فراجا گردشگری

کشف مومیایی که شاید قدیمی ترین در مصر باشد

کشف مومیایی که شاید قدیمی ترین در مصر باشد فراجا: باستان شناسان مصری مومیایی در مقبره متعلق به عصر فرعون ها کشف کرده اند که ممکنست قدیمی ترین و کامل ترین مومیایی این کشور باشد.


به گزارش فراجا به نقل از ایسنا و به نقل از الجزیره، باستان شناسان مصری از کشف مقبره ای باستانی در نزدیکی قاهره خبر دادند که مومیایی داخل آن احتمالاً قدیمی ترین و کامل ترین مومیایی است که تا حالا در این کشور کشف شده است.
این مومیایی ۴، ۳۰۰ساله درحالی کشف شد که در بخش انتهایی یک دالان ۱۵ متری قرار داشت. «زاهی حواس» سرپرست گروه باستان شناسان به خبرنگاران اعلام نمود که این دالان قسمتی از مجموعه مقبره های باستانی است که قدمت آنها به دودمان پنجم تا ششم «پادشاهی کهن» مصر می رسد و بتازگی در نزدیکی هرم پلکانی سقاره کشف شدند.
این مومیایی مردی به نام «هکاشپس» (Hekashepes) است که با ورقه ای از طلا پوشانده شده بود و در تابوت دان سنگ آهکی قرار داشت.


«زاهی حواس» بیان کرد: «سرم را به تابوت دان نزدیک کردم تا درون آنرا ببینم؛ مومیایی زیبای مردی که کاملا با لایه های طلا پوشانده شده بود در آن قرار داشت. ممکنست این مومیایی قدیمی ترین و کامل ترین مومیایی باشد که تا حالا در مصر کشف شده است.»
در سایر مقبره هایی که بتازگی کشف شده است، مقبره ای متعلق به فردی به نام «Khnumdjedef» کشف شد. این فرد در دوران حکومت «اوناس»، آخرین فرعون دودمان پنجم، مسوول نظارت بر اشراف زادگان و مقامات بود. مقبره او منقش به تصاویر زندگی روزمره است.
مقبره دیگری نیز کشف شد که به فردی به نام «مِری» متعلق می باشد. او رازدار و فرمانده ارشد کاخ بود. در مقبره دیگری مجمومه ای از مجسمه های بسیار بزرگ کشف شد. این مقبره به فردی به نام «فِتِک» متعلق می باشد. او قاضی و نویسنده بوده است.
در این مقبره ها چندین مجسمه همچون مجسمه مردی به همراه همسرش و چند خدمتکار کشف شد.1401/11/08
12:12:28
0.0 / 5
208
تگهای خبر: باستان شناس , كهن
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1402

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912