فراجا گردشگری
گزارش مهر؛

مردم کرمان چشم انتظار مرمت خانه شهر

مردم کرمان چشم انتظار مرمت خانه شهر به گزارش فراجا خانه شهر کرمان به علت معماری و نقشی که دارد، در تاریخ معاصر کرمان یکی از بناهای مورد توجه مردم این شهر است اما این خانه به علت عدم مرمت درحال تخریب است.خبرگزاری مهر – گروه استان ها: تا همین چند سال قبل بود که بیشتر مراسم های فرهنگی شهر کرمان در خانه شهر برگزار می شد، سالنی خاطره انگیز برای مردم که بیشتر رویدادها فرهنگی و اجتماعی و گاه سیاسی کرمان در آن رقم خورده است.
هر چند میراث فرهنگی کرمان تا کنون اقدام مؤثری برای بازسازی این بنا انجام نداده است اما یک حرکت میراث فرهنگی سبب شد این خانه از تخریب صدر درصدی نجات پیدا کند.
اقدام فوری رسانه ها و حساس سازی جامعه و ورود میراث فرهنگی و ثبت ملی این بنا که در سال ۹۵ انجام شد خانه شهر را از نابودی نجات داد
در حالی که تعدادی از مسئولان کرمان اهتمام داشتند متأثر از ساخت سازه های بلند مرتبه استانداری و شهرداری این بنا را تخریب کنند اما اقدام فوری رسانه ها و حساس سازی جامعه و ورود میراث فرهنگی و ثبت ملی این بنا که در سال ۹۵ انجام شد خانه شهر را از نابودی نجات داد.
اما از آن زمان تا کنون این موقوفه گنجعلیخان به حال خود رها شده است، کاربری ساختمان های اداری این بنا که به شورای شهر اختصاص یافته بود نیز متوقف و شورای شهر به مکانی جدید منتقل شد.
مرمت خانه شهر در اولویت نیست
هر چند شهرداری وقت کرمان از کلید خوردن مرمت خانه شهر در سال ۹۸ آگاهی داد اما کافیست حتی از بیرون به این بنا نگاه کنید تا متوجه شوید که این خانه درحال ریزش است و به نظر نمی رسد حتی نزدیکی این بنا به استانداری و شهرداری سبب شده باشد مسئولان مرتبط برای مرمت خانه شهر اولویتی درباب تخصیص اعتبار در نظر گرفته باشند.

طبق معمول اوقاف نیز مسئولیتی در قبال مرمت و نگهداری موقوفات در نظر نمی گیرد و وظیفه ای برای خود متصور نیست. در این شرایط آینده این بنای باارزش کرمان معین نیست و آنچه که هم اکنون اطمینان بخش است این که مسئولان درحال حاضر به سبب ثبت ملی از تخریب آن دست کشیده اند.
طبق معمول اوقاف نیز مسئولیتی در قبال مرمت و نگهداری موقوفات در نظر نمی گیرد و وظیفه ای برای خود متصور نیست
در حالی خانه های تاریخی کرمان یکی بعد از دیگری با وجود قدمت و سابقه تاریخی درحال تخریب هستند، که حراست از خانه شهر کرمان که دقیقاً در چند متری آن ساختمانی بزرگ برای استقرار استانداری کرمان درحال ساخت است و شهرداری هم در چند ده متری اش ساختمانی بزرگ ساخته است کمی سخت به نظر می آید، هر چند با ثبت ملی این بنا امکان تخریب آن از بین رفته است اما عدم مرمت خانه شهر خودش می تواند عاملی مهم در راه تخریب تدریجی باشد.
نماد فرهنگ معاصر کرمان را فراموش کرده اند
اما نکته فعلی این بنا عدم تخصیص اعتبار برای مرمت است و مسئولان می گویند که اعتبارات به پروژه های اولویت دار تر اختصاص یافته است و اما نکته عجیب این که قسمتی از اعتبارات مرمت این بنا به اداره کل زندان کرمان و ایجاد حصار دیوارهای زندان مرکزی کرمان اختصاص یافته است!
احسان اسلام پناه، دانش آموخته شهرسازی در گزارش فراجا به نقل از مهر درباب خانه شهر کرمان بیان کرد: این بنا در سال ۱۳۴۸ تولید شده و از نظر معماری به ویژه در نمای بنا بسیار باارزش است.

وی افزود: خانه شهر کرمان در مکانی کاملاً فرهنگی در کنار حسینیه ثارالله، بوستان قدیمی شهر تماشا، سینما، کانون اندیشه بنا شده و خیلی از رخدادهای فرهنگی و اجتماعی کرمان طی نیم قرن اخیر در این مکان برگزار شده و بنا بر این دارای ارزش بسیار بالایی است.
دو ساختمان بلند مرتبه در عرصه بنای ثبت ملی
وی با اشاره به این که دو ساختمان جدید در عرصه این بنای ثبت ملی درحال ساخت است که باعث شده این بنا با خطر تخریب مواجه شود.
اسلام پناه افزود: شدت تخریب تا به حدی است که احتمال ریزش سقف و نمای بنا وجود دارد اما روند مرمت این بنای تاریخی با تأخیر قابل توجه همراه شده است.
وی اظهار داشت: در شهری تاریخی مانند کرمان که وجود بناهای تاریخی از اهمیت خاصی برخوردارست متأسفانه طی دو سال اخیر اعتبار مناسبی برای مرمت و بازسازی در نظر گرفته نشده بطوریکه بناهای درحال تخریبی مانند تخت درگاه قلی بیگ و یا بازار و گنبد شاه نعمت الله و مشتاقیه کرمان طی این مدت درحال تخریب رها شده اند.

وی افزود: این که نگهداری و مرمت این بناها در اولویت قرار ندارد و اعتبارات نیز به ادارات دیگر تزریق می شود مسأله ای است که جای سوال دارد.
اینکه نگهداری و مرمت این بناها در اولویت قرار ندارد و اعتبارات نیز به ادارات دیگر تزریق می شود مسأله ای است که جای سوال دارد
شهردار کرمان نیز در این خصوص با اطمینان دادن به مردم و رسانه ها درباب عدم تخریب خانه شهر کرمان اشاره کرد: چون این بنا ثبت ملی است امکان تخریب آن وجود ندارد.
سعید شعرباف تبریزی همین طور از اختصاص قسمتی از اعتبارات مرمت این بنا به اداره کل زندان ها حمایت کرد و اظهار داشت: در برخشی از بیرون این زندان به سبب راه اندازی پل امکان پرتاپ مواد مخدر به داخل زندان وجود دارد که باید با ایجاد حصار از این اقدام جلوگیری کرد.
وی از وجود اعتبارات استانی برای مرمت این بنا به ارزش ۳ میلیارد تومان آگاهی داد و اضافه کرد: البته این ردیف اعتباری شارژ نشده و و اعتبارات بعضاً به پروژه های مهمتری مانند بافت تاریخی کرمان اختصاص یافته است.
وی با اشاره به محدودیت های اعتباری اظهار داشت: در این خصوص باید به اولویت های شهر توجه بیشتری نشان داد.
وی درباب راه اندازی ورودی استانداری کرمان و امکان بروز مشکل برای خانه شهر اظهار داشت: در این خصوص مذاکرات لازم با استانداری انجام شده است و اجازه هیچ نوع آسیبی به بنا داده نخواهد شد.
وی اظهار داشت: بنده تاکید می کنم اعتباری برای مرمت این خانه از استانداری هیچ اعتباری برای مرمت خانه شهر اختصاص نداده است بنا بر این امکان شروع مرمت را هم نداریم.
طبق معمول میراث فرهنگی استان کرمان نیز در این خصوص سکوت کرده است و البته مکان های تاریخی و مهمتر درحال تخریب هم در استان وجود دارد که میراث فرهنگی برای مرمت و نگهداری اضطراری آنها هم پول ندارد.
از اولویت خارج شدن مرمت و بناهای تاریخی کرمان تهدیدی جدی برای گردشگری استان کرمان است که باید چاره ای برای آن اندیشیده شود.


1400/09/21
14:27:25
0.0 / 5
347
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1401

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912