فراجا گردشگری
مدیركل میراث فرهنگی اصفهان در گزارش فراجا عنوان كرد؛

تعیین کاربری برای طبقه دوم میدان نقش جهان

تعیین کاربری برای طبقه دوم میدان نقش جهان به گزارش فراجا اصفهان_ مدیرکل میراث فرهنگی استان اصفهان از نصب کاشی های ترک دوم گنبد مسجد شیخ لطف الله و همینطور ساماندهی طبقه دوم میدان نقش جهان اطلاع داد.خبرگزاری مهر، گروه استانها - یزدان روحانی: قصه میراث فرهنگی در اصفهان سر درازی دارد، قصه ای پر پیچ و خم که در بین آثار و بناهای تاریخی مختلف این پهنه می پیچد و گاهی نغمه ای خوش سر می دهد و گاهی سر ناسازگاری بر می دارد. میراثی که در پوست و گوشت و خون مردمان نصف جهان تنیده و همه شهر دل در گروه آن دارند.
با این حال این قصه بر غصه برای مدیران میراث فرهنگی گاهی شبیه کلاف پیچیده ای می شود که باز کردن گره از آن بس دشوار و حساس است؛ آن هم در استانی که تعداد بسیار زیادی بناهای ثبت شده دارد. اصفهان مدت ها است چشم انتظار مسائل مختلفی در میان بناها و محوطه تاریخی اش است بخصوص در میدان نقش جهان که چشم ها خیره به داربست ها مانده است.
از مرمت گنبد مسجد شیخ لطف الله، ترک های فرونشستی و مسائل و مشکلات در رابطه با بافت پیرامونی همه و همه سبب شده تا شرایط میدان نقش جهان بسیار حساس باشد. از این روی علیرضا ایزدی، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اصفهان گفت وگویی با خبرنگار مهر داشته که به این شرح است:
به تازگی کارهایی روی ترک برداشته شده گنبد مسجد شیخ لطف الله دیده شده؛ عملیات انجام مرمت در چه مرحله ای قرار دارد؟
پیمانکار مرمت ترک دوم این گنبد از قبل انتخاب شده و کارهایی را انجام می دهد، اما ما نظارت خویش را قوی تر کردیم. هم اکنون هم پوشش هایی برای عدم نفوذ رطوبت و صدمه به لایه های پایینی زده شده را مرتب می کنند. کاشی ها هم در کارگاه مرمتی درحال چینش و آماده سازی است که در آینده بالا برود و سوار ترک ها شود. از آن جایی که هوا مساعد عملیات است، بعد از اطمینان خاطر از چینش آجرها، عملیات انتقال کاشی ها و آجرها بر روی ترک دوم صورت می گیرد.

یکی از انتقادات وارد وضعیت میدان نقش جهان به شرایط فروشگاه ها برمی گردد، مثل این که بتازگی برای این مساله تصمیماتی اتخاذ شده، آنها را می فرمایید؟
در میدان اولویت فعالیتی ما صنایع دستی و کارهای در رابطه با حوزه فرهنگ است. هر چند به ناچار بعضی از فضاها را باید در اختیار خدماتی برای گردشگران عرضه دهیم تا بازدید کنندگان بتوانند از این خدمات استفاده کنند. خوشبختانه اخیراً فروشگاه های میدان نقش جهان سامان خوبی را پیدا کرده و ساماندهی بخش هایی از جداره های مختلف نظیر تابلوهای اطلاع رسانی هم در دستور کار قرار دارد که منتظر اعتبار ۱۴۰۱ هستیم.
با این اعتبار هم مرمت هایی در جداره ها صورت می گیرد و هم پاکسازی هایی انجام می پذیرد. با تعامل بین اداره کل میراث فرهنگی و حجره داران و کسبه جداره بیرون میدان امیدواریم بتوانیم منظر بهتری را در اختیار گردشگران قرار دهیم.
یکی از مشکلات همیشگی میدان نقش جهان مسئله بافت پیرامونی آن بوده، شما در مصاحبه های اولیه خود به عنوان مدیرکل اصفهان درباره بازگرداندن مردم به بافت تاریخی فرمودید، برای این مساله چه تصمیمی گرفته شده؟
میدان نقش جهان ضوابط خاص خودش را دارد، ضمن این که از سرمایه گذاری در کوچه های منتهی به میدان و لایه های مختلف میدان نقش جهان استقبال می نماییم، اما خط آسمان در اولویت کار قرار دارد و باید ضوابط آن رعایت شود. باید از خط آسمان حریم میدان نقش جهان حفظ و حراست شود. خوشبختانه این نگاه در میان سرمایه گذار هم پیش آمده است.
اخیراً برای کاروان سرای نخجوانی ها در بافت پیرامونی اطراف مسجد شیخ لطف الله هم سرمایه گذاری یک طراحی آورده بود که گفتیم با کلیت طرح مخالفتی نداریم، اما ضوابط حریم میدان باید رعایت شود. نابه سامانی ها و وضعیت حریم میدان نقش جهان باید سامان یابد، در حوزه مدیریت اجرایی نباید نگاه پیچیده ای داشت، مساله ساده است در دنیا یک میدان نقش جهان وجود دارد و این تک میدان که امانت به دست ما است باید بر مبنای ضوابط یک نقطه منحصربه فرد با آن برخورد شود. متخصصان مجموعه میراث فرهنگی در استان و کشور هم و غم حفظ و حراست از مجموعه نقش جهان را دارند.
تخریب ها امروز خیلی کمتر شده، اما مشکلات مالی که مترتب بر عملیات های مرمتی ما شده، گاهی اوقات مزید بر علت می شود تا تخریب ها و اتفاقات بد رخ دهد. با فضای تعاملی امروز امیدوار به حضور سرمایه گذاران هستیم، باید انگیزه های جدید ایجاد و کارهای را برای سرمایه گذاری توجیه پذیر کرد.
یکی از دغدغه های من محور تاریخی فرهنگی است، این محور که یکی از بخش های آن میدان نقش جهان است می تواند برای آن تکاپوی اقتصادی رخ دهد و بازآفرینی همراه با توسعه منطقی برای گردشگری ایران داشته باشد.

داخل بخش های مختلف میدان نقش جهان، از سنگ فرش ها، نرده ها، تزئینات و به قول معروف شرایط ظاهری یک سری خدشه ها وارد شده، آیا با متولیان این امر یعنی شهرداری برای ساماندهی به وضعیت برنامه ای وجود داشته است؟
غیره اگر در بازار حسن آباد و یا جلفا به سنگ فرش ها، جداره ها، نرده ها و نگاه کنید، متوجه خواهید شد که در همکاری با کسبه به تعامل خوبی رسیدیم. خوشبختانه دستگاه های دیگر همچون شهرداری اصفهان پای کار هستند و در حوزه مرمت هم ورود پیدا کردند. در شهرداری منطقه ۱ و ۳ اتفاقات خوبی در بحث های جداره و کف در بافت ها و بناهای تاریخی رخ داده که دستور کارهای آن از جانب میراث فرهنگی کنترل و نظارت می شود. به این فضای تعاملی بسیار امیدوار هستم و باید این فضا را تقویت کرد. امروز در این شرایط به شکلی باید فضا را بشکلی مدیریت کرد که در تفاهم و تعامل باشد، مجموعه شهرداری به خوبی پای کار مسائل میراث هستند و مکرر جلسات مختلف خوب و مثمر ثمری با شورای شهر و شهرداری داشتیم. حتی برای مبحث گذر فرهنگی هم شهرداری پای کار آمده و فازهای مختلف آنرا انجام می گیرد. با دفتر یونسکو اصفهان هم همکاری خوبی برای ثبت های جهانی انجام شده که این کار باتوجه به حساسیت بالا باید شسته رفته و آرام جلو برود. دستگاه های دیگر هم تابع نقطه نظرات اداره میراث فرهنگی هستند و در مدیریت ارشد استان هم نظرات کارشناسان میراث فرهنگی را به عنوان منبع می دانند.
برای ایمن سازی بازار اصفهان اداره کل میراث فرهنگی چه اقداماتی می تواند انجام دهد؟
خطرات حریق و فرونشست در دستور کار قرار گرفته است. در بحث فرونشست برخی دستگاهها جهت بررسی رفتار بناهای تاریخی و لایه های زمینی در ابنیه مختلف همچون پل ها و مجموعه نقش جهان قرار خواهد گرفت. در مبحث حریق هم فعالیتی هایی با مجموعه شهرداری و اداره برق جلساتی برگزار شده تا بازبینی مجددی صورت گیرد. فعالیت در فضای بازار بسیار دشوار است و مجموعه خدمات رسانی هم حق دارند، چونکه این فضا نمی تواند برای کار کردن آنها استاندارد باشد؛ اما به هر حال ضوابط میراثی در اولویت است. این بازبینی برای افزایش اطمینان خاطر و جلوگیری از خطرات احتمالی لازم است.

چند سالی است درباره طبقه دوم میدان نقش جهان صحبت زیاد شده، آیا به نظر شما مشخص کردن کاربری برای طبقه دوم میدان درست است؟
تعیین کاربری برای حفظ و احیا واجب است، اعتقاد دارم تا آن زمان که از یک بنا استفاده نشود، نه تنها به حراست از آن کمک نکرده، بلکه آرام آرام تصویر آن از ذهن ها پاک و به ویرانی آن کمک می شود. طبقه دوم میدان نقش جهان هم از این قاعده مستثنی نبوده و فضای خوبی است که سال ها رها شده و کاربری مناسبی برای آن تعریف نشده است. باید برای طبقه دوم میدان نقش جهان کاربری دارای شأن تعریف کرد، این فضا را نمی توان به کافه بستنی تبدیل کرد! باید تعریف فرهنگی صورت بگیرد، تابحال هم چند سرمایه گذار برای این بخش رجوع کردند و به آنها اعلام شده که این فضا را برای یک گالری موزه ای می خواهیم.
درباره این گالری موزه ای بیشتر توضیح می دهید؟
پایه کارهای فرهنگی ما در طبقه دوم میدان نقش جهان یک گالری موزه است که در درجه اول تبدیل به محلی برای معرفی آثار نفیس و هنرمندان باشد و سپس در بحث حراج های هنری تبدیل به بازارچه ای برای آثار منحصربه فرد، نفیس و فاخر شود. خیلی از توریستهای خارجی مشتاق این نوع و شکل از آثار هنری هستند.
پروژه تبدیل کارخانه ریسباف به موزه در چه مرحله قرار دارد؟
کارخانه ریسباف هم سعی شده تا به موزه تبدیل گردد که امیدوار هستم یکی از مصوبات سفر رئیس جمهور به اصفهان باشد.


منبع:

1401/03/25
23:58:28
0.0 / 5
184
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1401

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912