فراجا گردشگری

کشف قدیمی ترین سنگ رونی جهان

کشف قدیمی ترین سنگ رونی جهان فراجا: باستان شناسان قدیمی ترین سنگ حکاکی شده با نوشته های خط رونیک که به نام «سنگ رونی» شناخته می شود را در نروژ کشف کردند.


به گزارش فراجا به نقل از گاردین، باستان شناسان با کاوش در نروژ اثر باستانی را کشف کرده اند که معتقدند قدیمی ترین «سنگ رونی» جهان است و نوشته هایی به قدمت حدود دو هزار سال روی آن نقش بسته است.
برمبنای بیانیه «موزه تاریخ فرهنگ اسلو»، این نوشته ها روی ماسه سنگی مربعی شکل و صاف حکاکی شده اند و ممکنست اولین نمونه از کلماتی باشند که در اسکاندیناوی نوشته شده اند.
«کریستل زیلمر»، استاد دانشگاه اسلو بیان کرد: «این اکتشاف به ما دانشی درباره ی کاربرد خط رونیک در اوایل عصر آهن ارائه می دهد. این سنگ احتمالاً یکی از اولین تلاش ها جهت استفاده از خط رونیک روی سنگی در نروژ و اسکاندیناوی شمرده می شود.»
قبل تر نوشته های قدیمی تری به خط رونیک کشف شده است، اما هیچ یک روی سنگ حکاکی نشده اند. قدیمی ترین نوشته رونیکی که تا حالا کشف شده است، روی یک شانه از جنس استخوان حکاکی شده و در دانمارک پیدا شده است. «زیملر» معتقد می باشد مردم از نوک تیز یک چاقو یا سوزن برای حکاکی کردن این نوشته های رونیک استفاده می کردند.
«سنگ رونی» که در نروژ کشف شده، نتیجه کاوش یک گور در سال ۲۰۲۱ است. باتوجه به استخوان های سوخته شده و زغال چوبی که به همراه این سنگ کشف شده است، می توان نتیجه گرفت که این نوشته ها در فاصله اول میلادی تا ۲۵۰ میلادی حکاکی شده اند.
روی این سنگ که ابعاد آن ۳۱ در ۳۲ سانتی متر است، چندین نوع نوشته وجود دارد و تمام آنها نیز از نظر دستور زبانی معنا ندارند. در قسمت جلویی این سنگ کلمه «idiberug» نوشته شده است که ممکنست نام یک زن، یک مرد یا یک خانواده باشد.
تحقیقات درباره ی این سنگ همچنان ادامه خواهد داشت.
منبع:

1401/10/28
15:06:03
0.0 / 5
230
تگهای خبر: باستان شناس , كاربر , موزه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1402

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912