فراجا گردشگری
گفت وگو با سیدابوتراب سیاهپوش

ماجرای عجیب به حج رفتن ناصر تکمیل همایون

ماجرای عجیب به حج رفتن ناصر تکمیل همایون فراجا: به گزارش فراجا، سیدابوتراب سیاهپوش ضمن اشاره به علاقه‌ی خاص ناصر تکمیل همایون به ایران، ماجرایی را در ارتباط با فراهم شدن زیارت حج در یک فرصت کوتاه برای این چهره‌ی فقید روایت می کند.


این عضو هیات علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی در گفتگو با ایسنا در رابطه با دغدغده‌ی همیشگی ناصر تکمیل همایون درمورربارهد ایران اظهار داشت: آقای دکتر تکمیل همایون اساساً علاقه و ارق خاصی نسبت به ایران داشت و به همه‌ی دانشجویان هم تاکید می کرد که حتما روی ایران و تمدن ایران اسلام کار کنند. خودش هم خیلی روی این مورد کار کرد و آثار زیادی هم در این حوزه دارد. در واقع هدف این بود که بتوانیم گذشته‌ی پربار کشورمان را هم به ایرانی ها و هم به مردم دنیا معرفی نماییم.
او با اشاره به اینکه تکمیل همایون می گفت «همه به ایران مدیونیم» اضافه کرد: بارها شده بود در حالیکه حتی وضعیت جسمی خوبی نداشت، حتی اگر در شهری دیگر از ایشان برای سخنرانی دعوت می شد، به هر قیمتی بود خویش را می رساند تا بتوانند دینش را ادا کند.
سیدابوتراب سیاهپوش همینطور اظهار نمود: روزی با جمع مان در پژوهشگاه نشسته بودیم و ناهار می خوردیم. من گفتم از همه‌ی شما خداحافظی می کنم، چون هفته‌ی بعد می خواهم به حج عمره بروم. او اظهار داشت: «جدی می گویی؟ می شود من هم بیایم؟» گفتم ما از سالیان قبل اسم نوشتیم. گفت «حالا ببین چه می شود». من هم به جهت اینکه پاسخ منفی ندهم، به مسئول کاروان زنگ زدم و او هم پذیرفت. دکتر رفت بیرون و آمد و اظهار داشت که من یا با همسر و پسرم می آیم یا نمی آیم. رئیس کاروان هم تمام تلاش خویش را کرد و یک کاروان که ۱۴۰ نفره بود با ۱۴۳ نفر راهی حج شد. و این به جز لطف خدا به او نبود. چون ایشان از نظر علاقه به ائمه حالت خاصی داشت و در یک فرصت بسیار کوتاه فرصت حج برایش فراهم گردید.
ناصر تکمیل همایون متولد ۱۳۱۵ در قزوین بود. او دوره‌ی کارشناسی فلسفه و علوم تربیتی و کارشناسی ارشد علوم اجتماعی را در دانشگاه تهران گذراند و دوره‌ی دکترای تاریخ و دکترای جامعه شناسی را در دانشگاه پاریس به پایان برد.
همچون آثار او به «تاریخ ایران در یک نگاه»، «آموزش و پرورش در ایران»، «آبسکون، یا، جزیره آشوراده»، «سلطانیه»، «دانشگاه گندی شاپور»، «تاریخ اجتماعی و فرهنگی تهران: از آغاز تا دارالخلافه ناصری» «مشروطه خواهی ایرانی ها (مجموعه مقالات)» و «جاده ابریشم» میتوان اشاره نمود.
از این جامعه شناس و تاریخ نگار اخیراً اثری با عنوان «مصدق در دوره‌ی قاجار» منتشر گردید. تکمیل همایون اثرِ دیگری به نام «ایران جان» از (انتشارات نگارستان اندیشه) را در آستانه‌ی رونمایی داشت. این اثر با مضمون «هویت ملی» به نگارش درآمد.
او در ایام اخیر به دنبال ایست قلبی در بیمارستان طالقانی تهران بستری شده بود و در روز ۲۵ آبان ماه درگذشت.1401/08/28
10:13:11
0.0 / 5
202
تگهای خبر: آموزش , شهر
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1401

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912