فراجا گردشگری

عامل آتش سوزی خانه 200 ساله لنگرود مجرم شناخته شد

عامل آتش سوزی خانه 200 ساله لنگرود مجرم شناخته شد فراجا: یك روز پس از آتش سوزی خانه ۲۰۰ ساله «دریابیگی» درلنگرود گیلان، مظنون این حادثه شناسایی و دستگیر و پس از بررسی های زیاد؛ مجرم شناخته شد.


به گزارش فراجا به نقل از ایسنا، بیستم فروردین امسال خبر رسید، خانه تاریخی دریابیگی با قدمت ۲۰۰ سال كه در محله "راه پشته" رشت قرار دارد، به صورت كامل در آتش سوزی سوخت، وسعت آتش سوزی به حدی بود كه حتی در این حادثه یك خانه ی دیگر به صورت كامل، یك مطب پزشكی و یك خانه دیگر ۶۰ تا ۷۰ درصد خسارت دید.
روز پس از وقوع این آتش سوزی؛ معاون میراث فرهنگی اداره كل میراث فرهنگی استان گیلان هر چند اعلام نمود بخشی از این بنای تاریخی دچار حرق شد، با این وجود اعلام كرد؛ «به دنبال این حریق مرمت این بنای تاریخی در دستور كار قرار گرفت.»

ولی جهانی هم در این زمینه توضیح داد: پس از اطلاع از وقوع آتش سوزی در بنای تاریخی دریابیگی لنگرود كه سال ۹۰ به شماره ۳۰۶۸۹ در لیست آثار ملی كشور ثبت شده بود، به همراه نیروی یگان حفاظت در محل حاضر شدیم و نسبت به بررسی این مورد اقدامات لازم انجام گرفت به صورتی كه بعد از حضور به موقع از جانب آتش نشانی شهرستان لنگرود و مهار كامل آتش به علت اهمیت و اضطرار مبحث جلسه ای برای برآورد میزان خسارت وارده بر سقف و تزیینات بنا برگزار و قرار شد نسبت به مرمت و بازسازی بعد از تخصیص اضطراری اعتبار لازم اقدام گردد.
سرانجام پس از گذشت بیش از حدود ۱۵ روز از بروز این اتفاق؛ سردار امیر رحمت الهی، فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اعلام نمود: عامل آتش سوزی خانه دریابیگی لنگرود دستگیر شد.
او توضیح داد: به دنبال بروز این حادثه در بافت تاریخی شهرستان لنگرود، مبحث از جانب مسئول پایگاه حفاظت شهرستان به معاونت میراث فرهنگی استان اعلام و نیروهای یگان در محل حاضر شدند. به محض حضور نیروهای آتش نشان و به رغم گستردگی آتش و باریك بودن معابر اطراف اثر، مهار و جلوگیری از انتشار آتش به سایر بخش ها شروع شد و با عنایت به اهمیت موضوع، پیگیری دستگیری عامل یا عاملان حادثه در دستور كار یگان حفاظت قرار گرفت.
وی بیان كرد: با انجام پیگیری های تخصصی و تحقیقات گسترده از جانب ضابطان خاص یگان حفاظت و با همكاری مالك اثر و مساعدت عوامل انتظامی و مرجع قضایی استان، یك ساعت بعد از وقوع آتش سوزی، مظنونِ حادثه شناسایی و دستگیر شد.
او اضافه كرد: در ادامه روند پیگیری مبحث و با عنایت به اعتراف صریح فرد مذكور، متهم حادثه با صدور قرار مجرمیت از جانب بازجو پرونده روانه زندان شد.

1397/02/03
13:25:54
5.0 / 5
5055
تگهای خبر: شهر , مرمت , میراث
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1403

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912