فراجا گردشگری

نتیجه جدید ترین کاوش در بند هخامنشی

نتیجه جدید ترین کاوش در بند هخامنشی سرپرست هیأت کاوش بند هخامنشی دیدگان (بستان خانی) از آواربرداری و لایروبی ۴۵ متر از مسیر آب راه سد اطلاع داد.


به گزارش فراجا به نقل از ایسنا، حمیدرضا کرمی اظهار داشت: کانال آب راه که در فصل قبلی کاوش، دهانه ورودی آن در عمق ۲۱ متری تاج سد، یعنی در کفِ سد شناسایی شده بود، این دفعه آواربرداری و لایروبی شد و مسیر ۷۰ متری آن تا آب پخشِ سد شناسایی شد.
سرپرست تیم کاوش سد بستان خانی اضافه کرد: کانال آب راه که کف و دیواره های آن کاملاً سنگی است با پهنای ۷۰ سانتیمتر و ارتفاع ۱۲۵ سانتیمتر علاوه بر کارکرد انتقال آبِ مخزن به سمت آب پخش در جلوی سد، کارکرد رسوب گیری مخزن سد را هم داشته است.
کرمی با بیان اینکه طول این سازه ۷۰ متر است و در دوران هخامنشی ۲۰۰ سال کارکرد خویش را حفظ نموده است، اضافه کرد: آب راه سد در فصول گرم سال با باز شدن دریچه های آب پخش کار انتقال حجم زیادی آب را به رودخانه تنگ حنا و توزیع آن در دشت های پایین دست سد تا دشت پاسارگاد و سیوند و تخت جمشید بر عهده داشته است.
در بخش دیگری از کاوش، سازه سنگی دیگری به فاصله ۱۰ متر از آبراهه سد شناسایی شده است که به قول زارعی کردشولی ـ ناظر تیم کاوش ـ، هنوز کاربری آن معلوم نیست و احتیاج به کاوش بیشتری دارد.
او اضافه کرد: این سازه ۱ متر بالاتر از سازه آبراهه قرار دارد و عمق آن ۲ و نیم تا ۳ متر است.
به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، در این کاوش همینطور علایم و نشانه هایی از شاخصه های دوران هخامنشی همچون ۱۰ امضای متفاوت روی سنگ های کارشده در سازه که نشان از سنگ تراشان این سازه است، شناسایی شد.
سد دیدگان معروف به سد بستان خانی در ۲۲ کیلومتری شمال شرق پاسارگاد در «تنگ حنا»، در بخش مشهد مرغاب شهرستان خرم بید، روی یکی از سرشاخه های مهم رودخانه پلوار ساخته شده است.
منبع:

1401/04/01
20:55:54
0.0 / 5
191
تگهای خبر: شهر , كاربر , كانال , گردشگری
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1401

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912