فراجا گردشگری
مدیر گروه رشته فرش دانشگاه كاشان:

جنس کارآفرینی صنعت و صنایع دستی یکسان نیست

جنس کارآفرینی صنعت و صنایع دستی یکسان نیست به گزارش فراجا اصفهان مدیر گروه رشته فرش دانشگاه کاشان با اعلان اینکه جنس و نوع ایده پردازی و کارآفرینی در صنعت و صنایع دستی با یکدیگر شباهتی ندارند، اظهار داشت: اگر بتوانیم قسمتی از درخواست جهانی برای فرش را پاسخ دهیم و در صورتیکه امکان صادرات وجود داشته باشد نیاز زیادی به خلاقیت ندارد و بیشتر به سرمایه گذاری نیاز داریم.فتحعلی قشقایی فر به مناسبت هفته جهانی کارآفرینی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به این که در حوزه کارآفرینی دو مبحث کلی وجود دارد، اظهار نمود: در نگاه نخست، کارآفرینی محصولی برای بازار داخلی و دوم محصولی برای صادرات است.

وی با تاکید بر این که باتوجه به وضعیت معیشت مردم باید برای بازار برنامه ریزی نماییم، اظهار داشت: در مباحث فرهنگی همیشه استقبال از محصولاتی می شود که با ایده پردازی در بازار جایگاه ویژه ای از نظر اقتصادی داشته باشد.

عضو هیئت علمی دانشگاه کاشان با اعلان اینکه امروز در بازار داخلی بواسطه تورم تنها عمده محصولاتی مورد اهمیت است که با غذا و سلامت مردم ارتباط دارد، اضافه کرد: از طرف دیگر با توجه به این که افراد به شدت درگیر نیازهای روزمره خود هستند تولیدکنندگان اصلا به سراغ محصولات خاص نمی روند.

قشقایی فر به ویژه درباره صنایع دستی و فرش که جزء ملزومات ضروری زندگی افراد نیست، اظهار داشت: امروز صنایع دستی مورد توجه اقشاری است که نیازهای اولیه آنها برطرف شده و به دنبال تجمل، زیبایی و کیفیت بیشتری هستند.

وی با اعلان اینکه هم اکنون زیاد بر حوزه صنایع دستی در بازار داخلی سرمایه گذاری نمی گردد، توضیح داد: رویکرد جامعه از صنایع دستی اینگونه است که این محصولات باید ارزان و با قیمت پایین باشد، در صورتیکه صنایع دستی همیشه تک تولیدی و با دست انجام می شود و قیمت تمام شده آنها بالا است و از نظر ارزش افزوده به صورتی برای افراد گران تمام می شود، در این شرایط مردم توانایی پایینی برای خرید دارند.

مدیر گروه رشته فرش دانشگاه کاشان، افزود: از طرف دیگر از طراحی و ایده پردازی های خاص در زمینه صنایع دستی حمایت فرهنگی نمی گردد، بدین سبب آن دسته در زمینه صنایع دستی موفق هستند که محصولات ارزان تری تولید می کنند، اما این محصولات سودآوری بالایی برای آن کارآفرین ندارند.

قشقایی فر اضافه کرد: زمانی که در زمینه صنایع دستی به سمت کاربردی شدن پیش رویم شاخص هایی که سبب ارزش و ایجاد تفاوت بین هنر و صنعت می شود را باید ضعیف نماییم، به این معنا که باید به سمت تولید انبوه، ابزار و ماشین آلات برویم، بدین سبب به فراخور ایده می توان قسمتی از محصول را با صنایع دستی کار نماییم.

وی افزود: در این شرایط اگر بهترین ایده را داشته باشیم، اما نتوانیم در تولید به عواملی که در آن ایده به ما کمک می نماید، سود رسانی مناسب داشته باشیم، حتی اگر ایده عالی باشد، امکان ادامه کار و تولید وجود ندارد.

عضو هیئت علمی دانشگاه کاشان اظهار داشت: جنس و نوع ایده پردازی و کارآفرینی در صنعت و صنایع دستی با یکدیگر شباهتی ندارند.

قشقایی فر به حوزه صادرات صنایع دستی و فرش و هنرهای بومی اشاره نمود و اظهار داشت: این بخش زمانی می تواند چرخه تولید خودرا حمایت کند که امکان صادرات آن وجود داشته باشد، چونکه به سبب اختلاف ارزی می توانیم با قیمت مناسب در بازارهای جهانی محصولات خودرا عرضه نماییم، بدین سبب محصولی را می توان صادر کرد که توجیه اقتصادی داشته باشد.

وی البته اظهار داشت: برای صادرات باید مطالعات لازم صورت گیرد که آیا آن رنگ و متریال و... مورد توجه آن بازار است، بدین سبب با یک آگاهی می توان سبب افزایش کیفیت و زیبایی کار شویم.

مدیر گروه رشته فرش دانشگاه کاشان با اعتقاد بر این که فرش در بازارهای جهانی نیاز به تغییر و ایده پردازی خاصی ندارد، اظهار داشت: اگر بتوانیم قسمتی از درخواست جهانی برای فرش را پاسخ دهیم در صورتیکه امکان صادرات وجود داشته باشد بیشتر به سرمایه گذاری نیاز داریم تا این که خلاقیت به خرج دهیم.

قشقایی فر با اعلان اینکه همیشه در هنر، ایده پردازی وجود داشته است، اظهار داشت: در زمینه هنر و محصولات فرهنگی بطور معمول هر دولت یک کریدور امن صادراتی برای فعالان این رشته می تواند مهیا کند و البته خود دولت نباید وارد این چرخه شود و تنها تسهیلگری باید از نظر مقررات بین المللی و ارتباط با دیگر کشورها صورت گیرد که در این شرایط رقابت منصفانه ای با رقبای خود خواهیم داشت.

وی اشاره کرد: برای تمام کشورها ارزش افزوده محصولات فرهنگی، هنری و... در صادرات است، که این نیازمند مهیا شدن شرایط امن سیاسی بین المللی و... است تا یک سرمایه گذار و کارآفرین بتواند محصول خودرا در بازار عرضه نماید.

منبع:

1400/08/22
22:20:52
0.0 / 5
311
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1401

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912