فراجا گردشگری

۳ روستای ایران از جهانی شدن بازماندند

۳ روستای ایران از جهانی شدن بازماندند به گزارش فراجا به دنبال معرفی بهترین دهکده های گردشگری جهان برای سال ۲۰۲۱، درحالی سه روستای ایران از ورود به این لیست بازماندند که به نظر می آید وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی هنوز برای راه یابی روستاهای ایران به لیست جهانی تا حدود دو ماه دیگر امیدوار است.


به گزارش فراجا به نقل از ایسنا، سازمان جهانی گردشگری ۴۴ روستا از ۳۲ کشور را بعنوان بهترین روستاهای گردشگری در سال ۲۰۲۱ معرفی نمود. این روستاها به علت حفاظت از منابع طبیعی و فرهنگی، اقدامات مبتکرانه و متحول کننده و تعهد به توسعه گردشگری در جهت توسعه گردشگری روستایی برگزیده شده اند.
طرح ابتکاری سازمان جهانی گردشگری UNWTO که برای اولین بار اجرا می شود، روستاهایی را که متعهد به تبدیل گردشگری به یک محرک قوی برای توسعه و رفاه مردم خود بوده اند، به رسمیت می شناسد.
ایران سه روستای برندیق (استان اردبیل)، خرانق (استان یزد) و لارک (استان هرمزگان) را جهت شرکت در طرح ابتکاری دهکده های گردشگری سازمان جهانی گردشگری معرفی کرده بود که نام آنها در لیست بهترین دهکده های گردشگری جهان دیده نمی گردد.
به دنبال پیگیری ایسنا از وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی این توضیح داده شد که این سه روستا از سه جغرافیای کوهستانی، کویری و ساحلی، بعد از ارزیابی ۹ روستا با درنظر گرفتن معیارها و شاخصهای تعیین شده از جانب UNWTO انتخاب و عرضه شدند که با عنایت به تایید اولیه این سازمان، نقص پرونده یا مدارک وجود نداشته و برپایه معیارهای سازمان جهانی گردشگری، گزینش و معرفی شده اند، اما چون برای اولین بار این طرح ابتکاری اجرا شده، رویکردها جدید بوده است. این وزارت خانه همچنان امیدوار است در نسخه بعدی که فوریه ۲۰۲۲ اعلام می شود این سه روستا در لیست بهترین دهکده ها و روستاهای گردشگری به رسمیت شناخته شود.
UNWTO در مجموع ۱۷۴ روستا از ۷۵ کشور عضو (هر کشور عضو حداکثر می تواند سه روستا را معرفی کند) را برای طرح آزمایشی ۲۰۲۱ بررسی نموده که از میان آنها ۴۴ روستا بعنوان بهترین دهکده یا روستای گردشگری توسط این سازمان شناخته شدند. ۲۰ روستای دیگر وارد برنامه ارتقای این ابتکار شده اند که این سازمان با آنها در اجرای این برنامه کار خواهد نمود. همه ۶۴ روستا بخشی از شبکه بهترین دهکده های گردشگری UNWTO را تشکیل خواهند داد. نسخه بعدی در فوریه ۲۰۲۲ در دسترس قرار می گیرد.
بهترین دهکده یا روستای گردشگری که در این مرحله به رسمیت شناخته شده اند شامل بخوو (فدراسیون روسیه)، بکاسین (لبنان)، بوجو (فیلیپین)، کاسپالا (آرژانتین)، کاستلو رودریگو (پرتغال)، کوئتزالان دل پروگرسو (مکزیک)، کومئادا (پرتغال)، گرویرس (سوئیس)، باتو پوته (مالزی)، کائونرتال (اتریش)، لو مورن (موریس)، لکونبری (اسپانیا)، مانی (مکزیک)، مصفت العبریین (عمان)، میاما (ژاپن)، موکرا گورا (صربستان)، مورلا (اسپانیا)، مصطفی پاشا (صربستان)، نگلانگران (اندونزی)، نیسکو (ژاپن)، نکوتسی (رواندا)، بندر بزرگ قدیمی (موریس)، اولرگسالی (کنیا)، اولانتایتامبو (پرو)، پانو لفکارا (قبرس)، پیکا (شیلی)، پوچامپلی (هند)، پورتو ویلیامز (شیلی)، رادولیکا (اسلوونی)، رجال العمعا (عربستان سعودی)، تستو آلتو (برزیل)، ساس فی (سوئیس)، سن کاسمه (پاراگوئه)، سن جینزیو (ایتالیا)، سیدی کائوکی (مراکش)، سولچاوا (اسلوونی)، سوفلی (یونان)، تاراکلی (ترکیه)، جزیره بنفش (جمهوری کره)، آنگوک (جمهوری کره)، والپوشیاوو (سوئیس)، وونچی (اتیوپی)، ژیدی (چین) و یوکون (چین) هستند.
این روستاها توسط هیأت مشورتی مستقل با درنظر گرفتن معیارهایی چون منابع فرهنگی و طبیعی، ترویج و صیانت از منابع فرهنگی، پایداری اقتصادی، پایداری اجتماعی، پایداری زیست محیطی، پتانسیل گردشگری و توسعه و یکپارچه سازی زنجیره ارزش، حاکمیت و اولویت بندی گردشگری، زیرساخت و اتصال، بهداشت، ایمنی و امنیت ارزیابی شده اند.
سازمان جهانی گردشگری همینطور با انتشار لیست ۲۰ روستای دیگر، اعلام نموده که با آنها در برنامه ارتقاء مشارکت کار خواهد نمود. در این لیست هم از سه روستای ایران نام برده نشده است.1400/09/15
19:49:52
0.0 / 5
371
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1401

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912