فراجا گردشگری

اهمیت کیش در جام جهانی قطر

اهمیت کیش در جام جهانی قطر به گزارش فراجا قطر پیشبینی کرده است یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفر از سراسر جهان برای تماشای بازی های جام جهانی ۲۰۲۲ به این کشور سفر کنند. از طرفی، این انتظار مطرح شده که ۵۰۰ هزار نفر از تماشاچی ها به ایران سفر کنند، اما چگونه؟


به گزارش فراجا به نقل از ایسنا، جام جهانی فوتبال قطر از ۲۱ نوامبر تا ۱۸ دسامبر ۲۰۲۲ برابر با ۳۰ آبان تا ۲۷ آذرماه ۱۴۰۱ به مدت ۲۸ روز در چهار شهر شهر دوحه، الوقره، الخور و الریان برگزار می گردد. از همان ابتدا که قطر میزبان جام جهانی ۲۰۲۲ شد، با عنایت به وسعت این کشور و ظرفیت محدود اقامت در آن، همسایگان قطر برای مشارکت در میزبانی اعلام آمادگی کردند، از عربستان گرفته تا امارت، کویت و عمان و حتی ترکیه. ایران هم از سال ۱۳۹۷ با پیشنهاد میزبانی اردوی تیم ها و تماشاچی ها در جزایر خلیج فارس اعلام آمادگی کرد. ارزانی هزینه ها، نزدیکی این جزایر به قطر و امکان سفر بدون ویزا، همچون انگیزه های ایران برای طرح مشارکت در میزبانی جام جهانی ۲۰۲۲ بود. آن چنان که این مورد در مسافرت اخیر رئیس جمهور به قطر هم به صورت ویژه مطرح و حتی درباره آن توافق هایی شد. سیدابراهیم رئیسی در دیدار امیر قطر از آمادگی ایران برای برگزاری هرچه باشکوه تر بازی های جام جهانی، در جزیره کیش و سایر جزایر نزدیک به قطر سخن گفته بود که با استقبال «شیخ تمیم بن حمد آل ثانی»، امیر قطر روبه رو شد و سفر وزیر راه قطر به کیش هم در این راستا برنامه ریزی شد.
طبق آخرین اعلام، در قطر حدود ۱۷۵ هزار اتاق برای تماشاچی ها و شرکت کنندگان در بازی های جام جهانی وجود دارد که توازنی با آمار یک میلیون و ۵۰۰ هزار تماشاچیِ تخمن زده شده، ندارد. برای همین فیفا پیشنهاد داده است برای جبران کسری اقامتگاه، از خانه های اجاره ای بخصوص در روستاها، کشتی های کروز و ویلاهای شخصی استفاده گردد. یک شرکت سرمایه گذاری هم مامور شده است اقامتگاه های پرتابلی (قابل جابه جایی) را تا آغاز بازی های جام جهانی در قطر ایجاد نماید.
فیفا همینطور تیمی را مامور کرده در دوحه زنگ تک تک خانه ها را بزنند و به صاحبخانه پیشنهاد تور انگلیس، استرالیا و کشورهای دیگر را در زمان برگزاری جام جهانی بدهند و در عوض، خانه آنها را اجاره کنند. فدراسیون بین المللی فوتبال امیدوار است از این طریق بخشی از مشکل اسکان مسافران را حل کند. اگرچه، گمان بر این است که بیشتر قطری ها تمایل داشته باشند در زمان جام جهانی در کشور خود بمانند.
با این همه، خیلی از تماشاچیان هیجان زده اند و منتظر نتیجه این راهکارهای فیفا نمانده اند و می خواهند اقامتگاه خویش را تا پیش از جام جهانی رزرو کنند. تا کنون هم شهروندانی از آمریکا، مکزیک، انگلستان، برزیل، آرژانتین و امارات بیشترین رزرو هتل در قطر را داشته اند.
اگرچه قطر تاکنون برای به مشارکت گرفتن دیگر کشورها برای پشتیبانی از جام جهانی تمایلی نشان نداده و مُصِر بوده تماشاچی ها را در کشور خود میزبانی کند، اما سفر اخیر وزیر راه قطر به جزیره کیش در هفته گذشته، احتمالات دیگری را مطرح کرده است. قطر پیشتر گفته بود این جام جهانی فوتبال متعلق به همه است و باید میراثی نه تنها برای قطر، بلکه برای کل خاورمیانه و همینطور جهان عرب به جا بگذارد.
وزیر راه قطر شاید با همین رویکرد، در فرصتی که حدود شش ماه تا آغاز جام جهانی مانده است، راهی کیش شد؛ جزیره ای که تا دوحه فقط ۴۰ دقیقه فاصله هوایی دارد. در همین سفر طرفین درباره برقراری خط مستقیم هوایی و دریایی از دوحه به کیش و همینطور افزایش تعداد پروازها بین دو کشور توافق کردند. در حال حاضر، از قطر به شهرهای تهران، شیراز، اصفهان و مشهد حدود ۳۶ پرواز هفتگی برقرار است که در جریان سفر رئیس جمهور به قطر و مذاکره با امیر این کشور برای برقراری ۳۶ پرواز مسافری و باری هفتگی به صورت دوطرفه و بدون محدودیت هم توافق شد. هرچند، محمدی بخش ـ رئیس سازمان هواپیمایی کشور ـ اعتقاد دارد امکان افزایش ظرفیت پروازی مسیر ایران - قطر روزانه تا ۲۰۰ پرواز هم وجود دارد و میتوان به شهرهای بیشتری پرواز مستقیم برقرار کرد.
حسین عباس نژاد، مدیرکل امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی هم گفته که در حال حاضر سه هزار صندلی ظرفیت شناورهای مسافری است که می توانند در روز و شب جابه جایی مسافر را بین بنادر ایران و قطر و کشورهای دیگر انجام دهند و بدین منظور هم، ترمینال مسافری کیش درحال آماده سازی است.
بر پایه همین توافق ها هم رستم قاسمی وزیر راه گفته است: انتظار می رود روزانه ۵۰۰ هزار ایرانی از جام جهانی قطر بازدید کنند، خارجی هایی هم که به قطر می آیند می توانند دریایی یا هوایی به بازدید از جزایر جنوبی ایران بپردازند و ما امکان جابه جایی و اسکان آنها را داریم.


اگرچه در مسافرت اخیر وزیر راه به جزیره کیش درباره برقراری مستقیم خطوط هوایی و دریایی بین دو کشور توافق شده و مقرر است طرفین در اردیبهشت و خردادماه هم دیدارها و توافق های تکمیلی داشته باشند و روی پیشنهادهای بیشتری مذاکره کنند، اما با عنایت به رقابت سنگینی که در منطقه حاکم شده است و تبلیغات سنگینی که برخی کشورهای همسایه جام جهانی ۲۰۲۲ همچون عربستان، امارت و عمان شروع کرده اند، انتظار می رود راه اندازی خط هوایی و دریایی دست کم بین کیش و دوحه سریعتر پیگیری شود و به نتیجه برسد.
جزیره کیش هم اینک ۱۹ هزار و ۲۰۰ تخت آماده دارد که به قول مسیح الله صفا، عضو ستاد جام جهانی در این جزیره، اقامت در آنها یک چهارم قیمت هتل های قطر تمام می شود. او به ایسنا می گوید: از آنجائیکه بازی های جام جهانی در تقارن با سفرهای پاییزه ایرانیان به کیش است، در زمان جام جهانی ۲۰۲۲ میتوان دست کم پنج هزار تخت استاندارد در اختیار تماشاچیان قرار داد، به صورتی که رضایت آنها را جلب نماید.
پیش بینی ها بر این است که جام جهانی قطر یکی از گران ترین جام های فوتبال برای تماشاچیان باشد؛ صفا، عضو ستاد جام جهانی در کیش می گوید: همین حالا قیمت یک شب اقامت در هتل های قطر به یک هزار دلار می رسد. پیشبینی می شود این نرخ ها با نزدیک شدن زمان بازی ها و افزایش تقاضا بیشتر هم شود، تخمین زده شده فقط قیمت یک شب اقامت در هتل های قطر تا دو هزار دلار، نزدیک به ۵۰ میلیون تومان شود، درحالی که قیمت بهترین هتل های کیش یک چهارم قیمت های حال حاضر در قطر است. ارزانی بزرگترین مزیت انتخاب جزایر ایران برای اقامت در زمان بازی های جام جهانی است، مشروط بر اینکه دسترسی، سریع تر بین دو کشور فراهم گردد و از همین حالا درباره آن اطلاع رسانی و تبلیغات بین المللی صورت گیرد.
وقتی از استاندارد هتل ها و اقامتگاه های ایران صحبت می شود، صفا که رئیس جامعه هتلداران جزیره کیش هم هست، به بازدید وزیر راه قطر از زیرساخت های جزیره کیش اشاره می کند و می گوید: مقام قطری بعد از بازدید از امکانات اقامتی این جزیره و کیفیت آن اظهار رضایت کرد. البته برای اینکه تخلف و خطایی در دوران جام جهانی پیش نیاید باید نظارت ها و کنترل های قضایی را بیشتر و جدی تر کرد.


درحالی که کیش تمرکز اصلی برای پشتیبانی از میزبانی جام جهانی است، مقامات کشور اما امیدوارند بتوانند از جزیره قشم و سایر شهرها همچون بندرعباس، بوشهر، شیراز، اصفهان و حتی تهران برای استقبال از هواداران استفاده کنند. با همین رویکرد، ویزای ایران برای دوران جام جهانی مجانی شده است؛ چون که جزایر کیش و قشم، مناطق آزاد محسوب شده و سفر به آنها بی نیاز از ویزا است. اعتبار ویزای مجانی ایران که در زمان جام جهانی برای مسافران متقاضی از مبدأ قطر صادر می شود هم دو ماه است که امکان ۲۰ روز اقامت در ایران را دارد.
این اقدام ایران در خیلی از رسانه های خارجی بازتاب گسترده داشته است، بخصوص آن که در کنار مزیت ارزانی سفر به ایران در مقابل قطر قرار گرفته است. با این وجود اما برخی همچنان مسئله "ایران هراسی" را مطرح می کنند. لیلا اژدری، مدیرکل توسعه گردشگری خارجی ایران گفته است ۲۰ میلیارد تومان بودجه برای کمپین تبلیغاتی ایران درخواست شده که اگر بموقع برسد تبلیغات گسترده ای انجام می شود.
اما بودجه ای که از آن برای تبلیغ ایران سخن گفته شده و هنوز هم تصویب و پرداخت نشده، بیشتر برای تبلیغ در مراکز تجاری و ایرلاین ها است؛ چون که به قول اژدری از آنجائیکه فیفا اختیار ورزشگاه ها و زمینهای بازی را برای انجام هر نوع تبلیغات در اختیار دارد و اسپانسرها هم از قبل مشخص شده اند، ازاین رو امکان معرفی و تبلیغ جاذبه های گردشگری ایران در بخش محیطی زمینهای بازی وجود ندارد.
در چنین شرایطی، بهترین اقدام برای تبلیغ ایران و جلب توجه فردی که مخاطب اخبار رسانه های خارجی است، حضور در تبلیغات رسانه ای جام جهانی و معرفی ایران در پروازهای قطر از همین حالا است، آن هم با محتوایی متفاوت از آنچه وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی برای جلب دیگر گردشگران تولید کرده است، تا این گونه به ابهام و پرسش های تماشاچیان پاسخ مناسب داده شود. خیلی از تماشاچیان جام جهانی فوتبال درباره چگونگی گرفتن ویزای مجانی ایران، مسیر دسترسی، بافت اجتماعی، فرهنگی و جغرافیای متفاوت آن در مقایسه با کشورهای عربی، سیاست، لباس و پوشش، خوراک و نوشیدنی اطلاعاتی ندارند، از همین رو جام جهانی ۲۰۲۲ درصورت مدیریت درست می تواند فرصت غنیمتی برای توسعه گردشگری در ایران باشد.


منبع:

1401/01/28
08:11:37
0.0 / 5
326
تگهای خبر: اقامت , پرواز , تبلیغات , جاذبه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۲
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1402

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912