فراجا گردشگری

دستور بازگشایی قلعه پرتغالی های هرمز صادر شد

دستور بازگشایی قلعه پرتغالی های هرمز صادر شد به گزارش فراجا هرمزگان وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در بازدید از قلعه پرتغالی های جزیره هرمز که الان به علت اجرای عملیات مرمت در بخشی از این قلعه، تعطیل می باشد، دستور داد که با عنایت به مطالبات مردمی، این محل بازگشایی شود و گردشگران بتوانند با رعایت پروتکل ها و قواعد مرمت از این محل بازدید نمایند.


سید عزت الله ضرغامی عصر امروز (چهارم آذرماه) در جریان این بازدید اظهار داشت: بازدید مردم از این قلعه حتی در بخشی که مرمت انجام می شود، مشکلی ندارد و به شرط رعایت پروتکل ها، مرمت یکی از جاذبه های گردشگری و سبب آشنایی مردم با شیوه های بازسازی بناهای تاریخی است.
وی ضمن اشاره به این که جزیره هرمز یکی از قطب های گردشگری ایران است، اضافه کرد: این قلعه را ۵۰۰ سال قبل پرتغالی ها ساختند و در اینجا توپ های زیادی کار گذاشتند، از کشتی ها باج گیری می کردند و کسی حریفشان نمی شد.
ضرغامی با بیان اینکه غربی ها وقتی می خواهند کارهای خودشان را بزرگ کنند فیلم هایی مثل «توپ های ناوارون» را می سازند تا نشان بدهند پارتیزان ها چگونه توپ های ناوارون را از بین بردند، اظهار داشت: این در شرایطی است که اینجا یک قهرمان ملی و جهانی مثل امام قلی خان با رشادت با پرتغالی ها جنگید و موفق شد پرتغالی ها را شکست می دهد.
وی ضمن اشاره به این که قلعه پرتغالی ها یک اثر باستانی و تاریخی است که در اختیار میراث فرهنگی قرار دارد، اظهار نمود: ما مشکلات اعتباری داریم و همین هم اکنون پیمانکار مرمت قلعه چند میلیارد تومان طلب دارد و وزارت خانه نتوانسته پاسخگو باشد.
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی افزود: این نشان داده است که در اعتبارات ما در حوزه مرمت باید یک تحول اساسی صورت گیرد.
ضرغامی در انتها تصریح کرد: بخشی از بودجه های استانی که در دولت تصویب می شود برای ابنیه های تاریخی مهم در نظر گرفتیم. ضمن این که با برنامه ریزی هایی که انجام دادیم و مشارکت بخش خصوصی، خدمات متنوعی به مردم عرضه خواهد شد.
به گزارش فراجا به نقل از ایسنا، قلعه پرتغالی های هرمز در ضلع شمالی این جزیره و در ساحل دریا قرار دارد که مهم ترین قلعه باقی مانده از روزگار تسلط پرتغالی ها بر سواحل و جزایر خلیج فارس است. این قلعه به فرمان آلفونسو آلبرکرک دریانورد پرتغالی در سال ۱۵۰۷ میلادی، در محلی معروف به مورنا راه اندازی شد.1400/09/05
21:01:50
0.0 / 5
237
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری