فراجا گردشگری

مسیر هموار قاجارها بین لوور و كاخ گلستان

مسیر هموار قاجارها بین لوور و كاخ گلستان فراجا: با امضای تفاهم نامه میان دو رئیس جمهور ایران و فرانسه، تعهداتی بین دو كشور بسته شد تا تبادلات فرهنگی سرمنشأ دیگری برای گسترده تر شدن رابطه بین ایران و فرانسه شوند و همین تفاهم نامه تا امروز سبب شده ˮلوورˮ تعاملات مناسبی با دو موزه ملی ایران و كاخ گلستان برقرار كند.


به گزارش فراجا به نقل از ایسنا، همین روند امروزی سبب شده تا هنر قاجارِ در فرانسه امروز بیش از هر روز دیگری مورد توجه قرار می گیرد.
افتتاح "امپراطوری گل سرخ" با 19 اثر ایرانی
مسعود نصرتی، مدیر مجموعه جهانی كاخ گلستان با بیان خبر افتتاح نمایشگاه "هنر قاجار" روز گذشته سه شنبه هفتم فروردین در لوور لانس فرانسه؛ به ایسنا توضیح می دهد: در این نمایشگاه آثاری از حدود هشت موزه دار و مجموعه دار بین المللی به همراه 21 اثر از موزه ملی ایران و كاخ گلستان از هنر قاجار به نمایش در آمده اند.
او با بیان این كه در این نمایشگاه ۱۹ اثر از كاخ گلستان و دو اثر از موزه ملی ایران شركت داده شده اند، ادامه می دهد: به دنبال تفاهم نامه ای كه سال قبل دو رئیس جمهور ایران و فرانسه امضا كردند، علاوه بر بحث های گردشگری و صنایع دستی، چند بند هم متعلق به انجام تبادلات فرهنگی و برگزاری نمایشگاه های بین موزه ای بود. ازاین رو به دنبال برگزاری نمایشگاه "امپراطوری گل های سرخ" در فرانسه و نگاهی جدی به این دوره و هنر آن، كاخ گلستان كه از نظر كالبدی و محتوایی یكی از گنجینه های مهم این دوره تاریخی در دنیا به حساب می آید، هم برای ارسال برخی آثار پرارزش خود انتخاب گردید.
وی ادامه می دهد: كارشناسان بخش اسلامی موزه لوور با بررسی آثار قابل نمایش در نمایشگاه "لوور لانس"؛ نخست ۲۸ اثر را انتخاب كردند پس این بررسی ها به 22 اثر رسیدند و در نهایت در بررسی هیات كارشناسی سازمان میراث فرهنگی، ۱۹ اثر برای نمایش در این نمایشگاه تایید شدند و با سپری شدن مراحل قانونی و انجام هماهنگی های مورد نیاز، تبادل فرهنگی بین دو موزه انجام شد.
او با اشاره به خصوصیت های مجموعه جهانی گلستان از نظر وابستگی اش به دوره قاجار یعنی داشتن سه بخش "آلبوم خانه" ای از تصاویر آن دوره های تاریخی بعنوان دومین مركز البوم خانه دنیا، وجود "اسناد" دوره قاجار و "نسخه های خطی" كه چهار اثر آن مانند "خمسه نظامی" كه تا كنون جهانی شده اند، اضافه می كند: می توان اظهار داشت كه هنر قاجار از نظر كالبدی در فضای كاخ و آثار موجود در مخازن كاخ از مراكزِ مهم دنیاست.

توافق ضمنی كه لوور را به كاخ گلستان می برد
نصرتی در ادامه از برگزاری نمایشگاهای ازآثار دوره قاجار از موزه لوور فرانسه در پاریس در كاخ گلستان خبر می دهد و ادامه می دهد: مقرر است برای انجام بحث های فرهنگی نمایشگاهی از آثار دوره قاجار از كشورهای دیگر در كاخ گلستان برگزار گردد. همینطور یك توافق ضمنی با لوور انجام شده، است. ازاین رو اكنون مسیر هموار است تا شناخت و معرفی هنر قاجار در بخشی از این موزه عمومی بین المللی صورت گیرد.
او برگزاری این نمایشگاه در لوور و در سایه هنر و سیاست های قاجار بعنوان یك دوره گذار برسنت و مدرنیته را یك مقدمه برای معرفی این دوره تاریخی در نینا می داند.
وی همینطور از برگزاری نمایشگاهی از هنر قاجار توسط پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و حضور كاخ گلستان در آینده ای نزدیك اطلاع داده و ادامه می دهد: در بخش نمایشگاهی هنر قاجار كه آثاری از دوره هایی مانند معماری و اثار فرهنگی تولید شده خود بی نظیر است، معرفی می گردند و نمونه بارز آن كتاب آخرین هزار و یكشب دوره قاجار در كاخ گلستان است.

۱۹ اثر از شاهكارهای هنری منحصر به فرد كاخ گلستان شامل هشت نقاشی رنگ و روغن از تصاویر ناصرالدین شاه، یك آلبوم عكس كه تصاویر آن توسط ناصرالدین شاه گرفته شده است به همراه دوربین عكاسی، تاج مسی مربوط به آقا محمدخان، دو۲ جلد قرآن نفیس خطی كه یك جلد آن دردو۲ برگ كتابت شده و شش مرقع به خط های ناصرالدین شاه، میرزا بابا و محمد باقر، اسدالله شیرازی، اسماعیل جلایر و جعفر خان نوشته شده است برای نمایش در موزه لوور از گنجینه مخازن كاخ انتخاب كرده است.
نمایشگاه «امپراطوری گل های سرخ» از هشتم فروردین به مدت سه ماه در موزه لوور لانس فرانسه میزبان علاقه مندان به هنر ایرانی است.
1397/01/09
11:23:33
5.0 / 5
4364
تگهای خبر: گردشگری , موزه , میراث , هنر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1403

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912