فراجا گردشگری

موزه ها در نوروز ۹۷ به این نكات توجه نمایند

موزه ها در نوروز ۹۷ به این نكات توجه نمایند فراجا: مدیركل موزه ها و اموال منقول فرهنگی تاریخی سازمان میراث فرهنگی اظهار داشت: برپایه بخشنامه ی ابلاغ گردیده ی این اداره كل به موزه های زیر نظر سازمان میراث فرهنگی، آن ها خویش را برای نوروز ۹۷ آماده می كنند اما برای بازدید از موزه های زیر نظر این سازمان، گردشگران هیچ مبلغ بیشتری در نوروز پرداخت نمی كنند.


محمدرضا كارگر در گفت وگو با ایسنا توضیح داد: برپایه روال هر سال بخش نامه و تقویم كاری نوروزی موزه ها و اماكن فرهنگ تاریخی تحت پوشش سازمان میراث فرهنگی در سطح كشور این بخشنامه از ۲۵ اسفند ۹۶ تا ۱۴ فروردین ۹۷ لازم الاجراست.
او با بیان این كه سه شنبه ۲۹ اسفند ۹۶، موزه ها و اماكن وابسته به سازمان میراث فرهنگی تا ساعت ۱۵ فعال می باشند، ادامه داد: در صورتی كه موزه ها یا مجموعه های فرهنگی تاریخی امكان اجرای برنامه های فرهنگی متناسب با تحویل سال داشته باشند، افزایش ساعت كاری مجموعه ها بر مبنای صلاحدید و نظر مدیران كل استان ها، مدیران موزه ها و كاخ موزه های تهران مانعی ندارد.
وی با تاكید بر این كه از یكم فروردین ۹۷ همه ی موزه ها و محوطه های تاریخی زیر نظر سازمان میراث فرهنگی از ساعت ۹ تا ۱۸ فعال می باشند، بیان كرد: بر مبنای صلاحدید مدیران كل استان ها، مدیران موزه ها و كاخ موزه های تهران، ساعت كاری كاخ موزه ها، موزه ها و اماكن فرهنگی تاریخی كه ظرفیت بازدید بیشتری دارند هم قابل افزایش است.
او با تاكید بر افزایش نداشتن هزینه ورودی موزه ها و اماكن تاریخی فرهنگی در نوروز و ضرورت نصب هزینه ی ورودی موزه ها در محل مناسب و در معرض دید بازدیدكنندگان، اظهار نمود: موزه های زیر نظر سازمان میراث فرهنگی در ۱۳ فروردین ۹۷ هم باز خواهند بود، ادامه داد: مدیران مجموعه های دارای باغ تاریخی و محوطه های سبز باید برنامه ریزی داشته باشند تا از برگزاری مراسم سنتی سیزدهم فررودین در این محوطه ها جلوگیری شود.
كارگر همینطور از درخواست این اداره كل از همه ی موزه های تحت پوشش سازمان میراث فرهنگی در خصوص توزیع بروشور و كاتالوگ و CD (حداقل دو زبانه) و نمایش فیلم كوتاهی از موزه و آثار تاریخی استان در سال در مدت زمانِ تقریبی ۱۵دقیقه اطلاع داد و اضافه كرد: از جانب دیگر همه ی موزه ها باید زیرنویس و تابلوهای دوزبانه برای معرفی اشیا و اماكن و بناهای تاریخی فرهنگی برای آثار به نمایش درآمده خود نصب كنند.»

ایجاد گیشه بلیت موزه ها در نقاط مختلف شهر
مدیركل موزه ها و اموال منقول فرهنگی تاریخی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری همینطور از برگزاری برنامه های جنبی توسط موزه های زیر نظر سازمان میراث فرهنگی در محوطه های تاریخی اطلاع داد و این برنامه ها را شامل جشن های نوروزی در محوطه و مكان های مناسب در موزه ها و امكان فرهنگی تاریخی با مبحث موزه مانند چیدن سفره هفت سین، مسابقات فرهنگی و هنری مانند مسابقه نقاشی، طراحی و عكاسی، خاطره نویسی در زمینه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در موزه های سطح استان ها دانست.
او بیان كرد: برپایه درخواست اداره كل موزه ها از همه ی موزه ها و اماكن فرهنگی تاریخی تحت پوشش سازمان میراث فرهنگی خواسته شده است تا باجه های بلیت فروشی در نقاط مختلف شهرهای پربازدیدكننده به منظور تسهیل و تسریع در تهیه بلیت ازسوی بازدیدكنندگان راه اندازی شود.

ساخت ماكت آثار تاریخی برای عكس یادگاری گردشگران
كارگر با تاكید ضرورت استفاده از توان گروه های مردم نهاد و دوستداران میراث فرهنگی برای راهنمایی و هدایت مسافران و گردشگران برای بازدید از موزه ها یا محوطه ها، اعلام نمود: از محوطه ها و موزه های زیر نظر سازمان میراث فرهنگی درخواست شده تا ماكت و مدلی از آثار و اشیای تاریخی را در فضاهای باز موزه تهیه كنند تا كسانی كه مایل به گرفتن عكس یادگاری هستند، از این مدلها استفاده كنند.

گروه های خبری باید از میراث فرهنگی مجوز عكاسی بگیرند
مدیر اداره كل موزه ها همینطور به حضور گروه های عكس برداری و فیلم برداری در محوطه های تاریخی مختلف زیرنظر سازمان میراث فرهنگی اشاره نمود و اظهار داشت: موزه ها و اماكن فرهنگی تاریخی موظف اند از پذیرش هرگونه تقاضای فیلم برداری و عكس برداری از موزه ها و اماكن فرهنگی تاریخی، اشیا و آثار تاریخی در نوروز جلوگیری نمایند.
او تصریح كرد: گروه های خبری و برنامه های مناسبتی صداوسیما در رابطه با نوروز می توانند پس از گرفتن تأییدیه از مركز روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فعالیت خویش را در فضاهای تاریخی انجام دهند.
كارگر تهیه برنامه های مناسبتی غیرمرتبط زنده در داخل موزه ها و اماكن فرهنگی تاریخی را ممنوع اعلام نمود و اظهار داشت: ضبط برنامه های مناسبتی در رابطه با نوروز از نمای بیرونی موزه ها و اماكن فرهنگی تاریخی بعنوان پس زمینه و عكس برداری و فیلم برداری مراجعان در قالب توریست برای ثبت خاطرات بلامانع است.

برگزاری شبی با موزه در موزه ها و مجموعه ها
مدیركل موزه ها و اموال منقول فرهنگی تاریخی سازمان میراث فرهنگی همینطور در مورد برگزاری شبی با موزه در نوروز، مانند اقدامی كه سال قبل موزه ملی ایران انجام داد؛ بیان كرد: با عنایت به تجربه خوب و مناسب بعضی از موزه ها و مجموعه ها در سال های گذشته در خصوص برگزاری شبی با موزه، برنامه ریزی به منظور اجرای برنامه های فرهنگی در شب در صورت امكان و داشتن شرایط مناسب، امكان پذیر است.
او تصریح كرد: موزه ها می توانند برای اعلام و اختصاص شبی برای این موضوع، برنامه ریزی لازم را انجام دهند.1396/12/19
21:48:29
5.0 / 5
4445
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1403

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912