فراجا گردشگری

اشكفت سلمان، قربانی مجوز میراث فرهنگی !

اشكفت سلمان، قربانی مجوز میراث فرهنگی ! به گزارش فراجا مدیر انجمن میراث فرهنگی شهرستان ایذه خبر داد: پس از صدور مجوزی برای ساختِ سازه ی موقت در عرصه و حریم محوطه ی تاریخی «اشكفت سلمان»، شهرداری ایذه، مجوز ساخت وساز در شمال شرقی و حریم این محوطه ی تاریخی را صادر كرده است.


فرامرز خوشاب در گفتگو با ایسنا، با بیان این که ساختِ یک ساختمان که هنوز تعداد طبقات، کاربری و روند ساخت آن معلوم نیست در حریم «اشکفت سلمان» شروع شده، اظهار داشت: این در شرایطی است که میراث فرهنگی شهرستان هم این اقدام را در حریم «اشکفت سلمان» که از یک سو بعنوان آخرین نیایشگاه ایلامی در کشور شناخته شده و از طرفی در لیست موقت یونسکو ثبت شده، تایید کرده است.
او با اشاره به مکالمه تلفنی ای که با مدیر کل میراث فرهنگی شهرستان ایذه و رئیس یگان حفاظت این شهرستان در این حوزه داشته، بیان نمود: شهرداری ایذه با استناد به یک مجوز راه اندازی سازه های موقت در این منطقه توسط میراث فرهنگی ایذه، مبادرت به صدور پروانه ساخت برای این محوطه کرده است. در واقع رئیس و یگان حفاظت میراث فرهنگی ایذه تایید کردند که پروانه ساخت به این صورت صادر گردیده است.
وی با بیان این که از نظر بافتِ این منطقه از ایذه؛ اقدامِ انجام شده برای صدور مجوزها کاری غیرقانونی می باشد، افزود: حدود ۱۲ سال قبل میراث فرهنگی یک تجربه ی علنی در محوطه ی «کول فرح» داشت، آنها اجازه حمل یک سازه موقت را در حریم درجه یک کول فرح دادند و قرار شد پس از آخر کار، آن سازه جابجا شود، اما به علت مخالفت ها هنوز نتوانسته اند این سازه را جابجا کنند. این فرایند در اشکفت سلمان هم به شکلی رخ داده است.


او با تاکید بر این که هیچ نشانه ای از موقت بودن سازه ی در حال ساخت در حریم اشکفت سلمان دیده نمی گردد، افزود: کاملا مشخص است که ساخت و ساز در حال انجام مقرر است یک سازه ی دائمی باشد، حال با عنایت به کدام مجوزِ دائمی، این کار در حال انجام است؟
وی با بیانِ این درخواست که ای کاش قوه ی قضاییه به صدور مجوزهای ساخت وساز در بناهای تاریخی ورود کرده و آنها را بررسی کند، افزود: با چشم غیرمسلح هم به سادگی می توان مشخص داد که این ساخت و ساز در حدود ۳۰۰ متری نه محوطه، بلکه نقش برجسته های «اشکفت سلمان» در حال انجام می باشد.
«اشکفت سلمان» یا (نیایشگاه تاریشا)، در جنوب ایذه، چهار نقش برجسته متعلق به دوره ایلامیان و بقایای یک ساختمان متعلق به اتابکان را در خود دارد، در این محل که پرستشگاه تریشا یکی از خدایان ایلامی هم بوده، چهار نقش برجسته که دو کتیبه در داخل غار – بزرگترین نوشته خط میخی ایلامی هم در داخل این غار است - و دو کتیبه ی دیگر در خارج از غار قرار گرفته اند.


منبع:

1399/03/29
23:28:40
5.0 / 5
2115
تگهای خبر: حفاظ , شهر , كاربر , میراث
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1403

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912