فراجا گردشگری
با تصویب كمیسیون ماده پنج؛

خیابان ولیعصر (عج)، یک گام به ثبت جهانی نزدیک شد

خیابان ولیعصر (عج)، یک گام به ثبت جهانی نزدیک شد فراجا: رییس دبیرخانه کمیسیون ماده پنج از تصویب طرح ساماندهی و ارتقا کیفی خیابان ولیعصر (عج) درکمیسیون ماده پنج آگاهی داد.به گزارش فراجا به نقل از مهر، علی اشراقی رییس دبیرخانه کمیسیون ماده پنج با اشاره به تصویب طرح ساماندهی و ارتقای کیفی خیابان ولیعصر (عج) در جلسه اخیر این کمیسیون اظهار داشت: خیابان ولیعصر (عج) یکی از عناصر اصلی تشکیل دهنده استخوان بندی شهر تهران، به طول ۱۷/۲ کیلومتر است که از دامنه های البرز در شمال تا دشت کوهپایه ای تهران در جنوب (حد فاصل میدان های تجریش و راه آهن) قرار دارد و از مناطق ۱، ۳، ۶ و ۱۱ عبور می کند.
وی افزود: با توجه به این که در طرح جامع شهر تهران، خیابان ولیعصر (عج) در امتداد محور تاریخی– گردشگری دربند- ری بعنوان یکی از ارکان اصلی ساختار شهر آمده است و در طرح تفصیلی شهر تهران نیز شهرداری ملزم به تهیه دستورالعمل طراحی شهری این محور با همکاری وزارت میراث فرهنگی شده است، شهرداری تهران در این دوره نسبت به تهیه طرح ساماندهی و ارتقای کیفی خیابان ولیعصر (عج) اقدام نمود.
رئیس دبیرخانه کمیسیون ماده پنج افزود: طرح مذکور بعد از برگزاری جلسات گوناگون کارگروه فنی و انجام اصلاحات لازم، در نهایت در جلسه اخیر کمیسیون مطرح و طرح ساماندهی و ارتقای کیفی خیابان ولیعصر (عج)، مطابق نقشه ها، ضوابط و مقررات کالبدی به تصویب رسید.
اشراقی، تدقیق ضوابط ساخت و ساز و تعیین میزان آن برای هر پلاک، رعایت حقوق مکتسبه قانونی، احیای ارزش های تاریخی با تعریف و تبیین انواع تثبیت ابنیه باارزش فرهنگی و تاریخی، ارتقا سیما و منظر شهری، ایجاد خط آسمان، استفاده از مصالح مناسب، تعییین عملکردهای لازم برای استقرار با هدف ایجاد سرزندگی و اولویت حرکت پیاده بمنظور ایجاد عرصه های سرزنده شهری و احیا هویت تاریخی خصوصاً با تحدید تامین و دسترسی پارکینگ را از احکام طرح ساماندهی و ارتقای کیفی خیابان ولیعصر (عج) عنوان نمود.
وی تاکید کرد: در این نشست مقرر شد، چارچوب طراحی شهری در این طرح مورد توجه قرار گرفته و بمنظور حفاظت از ارزش های طبیعی و آثار باارزش تاریخی– فرهنگی و نظارت، کنترل و مدیریت یکپارچه، شورای راهبری ساماندهی و ارتقا کیفی خیابان ولیعصر (عج) به مسئولیت معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران تشکیل گردد.
اشراقی اشاره کرد: تصویب این طرح، گامی در امتداد حفاظت از میراث طبیعی، هویت تاریخی و ارزش های فرهنگی – اجتماعی خیابان ولیعصر (عج) بعنوان یکی از عناصر اصلی تشکیل دهنده شهر تهران و کوشش برای ثبت این خیابان در لیست میراث فرهنگی جهان است.
رئیس دبیرخانه کمیسیون ماده ۵ درباب سایر تصمیمات این جلسه اظهار داشت: طرح موضعی محدوده اسلام واقع در رود دره اوین- درکه در منطقه ۲ از دیگر موضوعات مورد بررسی درجلسه کمیسیون بود که کلیات آن به تصویب رسید و قرار شد، بعد از اصلاحات لازم، جزییات طرح به تأیید کارگروه فنی برسد. در ادامه، موضوع آزادسازی سایت جنگ افزارسازی منطقه ۱۳ به وسعت ۱۷ هکتار مورد بحث و بررسی قرار گرفت و باتوجه به وجود میراث فرهنگی در این محدوده، بنا شد تا ۷۰ درصد این اراضی به فضاهای خدماتی و سبز و باز اختصاص داده شود و در ۳۰ درصد مابقی بارگذاری مسکونی با رعایت تامین سرانه های خدماتی صورت گیرد، در نهایت این طرح بمنظور تائید نهایی به شورای عالی شهرسازی و معماری ایران ارسال شد. بازبینی و اصلاح ضوابط تامین پارکینگ کاربری ها در کلان شهر تهران نیز از دیگر موضوعات مورد بررسی بود که در این خصوص نیز مقرر شد، مراتب به شورای عالی ترافیک و شورای عالی شهرسازی و معماری ایران ارسال شود.
لازم به ذکر است، جلسه کمیسیون ماده پنج به ریاست پیروز حناچی شهردار تهران و با حضور محسن هاشمی رفسنجانی رییس شورای اسلامی شهر تهران، عبدالرضا گلپایگانی معاون شهرسازی و معماری اعضا و علی اشراقی رییس دبیرخانه کمیسیون ماده پنج تشکیل شد.


منبع:

1400/05/14
11:44:50
0.0 / 5
304
تگهای خبر: حفاظ , خدمات , سایت , شهر
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1401

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912