فراجا گردشگری
مهر گزارش می دهد؛

طبس بهشت زنده زمین شناسی، شهری كه گردشگران را غافلگیر می كند

طبس بهشت زنده زمین شناسی، شهری كه گردشگران را غافلگیر می كند فراجا: بهشت زنده زمین شناسی ایران یعنی شهرستان طبس، هر گردشگری را كه اطلاعاتش از این شهرستان محدود به كویر و طوفان شن باشد، با جاذبه های گردشگری متفاوتش غافلگیر می كند.خبرگزاری مهر- گروه فرهنگ: شاید در ذهن خیلی از ایرانی هایی كه كمتر با جاذبه های گردشگری و تاریخی طبس آشنایی دارند طبس كویری بی آب و علف باشد كه تنها با طوفان طبس و هواپیمای آمریكایی هاست كه شهرت یافته و این شهرستان جاذبه ای برای گردش و تفریح نداشته باشد حتی ممكن است برخی با خود بگویند كه اگر به این شهرستان رفتند چه سرگرمی برای ماندن پیدا كنند و اصلا مقرر است از چه چیزی دیدن كنند مگر این شهرستان جایی هم برای دیدن دارد!؟
در پاسخ به این سوال باید اظهار داشت كه شهرستان طبس تنها در بخش شناسایی ژئوسایت ها، بیش از ۵۰ سایت دیدنی و شگفت انگیز دارد كه تصور همه مسافرانش را درباره این شهرستان به كل تغییر خواهد داد.
این شهرستان باآنكه در مسیر گروهی از مسافران مشهد قرار دارد و می تواند چند روزی از مسافران این مسیر را به سمت خود جذب نماید اما درون خود جاذبه های شگفتی دارد كه بعضی از گردشگران تنها برای دیدن این شهرستان به این بخش از استان خراسان جنوبی می آیند شهرستانی كه تا چندی قبل جزو استان یزد بود. از شمالی ترین تا جنوبی ترین نقطه طبس نزدیك به ۵۰۰ كیلومتر فاصله است این نشان داده است كه چقدر این شهرستان بزرگ و وسیع است.
اگر بعضی از افراد طبس را تنها با طوفان صحرای طبس می شناساند باید اظهار داشت كه اكنون محل سقوط هواپیماهای آمریكایی هم خودش به یك جاذبه تبدیل گشته و می توان از شهرستان به این بخش رفت و هواپیمای سقوط كرده و چند جاذبه دیگر را در این بخش از صحرا مشاهده كرد اكنون زیرساخت ها برای این جاذبه فراهم شده و حتی در روز ۵ اردیبهشت سالروز این اتفاق هم برنامه های مفصلی در صحرا برگزار می گردد.

دره جنی
شهرستان برای علاقه مندان به پدیده های زمین شناسی هم جذاب و دیدنی است. شگفت انگیزترین پدیده زمین شناسی طبس كال جنی یا همان دره جنی نام دارد محال است كسی به طبس برود و نخواهد از این پدیده زمین شناسی آمیخته با وهم و خیال دیدن كند. كال جنی را باید به خاطر سپرد. گردشگرانی كه به دره چاهكوه قشم رفته اند حتما با دیدن كال جنی می گوید كه بعضی از بخش های آن شبیه به چاهكوه است. گردشگران باید بدانند اگر می خواهند به كال جنی بروند باید از رودی كه در بین این دره جریان دارد عبور كنند پس بدانند كه حتما كفش هایشان خیس می گردد.
در این جاذبه گردشگری كسی نیست كه زباله گردشگران را از بین ببرد و یا آن را جابه جا كند پس نباید زباله ای باقی بماند. همینطور باید طوری برنامه ریزی كرد كه تا پیش از غروب آفتاب از آن منطقه خارج شد. به صورت حتما كسی نمی خواهد شب در این جاذبه هولناك و تاریك بماند.
طاق شاه عباسی كال سردر
كال سردر هم مانند كال جنی یك پدیده زمین شناسی است كه درونش می توان رودخانه ای با صفا را مشاهده كرد در نزدیكی كال سردر یك چشمه آب معدنی هم وجود دارد كه به تفرجگاه مردم طبس تبدیل گشته است می توان چند ساعتی زمان گذاشت و از مسیر رودخانه گذر كرد تا به طاق شاه عباسی رسید. عظمت این طاق همه بازدیدكنندگان را به وجد می آورد. این معماری هم در نوع خود بی نظیر است و می تواند یك روز از زمان اقامت گردشگران را به خود اختصاص دهد.
بلندترین سد قوسی جهان
در شهرستان طبس سد كریت بعنوان بلندترین سد قوسی جهان با ارتفاع ۶۰ متر، تا اوایل قرن بیستم بوده كه برای همه گردشگران قابل بازدید نیست چون این سد در كنار سد جدید كریت واقع شده و نیروهای یگان وزارت نیرو اجازه ورود به هر كسی را در این محدوده از سد نمی دهند البته این سد هم طوری پنهان شده كه حتما باید كسی درباره آن توضیح دهد وگرنه شاید افراد با دیدن آن متوجه قدمت و عظمت این سد تاریخی نشوند.
روستاهایی كه به دست مردم احیا شدند
روستای كریت و روستای اصفهك دو روستایی هستند كه آوازه شان تا آن طرف مرزهای كشور هم رفته است در روستای اصفهك كه خیلی از افراد برای مطالعات معماری حضور پیدا می كنند و می توانند نمونه ای از معماری خشتی و گلی را در شهرستان اصفهك ببینند. خیلی از افراد دوست دارند در اقامتگاههای بومی و روستاهایی كه بافت آنها خشتی و گلی است اقامت داشته باشند روستای اصفهك نمونه ای از این نوع روستاهاست كه هم اقامتگاه بومی دارد و هم معماری این روستا توسط نخل های سرسبز احاطه شده است. روستای كریت هم با وجود اینكه زلزله سال ۵۷ آن را با خاك یكسان كرد اما هنوز می توان پا در این روستا گذاشت و در آن قدم زد حتی در خرابه های خشتی آن. اما امروزه بعضی از مردم روستا به این محل برگشته اند و كاروانسرا و مسجد آن را مرمت كرده اند و گردشگران را در آن اقامت می دهند. در این روستا شكل خاصی از قبرها هم قابل مشاهده می باشد قبرهای سپردنی كه روی زمین قرار داده شده است. این دو روستا نمونه ای از فعالیت مردم محلی در حوزه بوم گردی و گردشگری می باشد.
اما در روستای ازمیغان هم میتوان یكی از عجایب كشاورزی را مشاهده كرد. زمین شالیكاری كه به آب و هوای مرطوب و زمین پرآب نیاز است در كنار نخل های خرمایی كه با آب و هوای خشك سازگار است در فاصله ای نزدیك قرار گرفته اند در واقع زمین های شالیكاری توسط نخل های خرما احاطه شده است و به جذابیت این روستا افزوده است.

نایبند ماسوله كویر
اگر هر گردشگری به ماسوله برو حتما می داند كه اگر روستای دیگری به همین نام شهرت پیدا كرده باشد دلیلش چیست. كویر طبس هم روستایی به نام نایبند یا نایبندان دارد كه به ماسوله كویر شهرت دارد البته اگر از نمای پشت روستا بتوان آن را دید. یك روستای طبقه طبقه ای كه دورتا دورش را زمین های كشاورزی و نخل های سرسبز پوشانده است. در این روستا می توان معماری خاص روستا را مشاهده كرد حتما گردشگران از دیدن این روستا لذت می برند همانطور كه یك سفرنامه نویس مشهور درباره آن نوشته كه یك سفر سرپایی به روستای نایبند كل سفر به طبس را توجیه می كند. از آنجا هم می توان به دیگ رستم سری زد. چشمه آب معدنی كه آب آن در سرچشمه تا ۱۰۰ درجه هم به جوش می آید و دارای املاح معدنی مختلف است.
زنان و مردان در پایین دست این چشمه محلی را جهت استفاده از این آب دارند. حتما باید مانند رستم بود تا بتوان از سرچشمه نوك انگشت را درون آب قرار داد. این داغی آب دیگ رستم را متفاوت از هر چشمه آب معدنی دیگر كرده است.

باغ گلشن و موزه ژئوپارك
باغ گلشن طبس را دیگر همه می شناسند باغی كه متعلق به منطقه كویری شهرستان طبس است اما با نخل ها و گیاهانی كه اگر كسی تنها این باغ را ببیند نمی تواند تصور كند طبس كویری بزرگ دارد. عمارت باغ گلشن هم در نوع خود دیدنی است هر چند كه داخل آن مسئولان شهری اقامت دارد اما این مكان یكی از اماكن تفریحی مردم است كه غروب ها همیشه شلوغ می گردد و مردم در باغ آن رفت و آمد می كنند و كنار عمارت سفره پهن می كنند. در این باغ می توان از موزه زمین شناسی و ژئوپارك طبس هم دیدن كرد. حتما در این موزه از عجایب زمین شناسی و وجود سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی و فسیل های آن متعجب خواهید شد.
بارش سنگ های سیاه در طبس
برای كسانی كه به پدیده های زمین شناسی علاقه دارند رفتن به سرزمین سیاه می تواند جذاب باشد سرزمینی كه روزگاری باران سنگ های سیاه از آتش فشان فعال آن می باریده و تا كیلومترها آن جا را بدون سكنه كرده است. زمین های این بخش از شهرستان طبس به علت وجود این سنگ های آتش فشانی سیاه رنگ است. می توان با یك راهنمای گردشگری و یا بلد محلی همراه شد و دهانه آتشفشانی كه بسیار وسیع است را مشاهده كرد. این محدود به پشته سیاه هم معروف است.
در این شهرستان می توان به سفره خانه سنتی و معروف شهر رفت و از غذاهای سنتی طبس مانند گندم پلو و قوروتی سفارش داد و یا اینكه انواع دم نوش های سنتی طبسی را امتحان كرد. غیر از اینها شهرستان طبس انقدر در حوزه تولید سبزی های خشك شده فعالیت نموده كه حالا سبزی خشك با آن عطر و طعم منحصربه فردش یكی از سوغات شهر شده است در كنار آن می توان سری به میدان امام خمینی زد و صنایع دستی مردم طبس كه بیشتر با ساقه های نخل خرما ساخته می گردد را تهیه كرد مانند انواع سبدها و ظروف.

1397/02/24
13:59:29
5.0 / 5
4119
تگهای خبر: جاذبه , سفر , شهر , گردشگران
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1402

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912