فراجا گردشگری

کشف مجسمه معمار هرم باستانی مصر

کشف مجسمه معمار هرم باستانی مصر باستان شناسانی که در نزدیکی قاهره مشغول کاوش بودند، مجموعه ای از تابوت های تاریخی و مجسمه یک معمار را کشف کردند.


به گزارش فراجا به نقل از ایسنا و به نقل از گاردین، کاوش باستان شناسان در یکی از گورستان های «سقاره» به کشف صدها تابوت مصر باستان و مجسمه های برنزی ایزدان مصریان باستان منجر گردید.
بگفته وزارت گردشگری و آثار باستانی مصر، در جریان این کاوش، مجسمه های «آنوبیس»، «آمون»، «مین»، «ازیریس»، «ایزیس»، «نفرتوم»، «باستت» و «حاثور» درکنار یک مجسمه بدون سر معماری به نام «ایمهوتپ» که هرم سقاره را بنا کرد، کشف شده است.
قدمت این ۲۵۰ تابوت، ۱۵۰ مجسمه برنزی و سایر آثار تاریخی که بتازگی کشف شده اند به حوالی۵۰۰ قبل از میلاد بازمی گردد.
در بین این آثار یک ساز که با نام «عود مصری» شناخته می شود و مجموعه ای از ظروف برنزی که در مراسم های پرستش «ایزیس» مورد استفاده قرار می گرفتند نیز وجود دارد.
تابوت های چوبی نقاشی شده درحالی در دالان ها کشف شدند که بسیار سالم بودند و در داخل آنها مومیایی و جعبه های چوبی وجود داشت. مجسمه های چوبی «نفتیس» و «ایزیس» با صورت های طلاکاری شده که به دوره های قدیمی تری تعلق دارند نیز کشف شده اند.
بگفته «مصطفی وزیری» دبیرکل شورای عالی آثار باستانی مصر، در یکی از این تابوت ها پاپیروسی که بر روی آن نوشته هایی از «کتاب مردگان» به خط هیروگلیف نوشته شده است نیز وجود داشت. این پاپیروس برای انجام مطالعات بیشتر به آزمایشگاه موزه مصری قاهره ارسال شده است.
در جریان کاوش زیورآلاتی همچون دستبند و گوشواره نیز کشف شده است.
تابوت هایی که در این مکان کشف شده اند به موزه بزرگ مصر منتقل می شوند تا در آن مکان به معرض نمایش گذاشته شوند.
«سقاره» که در جنوب اهرام «جیزه» قرار دارد، در سالهای اخیر محل کشف مجموعه ای غنی از آثار تاریخی بوده است.1401/03/11
23:06:21
0.0 / 5
210
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1401

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912