فراجا گردشگری

دروازه شوش مرمت می شود

دروازه شوش مرمت می شود فراجا: خوزستان مدیر پایگاه میراث جهانی چغازنبیل و هفت تپه از شروع عملیات مرمت و حفاظت دروازه موسوم به دروازه شوش در حصار دوم میراث جهانی چغازنبیل آگاهی داد.عاطفه رشنوئی اظهار نمود: دروازه شوش در جبهه جنوب غربی حصار میانی شهر دورانتاش قرار دارد که باتوجه به ماهیت خشتی و گلی و به سبب بارندگی های فصلی گرفتار فرسایش و ریزش اندود بدنه شده بود.

او با تاکید بر این که حفاظت در محوطه میراث جهانی بر پایه مبانی و اصول علمی حفاظت و مرمت و با پشتیبانی روش های سنتی صورت می گیرد اضافه کرد: دروازه جنوب غربی حصار میانی شهر که بر طبق نام گذاری رومن گیرشمن «دروازه شوش» نام دارد، در چندین نوبت شاهد مرمت های اساسی بوده است و در سالهای اخیر بارندگی های شدید، لزوم حفاظت از این بنا را بیش از پیش کرده است.

مدیر پایگاه میراث جهانی چغازنبیل و هفت تپه با اشاره به این که دروازه شوش به مانند دیگر فضاهای معماری بجای مانده شهر دورانتاش از دوره ایلام، ساختار گلین دارد که ساختاری شکننده و لطمه پذیر است بیان کرد: اهمیت و جایگاه دروازه، ماهیت گلین و لطمه پذیری ساختار آن، ضرورت نگهداری از این اثر با ارزش را دوچندان می کند.

او افزود: حفاظت ساختارهای مختلف محوطه های میراث فرهنگی باید با مصالح بوم آورد و حفظ سلامت و اصالت اثر صورت گیرد. از همین روی، در مرمت این دروازه، حفاظت روشمند از سلامت با حفظ اصالت اثر از نخستین اولویت ها بوده است.

به گزارش فراجا به نقل از ایسنا، بر طبق اعلام اداره کل میراث فرهنگی خوزستان، رشنوئی تاکید کرد: حفاظت و نگهداری، موضوعی مستمر و تکرارشونده است و پایگاه با پایش های متوالی و متناوب از آثار محوطه دورانتاش این مساله را مدیریت کرده و با اولویت بندی، امکان سنجی و مدیریت زمان و اعتبار، به اهداف خود دست یافته است تا بتواند سلامت اثر را حفظ کند.

او بر لزوم آموزش به نیروی انسانی بومی تاکید کرد و اظهار داشت: در مرمت دروازه شوش، از نیروهای جوان روستاهای اطراف چغازنبیل دعوت شده تا در اجرای این مهم حضور داشته باشند تا علاوه بر آشنایی با روش های مرمت و نگهداری از این شهر باستانی، به اهمیت صیانت از آن بیش از پیش پی ببرند و نقش فعال تری بعنوان جامعه محلی در نگهداری از آن داشته باشند؛ امیدواریم در آینده شاهد ظهور استادکاران دقیق و باسوادی از میان این جوانان باشیم.

مدیر پایگاه میراث جهانی چغازنبیل و هفت تپه با ابراز امیدواری برای اجرای انواع روش های پایش در زمینه شناخت و تشخیص بموقع هر گونه تغییرات در ساختارهای مختلف شهر اضافه کرد: علاوه بر دروازه شوش، ساختارهای مختلفی با مصالح و ماهیت های متنوع در سطح شهر وجود دارند که نیازمند مرمت های کوتاه مدت، میان مدت، بلندمدت و مستمر هستند.

او اضافه کرد: طرح مرمت هر یک از این ساختارها در مراحل مختلف مطالعاتی تا اجرا در حال انجام می باشد که امیدواریم در آینده نزدیک با ابلاغ اعتبارات مکفی و لازم شاهد اجرای برنامه های مستمر مرمت و حفاظت در بازه های زمانی منظم و مناسب باشیم.

منبع:

1399/12/09
15:08:28
0.0 / 5
938
تگهای خبر: آموزش , حفاظ , شهر , مرمت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1402

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912