فراجا گردشگری
مدیركل میراث فرهنگی خوزست عنوان كرد:

نقش اساسی انجمن دوستداران میراث فرهنگی در ثبت میراث جهانی شوشتر

نقش اساسی انجمن دوستداران میراث فرهنگی در ثبت میراث جهانی شوشتر به گزارش فراجا، خوزستان مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خوزستان فعالیتهای انجمن دوستداران میراث فرهنگی شوشتر را عامل اصلی ثبت سازه های آبی تاریخی این شهر در لیست میراث جهانی یونسکو خواند و اظهار داشت: پای کار بودن مردم و این انجمن نقطه قوتی در راه ثبت آثار شوشتر در لیست میراث جهانی بود.محمدحسین ارسطوزاده در آیین جشن بزرگ مردمی پانزدهمین سالروز ثبت جهانی سازه های آبی تاریخی شوشتر که در محل قلعه سلاسل این شهر و با حضور مقامات محلی و استانی برگزار شد، با بیان اینکه بمناسبت سال روز ثبت میراث جهانی شوشتر و شوش در یونسکو، دو شب متوالی برنامه ویژه بمناسبت اینروزها تدارک دیده شد، اظهار داشت: خصوصیت اصلی این برنامه ها، مردم محور بودن آنها است؛ به این مفهوم که مردم، بانی و برگزارکنندگان آن هستند و این سالروز را مردم و ساکنان این شهرها گرامی می دارند که این مورد نشان از نهادینه شدن این رویدادها در بین مردم دارد و امید داریم به یاری خدا سال به سال این رویدادها باشکوتر و پرمحتواتر برگزار شوند.
به گزارش فراجا به نقل از ایسنا، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خوزستان افزود: در حوزه محافظت از میراث جهانی، همان گونه که در برنامه مدیریتی این محوطه ها و آثار جهانی درج شده است، باید برنامه سالیانه مشخص و تدوین شده را برابر برنامه زمان بندی پیش ببریم که خوشبختانه در این چندسال و طی این دو سه سال گذشته، در برنامه هایی که برگزار شد و برپایه طرح هایی که در جهت نیل به این اهداف تعیین شده بود، ما به اهداف پیشبینی شده رسیدیم و هم اکنون هم تعداد قابل توجهی طرح در حوزه های حفاظت و مرمت، پژوهش و معرفی در این شهرستان در حال انجام هستند.
وی در ادامه اضافه کرد: هم اکنون بالغ بر ۹۶ کارگاه مرمت در سطح استان داریم که دراین میان سهم میراث جهانی استان یعنی شوش، شوشتر و چغازنبیل متناسب با برنامه های از پیش تعیین شده مشخص و معین است که امیدواریم امسال هم بتوانیم برابر برنامه ریزی صورت گرفته به نتایج خوبی دست یابیم.
ارسطوزاده ضمن تبریک سال روز ثبت جهانی سازه های آبی تاریخی شوشتر و ابلاغ پیام تبریک عزت اله ضرغامی وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به مردم شهرستان، توضیحاتی درمورد روند ثبت جهانی این اثر تاریخی عرضه کرد و اظهار داشت: مبحث مردم و بهره مندی مردم از آثار تاریخی و نقش آن در زندگی بسیار حائز اهمیت می باشد.
او با بیان اینکه انجمن دوستداران میراث فرهنگی در شوشتر پای اصلی کار در ثبت اثر بود اضافه کرد: برخی از آن نسل همچنان در قید حیات هستند و پای کار هستند، ضمن اینکه نسل جدید هم به آن اضافه شده است و این موضوعی است که در راه ثبت آثار شوشتر در لیست میراث جهانی نقطه قوتی بوده و هست.
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خوزستان ضمن اشاره به فعالیتهای مرحوم پروفسور عبدالکریم بهنیا عضو سابق هیأت علمی دانشگاه شهیدچمران اهواز اظهار داشت: این مرد هم پا به پای ما در حوزه های علمی کمک های بسیار در جهت ثبت میراث جهانی شوشتر انجام داد.
او اظهار داشت: مفاخر این شهر، داشته ها و سرمایه های ابدی این شهرستان هستند و یادشان باعث سرمشق قرار گرفتن برای آیندگان است.
ارسطوزاده ضمن اشاره به اقدامات شهیدجمهور، آیت الله ابراهیم رئیسی اظهار داشت: اقدامات این مرد بزرگ در حوزه میراث فرهنگی زبانزد بود و دو ماه پایان منتهی به نوروز ۱۴۰۳، ۷.۵ هزار میلیارد تومان گردش مالی در استان خوزستان به واسطه گردشگری شکل گرفت.
او تصریح کرد: مهم ترین عامل پاسبانی از میراث معنوی و ملموس، حضور مردم است که ما در این شهر ستاد مردمی را داریم و از این بابت خیالمان راحت است که فعالیتهای مان پایدار خواهد بود.
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خوزستان در انتها از هنرمند و خواننده برجسته خوزستانی حامد نیسی که فعالیتهای هنری وسیعی در حوزه خوزستان شناسی و گویش شناسی انجام داده است هم تقدیر نمود.
منبع:

1403/04/16
11:30:18
0.0 / 5
45
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1403

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912