فراجا گردشگری

کشف سازه ای قدیمی تر از استون هنج و اهرام مصر

کشف سازه ای قدیمی تر از استون هنج و اهرام مصر فراجا: باستان شناسانی که در نزدیکی «پراگ» مشغول فعالیت بودند به بقایای سازه ای متعلق به عصر حجر رسیدند.


به گزارش فراجا به نقل از لایوساینس، گروهی از باستان شناسان با کاوش در اطراف «پراگ» پایتخت جمهوری چک، بقایای یک سازه عصر حجر را کشف کرده اند که قدمتی فراتر از اهرام مصر و «استون هنج» دارد؛ یک مجتمع مرموز دایره ای شکل.
حدود هفت هزار سال پیش، یعنی در اواخر دوران پارینه سنگی یا اوایل عصر حجر گروهی از کشاورزان در این سازه دایره ای شکل گرد هم می آمدند. البته هدف دقیق این گردهمایی معین نیست.
این مکان دایره ای شکل فضای بزرگی را به قطر ۵۵ متر در برگرفته است.
بگفته سخنگوی «مؤسسه دیرینه شناسی آکادمی علوم چک» (IAP)، هنوز اظهارنظر درباره ی مردمی که این سازه را ساخته اند بسیار زود است، اما واضح است که این مردم به تمدنی تعلق داشتند که در فاصله بین ۴۹۰۰ تا ۴۴۰۰ قبل از میلاد شکوفا شده است.
اولین شواهدِ وجود این سازه اولین بار در دهه ۸۰ میلادی و در جریان لوله کشی آب و گاز کشف شد، اما جستجوهای اخیر تمام بخش های این سازه را برای اولین بار آشکار کرده است. باستان شناسان تا حالا موفق شده اند در این مکان تکه های ظروف سفالین، استخوان های حیوانات و ابزارهای سنگی کشف کنند.
تاریخ گذاری رادیوکربن بقایای کشف شده در این سازه دایره ای می تواند به پژوهشگران در تعیین زمان ساخت این سازه کمک نماید.
این نوع سازه های دایره ای شکل تا چند دهه اخیر بقایای باستانی شناخته شده ای نبودند، اما حالا باستان شناسان می دانند که این نوع سازه های دایره ای شکل قدیمی ترین شواهد از معماری در تمام اروپا محسوب می شوند.
منبع:

1401/07/01
14:31:58
0.0 / 5
172
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1401

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912