمک می کردند اما وقتی ارتباطات کشور با دنیای خارج به علل مختلف قطع می شود، دود آن به چشم صنایع دستی می رود.
این هنرمند که در دانشگاه هنر اصفهان هم امر تدریس را بر عهده داشته، خاطرنشان می کند که نسخه‌ی صادرات برای آثار هنری سنگین جواب نمی دهد چونکه خریدار باید آنرا از نزدیک لمس کند و دردمندانه اعلام می کند، آنها که مرا می شناسند می دانند زندگی ام را روی هنر مشبک فلز گذاشته ام اما دیگر بریده ام و می خواهم این کار را جمع کنم.
او با اشاره به مشکلی که به تعبیر خودش نمکِ روی زخم هنرمندان صنایع دستی شده توضیح می دهد: حدود ۱۰ روز پیش بخشنامه ای برای ما آمده که باید خودتان را به دارایی معرفی کنید و کد بگیرید وگرنه مجوز شما تمدید نمی گردد. چرا در این اوضاع واحوال باید چنین خواسته ای از ما داشته باشند؟ چرا بین هنرمندی که یک نقش بازی کرده و میلیون ها تومان دستمزد گرفته با هنرمندی که عمرش را روی تولید چند اثر گذاشته و خریداری هم ندارد تفاوتی قائل نمی شوند؟ هنرمند این بوم چاه نفت می باشد اما یک چاه نفت رهاشده.1399/03/24
14:19:00
5.0 / 5
2717
تگهای خبر: صنایع دستی , محصول , هنر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1403

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912