فراجا گردشگری
مدیر پایگاه جهانی تخت جمشید مطرح كرد

تعمیم مطالعات باستانشناسی به كل شهرستان مرودشت

تعمیم مطالعات باستانشناسی به كل شهرستان مرودشت فراجا: فارس مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید از تعمیم مطالعات باستانشناسی به شکلی هدفمند و روشمند، به کل شهرستان مرودشت و تلاش جهت استفاده از ظرفیت های خارج از محدوده این پایگاه میراث جهانی و پشتیبانی از محققانی که تحقیقاتی مرتبط انجام داده یا قصد انجام آنرا دارند، آگاهی داد.


حمید فدایی، شنبه ۶ دیماه به خبرنگاران اظهار داشت: انجام بررسی های روشمند دیرینه شناسی در محوطه و تپه های تاریخی از کارهای مهمیست که می تواند با صرف هزینه اندک و بدون نیاز به جستجوهای گسترده به نتایج و اطلاعات مهم تاریخی منجر شود؛ بدین سبب می توان از آن بعنوان یک ضرورت در شناخت توالی فرهنگی دشت مرودشت یاد کرد.
وی ادامه داد: انجام این مطالعات ضمن آشکار کردن ارزش های منحصر به فرد تپه ها و محوطه های تاریخی، ترسیم کننده اولویت مطالعات بعدی نظیر مطالعات تعیین عرصه و حریم است و از این جهت با اهداف حفاظتی نیز همراه خواهد شد.
فدایی با اشاره به بررسی های دیرینه شناسی اخیر پایگاه تخت جمشید، اظهار داشت: بااینکه اولویت و تمرکز پایگاه در بررسی های اخیر بر روی حرایم تخت جمشید بوده اما با کامل شدن این محدوده، الان می خواهیم بررسی ها را به کل شهرستان مرودشت تعمیم دهیم؛ بدین سبب از رساله های محققین در انجام بررسی های روشمند محوطه های تاریخی استقبال کرده و پشتیبانی های لازم را از پژوهشگران دراین زمینه خواهیم داشت.
مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید با اشاره به آغاز پروژه بررسی روشمند "تل جلوگیر" در دشت مرودشت آگاهی داد و اظهار داشت: تپه های تاریخی حوزه "رود کر" از اهمیت ویژه ای در دیرینه شناسی منطقه برخوردارند؛ خصوصاً انجام بررسی های روشمند دیرینه شناسی در "تل جلوگیر" به سبب آنکه شواهد ارزشمندی را از سه دوره مهم هخامنشی، اشکانی و ساسانی در خود دارد، می تواند با نتایج درخشانی همراه باشد.
سرپرست پروژه بررسی روشمند "تل جلوگیر" سعادت آباد ابرج در شهرستان مرودشت نیز اظهار داشت: نظر به اهمیت ویژه دشت مرودشت در موضوع باستان شناسی، این پروژه بعد از ستاندن مجوزهای قانونی و با همکاری پژوهشکده باستانشناسی، تعریق و شروع شده است.
وحید یونسی، با یادآوری اینکه "تل جلوگیر" در ۴۰ کیلومتری شمال تخت جمشید و یک کیلومتری جنوب روستای "سعادت آباد ابرج" قرار دارد، در ارتباط با اهداف بررسی روشمند این محوطه تاریخی، اظهار داشت: شناخت گاه نگاری نسبی و معرفی شاخصه های سفالی دوره های تاریخی (هخامنشی، اشکانی، ساسانی) این محوطه در حوزه رودخانه کر استان فارس زمینه ساز دستیابی ما به اطلاعات و یافته های ارزشمندی از میراث فرهنگی خواهد شد.
یونسی اظهار داشت: باتوجه به شواهد باستان شناختی که الان در حال بررسی است می توان این فرضیه را بیان کرد که کاربری این مکان نیز یک قلعه هخامنشی بوده و احیانا در عصر ساسانی هم سکونت در آن وجود داشته است.
منبع:

1399/10/07
12:27:47
0.0 / 5
997
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1403

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912