فراجا گردشگری

صدمه باران به آثار باستانی تیس در چابهار

صدمه باران به آثار باستانی تیس در چابهار به گزارش فراجا مدیر گردشگری سازمان منطقه آزاد چابهار اظهار داشت: بر اثر بارندگی ها و سیل اخیر صدمه ˮجدیˮ و ˮشدیدیˮ به آثار باستانی و تاریخی روستای تیس وارد شده است.


به گزارش فراجا به نقل از ایسنا، عدنان حسینی ضمن اشاره به بازدیدی که از قلعه تاریخی تیس، از مهم ترین قلعه های چابهار داشته است، اظهار نمود: متاسفانه قسمت هایی از برج و باروهای حصار قلعه بر اثر بارندگی شدید در چند روز اخیر از بین رفته است.
او افزود: صدمه به دیوارها و فضاهای داخلی این قلعه هم وارد شده است، بدین منظور از همه گردشگران و مردم چابهار تفاضا داریم برای حفظ اثر و پیشگیری از صدمه های بیشتر به این اثر تاریخی روی دیوارها و بقایای آن تردد نکنند.
حسینی اظهار داشت: دیگر آثار باستانی و تاریخی روستای تیس صدمه دیده اند که کار بررسی و برآورد میزان خسارات در دستور کار است.
تا کنون ۳۳ اثر تاریخی و طبیعی چابهار در ردیف آثار ملی ایران به ثبت رسیده اند.
قلعه تیس که به آن قلعه پرتغالی ها هم گفته می شود متعلق به دوران اسلامی است که در زمان شاه سلیمان صفوی ساخته شده و در لیست آثار ملی کشور ثبت شده است. پیش از این بارها نسبت به سرعت تخریب این قلعه و همچین درباره مرمت های غیراصولی آن در سالهای گذشته از جانب باستان شناسان اخطار داده شده بود.
بارندگی های شدید در ایام گذشته به خیلی از روستاهای جنوب استان سیستان و بلوچستان خسارت وارد کرده و خیلی از خانه ها گرفتار آبگرفتگی شده است.
منبع:

1400/10/15
20:44:26
0.0 / 5
255
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1401

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912