فراجا گردشگری
از سوی سازمان زمین شناسی صورت می گیرد

كوشش برای تبدیل شدن محور خور و انارك استان اصفهان به ژئو پارك

كوشش برای تبدیل شدن محور خور و انارك استان اصفهان به ژئو پارك به گزارش فراجا مدیرکل دفتر برنامه ریزی، فناوری و بودجه سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور از انجام مطالعات اولیه و مقدماتی در ارتباط با دو ژئوپارک در محورهای جندق-خور و نخلک-انارک در شرق استان اصفهان اطلاع داد و اظهار داشت: جهت بررسی ظرفیت سایر نقاط استان اصفهان جهت تبدیل شدن به ژئو پارک مانند تالاب بین المللی گاوخونی احتیاج به آمایش کامل این خطه است.


به گزارش فراجا به نقل از ایسنا، رضا جدیدی با اشاره به اینکه مطالعات اولیه و مقدماتی در ارتباط با دو ژئوپارک در محورهای جندق-خور و نخلک-انارک در شرق استان اصفهان انجام شده است، اضافه کرد: پیمایش های اولیه و مقدماتی سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور برای این مناطق جهت تبدیل شدن به ژئوپارک انجام شد، اما با عنایت به ظرفیت های زیاد استان اصفهان باید این مطالعات کامل شود.
وی تصریح کرد: این دو منطقه دارای رکوردهای جهانی و خصوصیت های منحصربفرد و بی نظیر در پدیده های زمین شناسی و معدنکاری و فلزکاری کهن است و قابلیت تبدیل شدن به ژئوپارک را در سطح بین المللی دارد.
جدیدی با اشاره به اینکه مطالعاتی برای ژئوپارک کویر "مرنجاب" در آران و بیدگل انجام شد، اظهار نمود: جهت بررسی ظرفیت سایر نقاط استان اصفهان جهت تبدیل شدن به ژئو پارک مانند تالاب بین المللی گاوخونی احتیاج به آمایش کامل این خطه است.
مدیرکل دفتر برنامه ریزی، فناوری و بودجه سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور، این سازمان را متولی مطالعات ژئو پارک عنوان نمود و خاطرنشان کرد: حاکمیت منطقه و استان باید در این حوزه درخواست داشته باشد تا سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور برای تأمین منابع مالی مورد نیاز آن اقدام نماید.
جدیدی ضمن اشاره به آمادگی خوب استان اصفهان برای تکمیل مطالعات ژئوپارک، اظهار داشت: ما مدلهای موفقی در کشور در این حوزه مانند ژئوپارک بین المللی قشم و ملی ارس و طبس داریم و امید است اصفهان در نوبت بعدی برای ثبت ژئوپارک قرار گیرد که ظرفیت یابی ژئوپارک در سطح ملی و بین المللی در اصفهان توسط سازمان زمین شناسی و با همکاری اتاق بازرگانی این استان در حال انجام و مقرر است جلسه های در ارتباط با این کار ادامه یابد.
خور، جندق، انارک و نخلک از توابع شهرستان خور و بیابانک در ۴۲۰ کیلومتری شرق اصفهان و در قلب کویر مرکزی ایران است. خور و بیابانک به مرکزیت شهر خور با وسعتی افزون بر ۱۲هزار کیلومتر مربع حدود ۱۰ درصد از کل مساحت استان اصفهان را در اختیار دارد. این خطه دارای پدیده های بکر و طبیعی بسیاری مانند آبشار نمکی، مجتمع معدنی پتاس، رمل های ماسه ای تخت عباسی و تخت عروس، چال سلکنون، نیزار مصر و فرحزاد، دریاچه نمک و چشمه گرمه و آبگرم است.
" ژئو پارک " مخفف پارک زمین شناسی است و طبق تعریف سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد (یونسکو) گستره ای با مرزهای آشکار و پهنه کافی است که در برگیرنده چند پدیده زمین شناسی کمیاب و برجسته باشد و در آن گستره جاذبه های طبیعی، تاریخی و فرهنگی پرارزش یافت شود، این گستره باید از برنامه های مدیریت گسترش و بهره برداری و طرح های حفاظتی برخوردار باشد و توان بالا بردن سطح اقتصادی جامعه محلی و جلب همکاریهای مردمی را داشته باشد.
هدف از ایجاد ژئو پارک، توانمندسازی جامعه محلی، توسعه پایدار اقتصادی و گردشگری و حفاظت از میراث زمین است که در معرض تعرض و خسارت های ناشی از فعالیتهای انسانی قرار دارد؛ تابحال ژئو پارک قشم از کشورمان به صورت بین المللی ثبت شده و تحت حمایت یونسکو درآمده است و چند ژئو پارک ملی دیگر برای جهانی شدن به سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد پیشنهاد شد.
بر مبنای اعلام روابط عمومی سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور، ژئوپارک علاوه بر پدیده های بارز زمین شناسی می تواند از آثار تاریخی، بوم شناسی، باستان شناسی، محیط زیست غنی و میراث فرهنگی و طبیعی دیگری برخوردار باشد که به قول کارشناسان و مسئولان، مناطق بسیاری در کشورمان استعداد تبدیل شدن به منطقه ژئو پارک را دارند.
منبع:

1399/11/13
23:27:16
0.0 / 5
848
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1403

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912