فراجا گردشگری
رییس جهاد كشاورزی استان مركزی:

رتبه سوم تولید انار دنیا در اختیار ایران است

رتبه سوم تولید انار دنیا در اختیار ایران است به گزارش فراجا، مرکزی رئیس جهاد کشاورزی استان مرکزی اظهار داشت: ایران با یک میلیون و ۲۰۰ هزار الی یک میلیون و ۳۰۰ هزار تن، بعد از هند با ۲ هزار و ۴۰۰ میلیون تن و چین با هزار و ۶۰۰ میلیون تن، در رتبه سوم تولید انار دنیا قرار دارد.


علی صفری در مراسم افتتاحیه سومین جشنواره انار خورهه، تأمین امنیت غذایی کشور را وظیفه اصلی جهاد کشاورزی دانست و اظهار نمود: امنیت غذایی یکی از مولفه های اصلی قدرت هر کشور است که اتفاقات سال جاری، مثالی برای آن بود چونکه جهان در تأمین گندم با چالش مواجه گردید و کشورهای دارای گندم هم به کشورهای دیگر گندم نمی دادند.
وی با اعلان اینکه یکی از سیاست های جهاد کشاورزی به بحث الگوی کشت معطوف شده که گندم محور آن است، اضافه کرد: تنها راه رسیدن به امنیت غذایی افزایش بهره وری است.
وی افزود: اگر بخواهیم خودمان را نقد نماییم، یکی از ضعف های ما بهره وری است که به اندازه کافی وجود ندارد، چونکه این تصور را نداشتیم که به این نقطه از بحران آب خواهیم رسید. با وجود چالش آبی، ۳۰ میلیون تن تولید محصول در استان داشتیم که به سختی حاصل شده است.
وی با اعلان اینکه در اقلیم خشک قرار گرفته ایم اظهار داشت: بحث خشکسالی در ارتباط با سال جاری و سالهای قبل نیست و همواره به این شکل بوده است. باید به فکر اصلاح الگوی کشت باشیم که سال جاری شروع شده است و حتما باید به سمت مکانیزه کردن باغ ها و افزایش بهره وری با بهره گیری از روش های نوین حرکت نماییم.
صفری اضافه کرد: ایران با یک میلیون و ۲۰۰ هزار الی یک میلیون و ۳۰۰ هزار تن، بعد از هند با ۲ هزار و ۴۰۰ میلیون تن و چین با هزار و ۶۰۰ میلیون تن، در رتبه سوم تولید انار دنیا قرار دارد. متوسط عملکرد انار در کشور ۱۵ الی ۱۷ تن در هکتار است که کشاورزان نمونه ما ۱۲۰ الی ۱۳۰ تن برداشت در هکتار را در کارنامه دارند و اگر به نصف همین عملکرد هم برسیم، می توانیم در تولید کل محصولات خودکفا شویم.
وی افزود: متوسط تولید گندم ۴ تن در هکتار بوده است اما در محلات ۱۲ تن در هکتار هم برداشت داشته ایم.
وی در مورد آفات انار اظهار داشت: ۳۰ درصد تولید انار به واسطه آفتاب سوختگی از بین می رود، راهکار این مساله ایجاد سایبان است که با پرداخت تسهیلات دراین زمینه، حمایت های صورت می گیرد که پرداخت تسهیلات در ساوه شروع شده است.
صفری ضمن تشکر از کشاورزان محلاتی اظهار داشت: با اینکه مساحت زیر کشت محصولات کشاورزی محلات کم است اما از نظر عملکرد، یکی از شهرهای نمونه استان است. باآنکه محلات شهر گل و گیاه است و در زمینه ماهیان زینتی رتبه دار است اما در راه افزایش بهره وری، کار بسیار است.
امام جمعه شهرستان محلات هم اظهار داشت: خداوند در آیه ۹۹ سوره انعام، عظمت و هنرنمایی خویش را در پرورش گیاهان بیان کرده و از ما خواسته در این زمینه شکرگزار بوده و تامل و اندیشه نماییم.
حجت الاسلام دکتر مهدی ربانی با اشاره به انتخاب نام جشنواره با عنوان شکرگزاری، اظهار نمود: ما همه باید شکرگزار خداوند به خاطر نعمت های متعدد باشیم.
آقاگلی، بخشدار شهرستان محلات نیز، هدف از برگزاری جشنواره را معرفی روستای تاریخی و باستانی خورهه و انار این دهستان بعنوان یکی از با کیفیت ترین انارهای کشور و همینطور ایجاد اشتغال و نشاط اجتماعی برای مردم این روستا دانست.
در پایان، از برخی از خیرین شجره طیبه روستای خورهه با اهدای لوح، تقدیر گردید.














منبع:

1401/08/20
14:06:02
0.0 / 5
199
تگهای خبر: جشنواره , شهر , كیفیت , محصول
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1401

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912