فراجا گردشگری
گزارش مهر؛

سرنوشت مبهم سر سرباز هخامنشی

سرنوشت مبهم سر سرباز هخامنشی به گزارش فراجا سر سرباز هخامنشی که بعد از سال ها به ایران برگردانده شد و قرار بود بعد از نمایش در استانهای مختلف، در محل اصلی خود یعنی تخت جمشید نصب شود، هنوز پس از دو سال به این سایت برنگشته است.خبرگزاری مهر - گروه استان ها: در شهریورماه سال ۹۷ بود که اعلام گردید نقش برجسته سر سرباز هخامنشی یکی از آثار ایران باستان به کشور بازگردانده می شود. این نقش برجسته ۹۰ سال پیش در ایران کشف شد اما چند سال بعد دزدیده شد و تلاشهای ایران برای بازگرداندن آن همچنان بی نتیجه ماند تا این که اوایل سال ۹۸ به کشور بازگشت و با عنایت به سیاست ها و برنامه ریزی های وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، قرار شد این لوح در استانهای سراسر کشور به نمایش درآید تا علاقه مندان، این میراث جهانی فارس را از نزدیک ببینند و بعد از آن به تخت جمشید بازگردانده و در محل اصلی خود نصب شود.
ماجرای سرقت این نقش برجسته چه بود؟
سر سرباز هخامنشی یکی از چندین سنگ برجسته منقوش به سربازان هخامنشی از پلکان شرقی کاخ آپادانای مجموعه تخت جمشید است که سال ها پیش (احتمال داده شده حوالی سال ۱۳۳۶) از پله شماره ۱۹ پلکان شرقی کاخ ربوده شد.
پس از آن فردی به نام خانم برنت در سال ۱۹۷۴ سر سرباز هخامنشی را از یک حراجی با عنوان «حراجی ساتبی نیویورک» خرید و این اثر دزدیده شده را به مدت ۳۰ سال در اختیار خود نگه داشت. او پس از آن در مارس ۲۰۰۵ میلادی تصمیم به فروش آن از راه حراجی کریستیز کرد و ایران همان موقع متوجه حراج یک اثر تاریخی شد که سال ها قبل از تخت جمشید دزدیده شده بود.

در این خصوص سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اقدامات قضایی خویش را در خصوص توقیف حراج و طرح دعوی برای استرداد سر سرباز هخامنشی به ایران را شروع کرد اما دادگاه لندن در تاریخ ۲۰ مارس ۲۰۰۷ میلادی حکم به نفع دارنده فعلی اثر که ساکن فرانسه بود صادر کرد.
پس از آن در مرداد ماه سال ۹۷ یک قاضی در نیویورک حکم داد که سر سرباز هخامنشی که ۸۰ سال پیش از ایران ربوده شده بود بار دیگر به این کشور بازگردد.
سرنوشت نقش برجسته
در ابتدا قرار شد که این نقش برجسته در نقاط مختلف کشور در معرض دید مردم قرار گیرد و سپس به خانه خودش بازگردد اما بعد از گذشت دو سال از این ماجرا نه تنها این نقش برجسته به تخت جمشید بازنگشته بلکه نکته جالب اینجاست که حتی معلوم نیست وضعیت آن به کجا رسیده و الان کجاست؟
خبرنگار مهر در گفتگو با مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید، آخرین وضعیت این نقش برجسته را جویا شد که در نهایت مشخص شد که این نقش برجسته هنوز در تخت جمشید نصب نشده است.
حمید فدایی در این رابطه توضیح داد: بر مبنای برنامه ریزی ها قرار بود که این نقش برجسته در نقاط مختلف کشور در معرض عموم قرار گیرد و به معرض نمایش گذاشته شود و تا وقتی که بنده اطلاع دارم این اقدام انجام و سر سرباز هخامنشی در بعضی از استان ها به معرض نمایش گذاشته شد.

وی ضمن اشاره به وضعیت کشور طی چند مدت اخیر به دنبال انتشار کرونا بیان نمود: پس از گسترش و شیوع این ویروس تمام برنامه ها با مشکلاتی مواجه گردید و بنده هم اکنون نمی دانم که این نقش برجسته کجاست؟
مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید اظهار داشت: به علت بعضی از مسائل و مشکلات این مورد به فراموشی سپرده شد و من نمی دانم که این نقش برجسته هم اکنون در موزه ملی است یا در سفرهای استانی؟
فدایی ضمن اشاره به اقدامات بسیار خوبی که برای بازگرداندن این نقش برجسته به کشور انجام شد، خاطرنشان کرد: طی چند سال گذشته اقدامات زیادی از جانب ایران برای بازگرداندن سر سرباز هخامنشی انجام شد، در سال ۲۰۱۷ کسانی که این نقش برجسته را در اختیار داشته اند از راه یک وبسایت آنرا در معرض حراج قرار دادند و ایران بمحض اطلاع از این مورد از راه قانونی این مساله را پیگیری کرد و اعلام گردید که این نقش برجسته در ارتباط با ایران است ازاین رو از جانب ریاست جمهوری و وزارت امور خارجه و لاهه این پرونده حقوقی به جریان افتاد و در نهایت این اثر پرارزش به کشور بازگردانده شد.
وی همینطور قول مساعد داد که بزودی آخرین وضعیت این نقش برجسته را پیگیری خواهد نمود و افزود: به دنبال آن هستیم که این نقش برجسته را در همان محلی که به سرقت رفته نصب نماییم و بطور حتم در آینده ای نزدیک سر سرباز هخامنشی در جای اصلی خود نصب می شود.

1400/11/03
14:16:25
0.0 / 5
353
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1401

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912