فراجا گردشگری

هنرمندان هم برای نجات طاق كسری دست به كار شدند

هنرمندان هم برای نجات طاق كسری دست به كار شدند برخی از هنرمندان و فعالان فرهنگی در نامه ای سرگشاده از دو دولت ایران و عراق درخواست نمودند تا با مرمت و ایجاد پایگاه حفاظت و پژوهش طاق کسری و ثبت منظر فرهنگی این بنای تاریخی در لیست میراث جهانی یونسکو «طاق کسری را نجات دهند».


به گزارش فراجا به نقل از ایسنا، با ریزش بخش دیگری از طاق کسری در عراق در طول دو هفته گذشته و به دنبال درخواست هایی که از چند سال قبل تا امروز برای توجه و رسیدگی به این بنای تاریخی مطرح گردیده است، این دفعه برخی از هنرمندان و فعالان فرهنگی و مدنی درخواست نمودند تا طاق تمدن و هویت ایرانی را که هم اکنون به زمین بازی کودکان تبدیل گشته است نجات دهند.
در این نامه که نام افرادی چون رضا کیانیان، همایون شجریان، تهمورث پورناظری، سعید ملکان، سهراب پورناظری، امیر جدیدی، هدیه تهرانی، سحر دولتشاهی، حبیب رضایی، عبدالرضا کاهانی، فاطمه معتمد آریا، کیکاووس امینی، محمد سعید ایزدی، سیدمحمد بهشتی، مهرداد بهمنی، فرهاد توحیدی، محمدجواد حق شناس، اسکندر مختاری، محمدکریم متقی و سیدحسام محتشم در میان اسامی امضاکنندگان آن به چشم می خورد، این طور آمده است:
«بنای تاریخی ایوان طاق کسری در خطر جدی است. یادگار بسیار باارزش تمدن ساسانی با ارزش های مشترک جهانی که برای نسل های حال و آینده بجای مانده، تنها اثر باقی مانده از شهر باستانی تیسفون (بزرگ ترین شهر تمدن میان رودان) و نماد پیوستگی میان فرهنگ و تمدن امروز دو ملت ایران و عراق در معرض لطمه فوری قرار دارد.
ایوان طاق کسری، بزرگ ترین طاق آجری جهان، میراث فرهنگی هر دو کشور ایران و عراق محسوب شده و به سبب جایگاه منحصربه فرد در تاریخ ساخته های معمارانه، شایسته قدردانی و توجه و تلاش جدید مردم و دولت های دو کشور برای صیانت و معرفی ارزش های آن به مردم منطقه و جهان است.
با این مقدمه و باتوجه به این که اثر باارزش طاق کسری به سبب عوامل مخرب طبیعی و کارهای زیان بار انسانی خصوصاً مخاطرات و تهدیدهای گوناگون جنگ، در معرض لطمه های جدی و خطر تخریب و نابودی قرار گرفته است ما امضاکنندگان حاضر از دو دولت ایران و عراق درخواست می نماییم با بازاندیشی در مورد ارزش های این میراث مشترک جهانی، کلیه اقدامات لازم و فوری را برای «اتخاذ اقدامات لازم برای احیا، حفاظت، مرمت طاق کسری و نگهداری دائمی آن»، «ایجاد پایگاه حفاظت و پژوهش طاق کسری»، «ثبت منظر فرهنگی طاق کسری در لیست میراث جهانی یونسکو» و «برنامه ریزی و تمهید اقدامات اجرائی مناسب برای بسط گردشگری پایدار با هدف معرفی این اثر باارزش به جهانیان» به کار بندند.
ما از همه سازمان های مردم نهاد دو کشور، نهادهای بین المللی در رابطه با موضوع خصوصاً سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو)، ایکروم و ایکوموس درخواست می نماییم در قالب ماموریت ها و اختیارات خود، اهتمام لازم را برای ترغیب و کمک به دولت های عراق و ایران در نجات بخشی و حفاظت از بنای طاق کسری به نفع نسل های حاضر و آینده بشریت به کار بندند.
ما امضاکنندگان این نامه در امتداد تحقق هدف مهم نجات بخشی و حفاظت از طاق کسری، آمادگی کامل خودرا برای هر گونه مشارکت و همکاری لازم و همین طور جلب حمایت و کمک های فنی و مالی دوستداران میراث فرهنگی ایران و عراق در سراسر نقاط جهان اعلام می داریم.»
از طرف دیگر یک کارزار مردمی از ۱۷ دی در حال جمع آوری امضا برای درخواست مرمت و نجات فوری طاق کسری از وزیر میراث فرهنگی است و به مدت یک ماه یعنی تا ۱۷ بهمن جمع آوری امضا را ادامه می دهد. تا کنون نیز بیش از ۴۵۰۰ نفر این درخواست را امضا کرده اند.
منبع:

1399/10/22
13:42:37
0.0 / 5
1128
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1402

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912