فراجا گردشگری
گزارش فراجا؛

یک میز و هزار حاشیه

یک میز و هزار حاشیه به گزارش فراجا انتخاب مدیرکل میراث فرهنگی به یک معضل بزرگ در اصفهان تبدیل گشته و به نظر می آید اختلاف نظرها بین گزینه های موجود حواشی این انتخاب را بیشتر خواهد نمود.خبرگزاری مهر، گروه استان ها - یزدان روحانی: تشکیلات میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اصفهان همواره با حاشیه ها و چالش های بسیاری همراه بوده است. بخصوص در دو دهه اخیر و با عنایت به تخریب ها و پروژه های عمرانی شهری جایگاه این مدیریت در شهر اصفهان پررنگ تر شد. شاید نخستین حواشی درباره این جایگاه مدیریتی در اصفهان به زمان تخریب مسجد خسروآقا برگردد، بعد از آن هم در پروژه های دیگری نظیر زیرگذر خیابان عبدالرزاق و میدان امام علی انزوا این دستگاه بیشتر از پیش نمایان شد.
در ابتدای دهه ۱۳۹۰ هم مدیریت میراث فرهنگی اصفهان حواشی بسیاری داشت، از انتخاب سرپرست ها تا برکناری مدیرکلی که هم زمان مسئولیت معاونت گردشگری را هم بر عهده داشت و در نهایت با دستور معاون اول رئیس جمهور مجبور به ترک تشکیلات میراث فرهنگی شد. این رخ داد در سال ۱۳۹۳ آخرین حواشی مدیریتی پیرامون دستگاه متولی میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در شهر اصفهان بود.
پس از آن مرحوم فریدون الهیاری دوران هفت ساله مدیریت خود در مسند مدیرکل میراث فرهنگی اصفهان را شروع کرد که آن هم آخر خوشی نداشت و در نهایت الهیاری در ۱۱ خردادماه سالجاری و در حالیکه همچنان مسئولیت اداره کل میراث فرهنگی استان را داشت درگذشت تا بار دیگر گمانه زنی ها درباره سکان دار این اداره کل داغ شود.
علی اصغر مونسان در ۲۳ خردادماه علی کامیابی را بعنوان سرپرست اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان انتخاب کرد و فرصت انتخاب مدیرکل جدید را به دولت و وزیر جدید داد. اما این کلاف در دولت جدید پیچیده تر و فعالان و دوستداران میراث فرهنگی و گردشگری اصفهان همچنان چشم انتظار عزت الله ضرغامی هستند تا مدیرکل جدید را معرفی نماید. ضرغامی که در هفته های گذشته به اصفهان آمد و در این سفر هم اذهان داشت که قصد داشته بعد از انتخاب مدیرکل به اصفهان سفر کند، اما طولانی شدن این فرایند او را بر آن داشت تا بالاخره به دستور رئیس جمهور عمل و به اصفهان سفری داشته باشد.
حواشی انتخاب مدیرکل گردشگری به جلسات ضرغامی در اصفهان کشیده شد
این حواشی حتی به جلسات وزیر میراث فرهنگی در اصفهان هم کشیده شد، ضرغامی در یکی از جلساتی که با سه تن از نمایندگان مجلس و فعالان گردشگری و صنایع دستی در خانه دهدشتی اصفهان داشت، بحث پیرامون انتخاب مدیرکل میراث فرهنگی اصفهان بالا گرفت و چند تن از حاضران در جلسه به صراحت مخالفت خود با گزینه ضرغامی را اعلام کردند؛ حتی چند تن از هنرمندان صنایع دستی با اعطا نامه ای به ضرغامی در همان جلسه خواهان تجدید نظر وی درباره مدیرکل اصفهان شدند.
در این بین نام گزینه های مختلفی شنیده می شود، گزینه هایی از مدیران پیشین میراثی تا مدیران فعلی صدا و سیما و حتی برخی افراد از بدنه شهرداری اصفهان. همین تعدد گزینه ها سبب شده تا اختلاف نظرها و حواشی این جایگاه بالا گیرد، در این شرایط هر یک از ذی نفعان و دوستداران میراث فرهنگی اصفهان نظرات مختلفی را دارند و با نامه نگاری های مختلف تلاش در القای گزینه خود دارند، گزینه هایی که بعضی از آنها امتحان خویش را پس دادند.

مدیرکل هرچه سریع تر اعلام شود
در روزهای اخیر تشکل ها و انجمن های صنفی مختلف در حوزه گردشگری بخصوص انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی هم نامه ای به استاندار نوشتند و از یکی از گزینه ها حمایت خویش را اعلام نمودند. در همین رابطه محسن روناسی به خبرنگار مهر اظهار داشت: شناخت و تخصص اولویت اول و بومی بودن گزینه دوم ما برای مدیرکل است. بر این اساس و با بررسی اسامی مطرح شده برای مدیرکلی میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اصفهان، بر روی یک نفر به جمع بندی رسیدیم و گزینه خویش را به استانداری اعلام کردیم. این گزینه تجربه و علم لازم را برای این کار دارد و اهل اصفهان هم است.
رئیس هیأت مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی افزود: جوامع صنفی مختلف در حوزه گردشگری به جمع بندی رسیدند و نامه ای خطاب به استاندار اصفهان هم نوشتند تا تصمیم یک جانبه ای گرفته نشود. انجمن صنفی دفاتر خدمات گردشگری و دیگر تشکل ها تعامل مستقیم با مدیرکل دارند و همراهی آنها در موفقیت مدیرکل مثمر ثمر است. ازاین رو تصمیم گرفتیم حداقل نظرات خویش را به استانداری و وزارت اعلام نماییم.
وی اضافه کرد: در بدنه وزارت خانه هم دو تن از معاونان وزیر با این گزینه آشنایی و شناخت کامل دارند و از این گزینه حمایت شده، دقیق گرفتاری کار را نمی دانیم. اصفهان حدود ۱۰ ماه است مدیرکل ندارد و تمام برنامه های گردشگری استان تحت الشعاع قرار گرفته است. در میان دیگر گزینه ها افراد متخصص دیده نمی گردد و این افراد به سمت مدیرکل منصوب شوند، اساسا به گردشگری اصفهان صدمه جدی وارد خواهد شد.
روناسی با اشاره به اینکه «عنوان سرپرست جسارت تصمیم گیری را از فرد می گیرد، زمانی این عنوان برای کسی زده می شود، یعنی موقتی و سرپرست نمی تواند تصمیم های مهم را بگیرد»، تصریح کرد: حتی اگر برای سرپرست کنونی اداره کل میراث فرهنگی هم حکم مدیرکلی بزنند، وضعیت بسیار متفاوت خواهد بود و میتوان تصمیمات اساسی و مهم اتخاذ نمود.
رئیس هیأت مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی درباره تجربه کاری گزینه مطرح شده که همراه با حواشی گوناگونی بود، توضیح داد: در آن یک سال که وی مسئولیت مدیرکل میراث فرهنگی استان را بر عهده داشتند نقاط ابهام و حواشی مختلفی وجود داشت. البته تاکید ما بر روی یک فرد خاص نیست و بر مبنای سه ملاک اعلام شده از مدیرکل استقبال می نماییم.
وی خواهان انتخاب سریع مدیرکل گردشگری اصفهان شد و تصریح کرد: خانواده میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اصفهان ۱۰ ماه است قیِّم ندارند. تمام استان ها برنامه های گردشگری خویش را اجرا می کنند در حالیکه اصفهان هنوز درگیر انتخاب مدیرکل است. گویا اختلافی بین استاندار و وزیر گردشگری در اینباره وجود دارد. البته عزت الله ضرغامی در مسافرت اخیر خود به اصفهان اعلام نمود که تفاوتی ندارد چه کسی بعنوان مدیرکل منصوب شود، هرکسی مسئولیت کار را قبول کند باید سیاست ها و راهبرهای وزارت را اجرایی کند.

گزینه ایده آلی برای مدیریت میراث فرهنگی اصفهان معرفی نشده
از طرفی فعالان حوزه میراث فرهنگی در اصفهان هم نگرانی های فراوانی درباره انتخاب مدیرکل دارند. وضعیت نامطلوب پروژه های مرمتی بخصوص در میدان جهانی نقش جهان همینطور خطر فرونشست و صدمه به پل های تاریخی سبب شده تا وضعیت میراثی اصفهان هم در شرایط خطرناکی قرار گیرد.
شاهین سپنتا، فعال حوزه میراث فرهنگی در اینباره به خبرنگار مهر اظهار داشت: اول از همه مدیرکل باید به اوضاع و احوال میراث فرهنگی احاطه نسبی و تجربه مفید هم داشته باشد. مدیرکل باید ترجیحاً اهل اصفهان باشد. گاهی شنیده می شود مدیرانی از سایر نهادها و دستگاه ها برای سکان داری میراث فرهنگی اصفهان مطرح شده اند که این افراد به هیچ عنوان گزینه های مناسبی نیستند.
وی اضافه کرد: مقوله میراث فرهنگی اساساً تخصصی است و کسانی باید در جایگاه مدیرکلی قرار گیرند که تجربه و آشنایی کافی با این جایگاه و امور در ارتباط با آن داشته باشند. اگر فردی که مسئولیت میراث فرهنگی را عهده دار خواهد شد، این خصوصیت ها را نداشته باشد، در همچنان بر همان پاشنه قبلی خواهد چرخید و شاهد کاستی های بسیاری در این حوزه خواهیم بود.
این فعال حوزه میراث فرهنگی تصریح کرد: امیدوارم مدیر انتخابی تجدید نظری در مناسبات کاری موجود داشته باشد و در چیدمان نیروها از معاونان تا کارمندان و کادر فنی و کارشناسان از نیروی های خوشنام فعال و متخصص در این حوزه استفاده گردد تا شاید جهش رو به جلو در مباحث میراثی و گردشگری در اصفهان باشیم.
سپنتا درباره اسامی که تابحال برای مدیرکلی میراث فرهنگی اصفهان مطرح شدند، خاطرنشان کرد: اگر این افراد در سازمان میراث فرهنگی هم حضور داشتند باید عملکرد خوبی داشته باشند و بعنوان یک نیروی خوشنام مطرح باشد. این به این مفهوم نیست که هر نیرویی که سابقه کار در سازمان و وزارت میراث فرهنگی را دارا بود، بعنوان مدیرکل بپذیریم. گزینه ای که از جانب وزارت میراث فرهنگی پیشنهاد شده در میان گزینه های دیگر به نظر می آید شرایط بهتری داشته باشد. البته در شرایط فعلی در میان گزینه های موجود، گزینه ایده آل نهایی وجود ندارد.

میز مدیرکل میراث فرهنگی اصفهان از میز وزیر سنگین تر است
از طرفی کارشناسان و صاحب نظرانی هم هستند که معتقدند گزینه های مطرح شده هیچ کدام در سطح مدیریت تشکیلات مهم میراث فرهنگی اصفهان نیستند، آنها بر این باورند که اصفهان در زمینه های سه گانه وزارت خانه مطبوع ظرفیت های سرشاری دارد و کسی باید بر مسند کار قرار گیرد که این ظرفیت ها را فعال کند.
مجید دانش مبرهن، پژوهشگر و فعال حوزه میراث فرهنگی و گردشگری درباره انتخاب مدیرکل جدید میراث فرهنگی استان اصفهان به خبرنگار مهر اظهار داشت: با عنایت به شرایط بحران کرونا و از آن مهم تر وضعیت گردشگری در پسا کرونا مدیرکل جدید میراث فرهنگی اصفهان باید برای وضعیت گردشگری در این دوران برنامه داشته باشد. از طرفی وضعیت میراث فرهنگی اصفهان هم با عنایت به وضعیت فرونشست و دیگر مشکلات احتیاج به رسیدگی جدی دارد و با معضلات جدی در این حوزه مواجه هستیم.
وی اضافه کرد: در اصفهان ظرفیت های بسیار زیادی در حوزه های سه گانه وزارت میراث فرهنگی وجود دارد و این استان برای توسعه گردشگری هیچ کاستی ندارد. از همین روی احتیاج به مدیری در استان است که با بخش های مختلف همچون شهرداری و اتاق بازرگانی در تقابل نباشند. اصفهان احتیاج به مدیری دارد که افزایش هم افزایی و همکاری با شهرداری اصفهان بتواند ظرفیت خواهرخوانده ها را فعال کند، اگر این ظرفیت فعال شود، هتل خالی در اصفهان باقی نخواهد ماند.
این فعال حوزه گردشگری تصریح کرد: اصفهان جز ۱۰ شهر برتر تاریخی در دنیا بوده و میز مدیرکل میراث فرهنگی اصفهان از میز وزیر میراث فرهنگی سنگین تر است و باید شرایط ویژه این استان برای انتخاب مدیرکل در نظر گرفته شود. اوج هنر، معماری و صنایع دستی ایران در اصفهان است و برای خیلی از گردشگران ورودی به ایران بازدید از اصفهان یک انگیزه اصلی و حسن ختام سفر آنها است.
دانش مبرهم عنوان کرد: میراث فرهنگی اصفهان و معاونان آن نباید برپایه رانت های سیاسی و یا پشتوانه های غیر تخصصی و غیرمنطقی انتخاب شود؛ این مدیر باید جسور باشد، اصفهان احتیاج به مدیر محافظه کار ندارد. مدیری که امتحان خویش را پیشتر پس داده و هم اکنون هم برخی افراد اصرار بر حضور او دارند، مدیری بسیار محافظه کاری است. اگر از این جنس انتخاب ها برای اصفهان رخ دهد، شرایط فعلی میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اصفهان هیچ پیشرفت و تغییری نخواهد داشت.
با شرایط فعلی و اظهارات برخی متخصصان به نظر می آید در میان گزینه های موجود، فردی با صلاحیت وجود ندارد و وزارت میراث فرهنگی و استانداری اصفهان نباید بر روی گزینه های موجود که بعضی از آنان پیشتر تجربیات ناموفقی داشتند، ریسک کنند. آنها تاکید دارند که باید با تفکر بیشتر به سمت گزینه های با نفوذ و متخصص دیگری رفت که بتوانند راهبردها و سیاست های وزارت میراث فرهنگی را در تعامل با دستگاههای استانی پیش ببرند.

1400/09/28
12:18:11
0.0 / 5
333
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1401

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912