فراجا گردشگری
رییس كتابخانه ملی عنوان كرد

هشدار درباره تعلل در ثبت جهانی آثار ایرانی

هشدار درباره تعلل در ثبت جهانی آثار ایرانی به گزارش فراجا اشرف بروجردی با تاكید بر سرعت بخشیدن پروسه ثبت آثار می گوید: اگر فرآیندهای ثبت در ایران با تعلل پیش رود، بی شك كشورهای دیگر گوی سبقت را برای ثبت آثار می ربایند.


به گزارش فراجا به نقل از روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، تازه ترین جلسه کمیته ملی حافظه جهانی با حضور اشرف بروجردی رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران و رئیس کمیته ملی حافظه جهانی در محل اندیشگاه سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران با رعایت فاصله اجتماعی و پروتکل های بهداشتی انجام شد.
بروجردی در این جلسه اظهار داشت: تعویق بهوجودآمده در برگزاری جلسات کمیته ملی حافظه جهانی به سبب شیوع ویروس کرونا بوده است اما موضوع ثبت آثار به سبب درجه اهمیت باید همچنان در دستور کار باشد، چونکه ثبت آثار بعنوان داشته های فرهنگی ایران، اقدام شایسته و موثری است که باید ضمن تداوم قسمتی از آن در جهت تحقق این مهم قدم برداریم و شاهد حضور فعال اعضای کمیته و تسریع بخشی بر امور باشیم.
رییس کمیته ملی حافظه جهانی سپس اظهار داشت: الان رقبای بسیاری برای ثبت جهانی آثار ایران در عرصه های مختلف وجود دارند و چنان چه فرآیندهای ثبت در ایران با تعلل پیش رود، بی شک این کشورها گوی سبقت را برای ثبت آثار می ربایند.
بروجردی بر لزوم ادامه برگزاری جلسات کمیته ها خصوصاً کمیته ارزیابی و کارگاه های آموزشی به صورت مجازی اصرار کرد.
همچنین حاضران در این جلسه به پیشنهاد موسسه اکو در خصوص برگزاری این کارگاه ها برای کارشناسان و رایزنان فرهنگی کشورهای عضو به بحث و بررسی پرداختند.
هانیه گرائیلی مدیرکل حوزه ریاست، روابط عمومی و امور بین الملل سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران و جانشین دبیر کمیته ملی حافظه جهانی در ادامه این جلسه، به فراهم سازی مقدمات لازم برای ثبت مشترک دو آلبوم اشاره نمود و اظهار داشت: این مساله باید در کارگروه ارزیابی حافظه جهانی بررسی شود.
او همین طور به درخواست معاونت پژوهشی مدرسه عالی شهید مطهری برای بازدید از اثر مرمت شده «خمسه نظامی گنجوی» اشاره نمود و اظهار داشت: این اثر الان مرمت و استواری بخشی شده و همه مراحل مستندسازی را گذرانده است.
در این جلسه همین طور برخی از آثاری که قبل تر در کارگروه حافظه جهانی ارزیابی شده بودند برای ثبت در این کمیته مورد بررسی قرار گرفتند و گواهی ثبت برخی از آثار که در جلسات پیشین نهایی شده بود به صاحبان اثر ارائه شد.
منبع:

1399/05/14
23:57:25
5.0 / 5
2021
تگهای خبر: آموزش , مرمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1403

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912