فراجا گردشگری
اهل اردكانم منتشر شد

راهنمای سفر به شهر ارده و انار

راهنمای سفر به شهر ارده و انار به گزارش فراجا، «اهل اردکانم»، راهنمای گردشگری شهرستان «اردکان» بعنوان دومین کتاب از مجموعه «اهل ایرانم» برای معرفی شایسته ی مقاصد گردشگری ایران در سده ی نو در چارچوب محتوایی خلاق منتشر گردید.


به گزارش فراجا به نقل از ایسنا، مغفول ماندن شهرستان اردکان بعنوان وسیع ترین شهرستان استان یزد از نگاه گردشگران از یک سو و غنای تاریخی، فرهنگی و طبیعی این منطقه از طرفی آن هم بعد از تجربه تولید محتوای فاخر برای شهرستان کاشان، تیم پروژه «اهل ایرانم» را بر آن داشت تا با مشاوره و همراهی دغدغه مندان اردکانی، ظرفیت های گردشگرپذیر این شهرستان را واکاوی کرده و در چارچوب کتاب «اهل اردکانم» عرضه شود.
شاید پیش از این، اردکان با عناوینی چون «کوه چک چک»، «حلوا ارده»، «انار عقدا»، «ارگ خرانق» و... شناخته شده بود، اما احیاء و مرمت بافت تاریخی اردکان در سال ۱۳۸۷ وجه دیگری از جاذبه ی زیست بومی کویری را در ایران عیان کرد. تبیین مختصات تاریخی-جغرافیایی این زادبوم به همراه شرح وجه تسمیه محلات، بناهایی چون ساباط ها، دربندها، آسیاب ها، قلعه ها، قنات ها و... و روایت سبک زندگی آبادی های متنوع این منطقه، همچون دستاوردهای تیم پژوهش طرح است.
در این کتاب، بادیه خرانق و بستان عقدا مورد توجه ویژه قرار گرفته اند همچنان که وصف آداب و سنن بهدینان شریف آباد از دلنشین ترین بخش های آن است.
بادگیرها، کاروانسراها و قنات ها در محدوده شهرستان اردکان هم قدم به قدم پیمایش و به قلم نویسندگان و تصویرگران، پیشکش نگاه خوانندگان مشتاق شده اند. گذرهای طبیعی گشت وگذار به اهالی جدید اردکان معرفی شده، انواع تحفه سفر در قسمت دیگری درج شده و خوراک بومی در همان قالب ناشتاشام، کام توریست اردکان را به طعم خوش غذاهای این منطقه شیرین می کند. در این بخش برای هر خوراک علاوه بر دستور طبخ، یک داستانک روایت و برای هر داستانک، تصویری در خورِ آیین بومی این خوراک خلق شده است.
هم چنین نگاه ویژه به گردشگری فیلم (فیلم توریسم) در شهرستان اردکان هم باعث شد تا بار دیگر به مکان و لوکیشن فیلمها در یک کتاب راهنمای گردشگری پرداخته شود.
آشنایی با مشاهیر، لهجه اردکانی، تقویم رویدادها و گردشگری معدنی ـ صنعتی چادرملو از دیگر دستاوردهای خوانش این کتاب است.
کتاب «اهل اردکانم» علاوه بر چندین نقشه از بافت های مختلف، نقشه ایزومتریک شهرستان اردکان، اسکیس ها و اینفوگرافی های خلاقانه و تصاویر برازنده در مواردی به امکان حقیقت افزوده (AR) هم آراسته شده است.
پروژه «اهل اردکانم» دستاورد پژوهش میدانی و کتابخانه ای تیم تولیدکننده محتوا در فرصتی قریب به دو سال است که بعد از جشنواره سفرنگاری اردکان گرام، توسط گروه نویسندگان با همکاری فصلنامه میراث و گردشگری گیلگمش و زیر نظر آرش نورآقایی ـ مدیرمسئول این فصلنامه ـ، در ۵۷۳ صفحه توسط نشر «نوسده» انتشار یافته است.
برای تهیه کتاب «اهل اردکانم» از سراسر ایران می توانید به وبسایت www.gilgameshmag.com یا شبکه های مجازی این فصلنامه رجوع کنید.


منبع:

1401/11/17
13:08:29
0.0 / 5
357
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1402

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912