فراجا گردشگری

رازهای گفته و ناگفته بانوی اول مصر

رازهای گفته و ناگفته بانوی اول مصر فراجا: سردیس ملکه «نفرتیتی»، یکی از مشهورترین اشیاء بجای مانده از مصر باستان است. رازهای زیادی درباره ی این ملکه همچنان وجود دارد که کشف آنها گِره قسمتی از معماهای مصر باستان را باز خواهدنمود.


به گزارش فراجا به نقل از ایسنا، ملکه «نفرتیتی» به همراه همسرش فرعون «آخناتون»، از سال ۱۳۵۳ تا ۱۳۳۶ قبل از میلاد بر مصر حکومت کردند.
«نفرتیتی» با آنکه فرعون نبود به سبب نقش تاثیرگذارش به عنوان همسر و ملکه در طول تاریخ از یاد نرفت. تاریخدانان برمبنای شواهد بجای مانده دریافتند «نفرتیتی» طرفدار اصلی اقدامات مذهبی و فرهنگی «آخناتون» بود. در این مقطع از تاریخ، فرعون «آخناتون» مذهب کشور را از چندخداپرستی به کشور پرستنده «آتون» به مفهوم قرص آفتاب تغییر داد و «عمارنه» را به عنوان پایتخت انتخاب نمود. البته تغییراتی که «آخناتون» ایجاد کرد، عمر چندانی نداشت و بعد از درگذشت «آخناتون» فرهنگ سنتی مصر بار دیگر احیا شد و جانشینانش تلاش کردند نام «آخناتون» و میراثش را از بین ببرند. پایتختی که او بنا کرد متروکه شد و آثار هنری که او، نامش و اعضای خانواده اش، همچون «نفرتیتی» را به تصویر می کشیدند نیز تغییر داده شدند. میراث این دو مدت ها از یادها رفته بود، تا اینکه کشف سردیسی در اوایل قرن بیستم نفرتیتی را در سطح جهان مشهور کرد.


سردیس «نفرتیتی» بدین سبب به او نسبت داده شده است که تاج سلطنتی که برای مجسمه تولید شده مشابه تاجی است که «نفرتیتی» در سایر تصویرگری های بجای مانده بر سر دارد.
گمان می رود «تحوتموس» در سال ۱۳۴۵ قبل از میلاد این سردیس را خلق کرده باشد. بعد از اینکه این سردیس در ششم دسامبر سال ۱۹۱۲ میلادی توسط «لودویگ برشارت»، عتیقه شناس آلمانی در ویرانه های «عمارنه» کشف شد، «نفرتیتی» به عنوان نمادی از زیبایی ایده آل زنانه شناخته شد.


«برشارت» این سردیس را حین کاوش در کارگاه باستانی یکی از مجسمه سازان دربار کشف کرد. این شاهکار بطور حیرت انگیزی با وجود گذشت ۳۰۰۰ سال همچنان سالم باقی مانده است.
اگرچه شواهد کمی از «نفرتیتی» باقی مانده است اما اطلاعات کافی برای شناخت نقش و شخصیت این ملکه وجود دارد. در ادامه با چند نکته قابل توجه درباره ی «نفرتیتی» آشنا می شوید:
نفرتیتی یک ملکه نوجوان بود
نفرتیتی در سن شانزده سالگی با آمن هوتپ چهارم ازدواج کرد. این فرعون پنج سال بعد از حکمرانی تغییرات مذهبی را شروع کرد و خودرا «آخناتون» نامید.
آخناتون و نفرتیتی یک شهر جدید بنا کردند
نفرتیتی درحال پرستش آتون


منبع:

1401/07/07
12:25:13
0.0 / 5
144
تگهای خبر: شهر , میراث , هنر
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1401

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912