فراجا گردشگری
با مشاركت موزه آبگینه و سفالینه های ایران؛

نمایشگاه تک اثر با دو یافته ویژه از دوره هخامنشی

نمایشگاه تک اثر با دو یافته ویژه از دوره هخامنشی به گزارش فراجا موزه ملی ایران با مشارکت موزه آبگینه و سفالینه های ایران نمایشگاه تک اثر با دو یافته ویژه از دوره هخامنشی را از تاریخ ۲ تا ۳۱ خرداد در این دو موزه برگزار می نماید.


به گزارش فراجا به نقل از مهر، در جهت گرامیداشت هفته میراث فرهنگی و افزایش سطح همکاریهای موزه ای نمایشگاه تک اثر در ساری و نمایش منتخبی از الواح گلی باروی تخت جمشید بازگشتی از آمریکا در موزه تخت جمشید، موزه ملی ایران بر آن شد با همسایه شمالی خود، موزه آبگینه هم به تبادل نمایشگاه تک اثر بپردازد.
بنا به مبحث موزه آبگینه، یک ریتون شیشه ای از دوره هخامنشی به موزه آبگینه ارسال شد. آثار شیشه ای سالم و قابل نمایش از دوره هخامنشی در کل جهان کم یاب است و این ریتون شیشه ای با نقش گاو که شیری به آن حمله کرده است، از نظر نقش یک شاهکار است. چون که در کار شیشه ای، بعد از قالب زدن خمیر مذاب، تا زمان سرد شدن آن، هنرمند فرصت کوتاهی برای انجام تزئینات دارد و در آوردن چنین نقش پیچیده ای، حتی با تکنولوژی امروز هم دشوار است.
کاسه شیشه ای هم که از موزه آبگینه به موزه ملی آمده است با فرم لبه S شکل، تزئینات گلبرگ های قاشقی و حاشیه های کنده در نوع خود بی نظیر است. نمایش این اثر در کنار نمونه طلایی آن با کتیبه ای سه زبانه از خشایارشا فرصت خوبی برای آشنایی با تنوع هنری و تکنیکی دوره هخامنشی است. خاصه آنکه این فرم کاسه ها را در نقش برجسته های هخامنشی هم میتوان رؤیت کرد.
موزه ملی ایران در صورت مساعد بودن شرایط حفاظت و امنیت موزه های متقاضی، برگزاری نمایشگاه های استانی و تک اثر را در برنامه کاری خود قرار دارد چنین رویدادهایی باعث افزایش دانش و آگاهی مخاطبان بوده و آنها را قدرتمندتر و توانمندتر می سازد و این قدرت موزه هاست.
این نمایشگاه تا تاریخ ۳۱ خرداد ۱۴۰۱ پذیرای علاقمندان در موزه ملی ایران است.


منبع:

1401/03/07
07:36:48
0.0 / 5
217
تگهای خبر: حفاظ , موزه , میراث , هنر
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1401

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912