فراجا گردشگری

بازارگردی حاجی های ایرانی در عربستان كم می شود؟

بازارگردی حاجی های ایرانی در عربستان كم می شود؟ فراجا: رییس سازمان حج و زیارت با اشاره به شعار امسال در خصوص پشتیبانی از كالای ایرانی، اظهار داشت: با برنامه ریزی و هماهنگی انجام شده، زائران می توانند خرید سوغاتی خویش را با محوریت كالای ایرانی در داخل انجام دهند تا وقت و هزینه شان صرف بازارگردی نشود، این برنامه ریزی گامی برای تحقق شعار سال شده و سبب جلوگیری از خروج ارز از كشور می گردد.


به گزارش فراجا به نقل از ایسنا، حمید محمدی در همایش آموزش كارگزاران حج تمتع ۹۷ استان های قزوین، زنجان و البرز با اشاره به اینكه مقدمات حج تمتع ۹۷ با رایزنی های انجام شده با وزارت حج عربستان زودتر از حج سال قبل انجام شده است، اظهار نمود: با عنایت به انتظارات و توقعات زائران و اینكه امسال فرصت كافی وجود ندارد، لازم است مدیران كاروانها با تمام توان برای برگزاری حجی بهتر از سال قبل تلاش كنند.

سفر حج طولانی تر شده
او درباره وضعیت پروازهای حج امسال، اظهار داشت: با عنایت به امكانات فرودگاهی جده و مدینه، سفر حج امسال كمی طولانی تر خواهد بود كه لازم است مدیران علل طولانی شدن سفر و توضیحات لازم را به زائران عرضه كنند.
رییس سازمان حج و زیارت همینطور به محدودیت اقامت در سرزمین های منا و عرفات اشاره كرده و اضافه كرد: اساساً حجاج باید محدودیت های جغرافیایی منا و عرفات را بدانند، مدیران كاروان ها هم زائران را توجیه كنند كه با وجود تمام تلاشهای دست اندركاران حج امكانات و فضای بیشتری نمی توان به آنها اختصاص داد، هر چند امكانات نسبت به سال های قبل بهتر شده است.
محمدی در ادامه به وضعیت اسكان زائران در شهر مدینه و تخریب هتل های اطراف مسجدالنبی (ص) اشاره نمود و اضافه كرد: وضعیت هتل ها در شهر مكه مناسب می باشد و مشكلی برای اسكان وجود ندارد، اما در مدینه وضعیت هتل ها متفاوت می باشد.
وی خاطرنشان كرد: از چهار سال پیش طرح توسعه مسجدالنبی (ص) شروع شده و با تخریب هتل های منطقه مركزی، مدینه با كمبود جدی هتل مواجه گردید كه البته این مشكل همه كشورها را درگیر كرده و مدت زمان اقامت زائران را به حداقل رسانده است.
این مقام مسؤول در حج، اظهار داشت: در گذشته زائران ۱۰ تا ۱۵ روز در مدینه اقامت داشتند، اما اكنون نهایت زمانی كه در نظر گرفته شده شش روز است كه لازم است مدیران كاروان ها حتما زائران را در این خصوص توجیه كنند تا زائرین در طول سفر اعتراضی به این مسئله نداشته باشند.
او سپس درباره زمانبندی جمرات و قربانی، توضیح داد: طبق هماهنگی با وزارت حج عربستان، خروج زائران از عرفات باید طبق برنامه ریزی انجام شده باشد و مدیران باید زائران را طبق برنامه اعلامی از فضای چادرها خارج كنند تا به مزدلفه و به منا اعزام شوند، برای جمرات هم جدول زمانبندی دقیقی به صورت مشخص تدوین شده و هر كاروان باید راس ساعت مقرر و تعیین شده به برنامه توجه كند.

صدور ویزای حج از اواخر همین ماه
رییس سازمان حج و زیارت همینطور زمان دریافت ویزای زائران را اواخر خردادماه اعلام نمود و اظهار داشت: امسال هم همانند سال قبل روند صدور ویزاها به صورت الكترونیكی انجام می گردد.
محمدی درباره لزوم توجیه زائران در كلاس های آموزشی، اظهار داشت: بیشتر زائران سال اولی هستند و در این رابطه باید تصریح كرد كه سفر حج با عمره مفرده قابل قیاس نیست، ازاین رو لازم است طبق دستورالعمل و كتابچه شرح وظایف عمل كرده و در مورد شیوه انتقال مفاهیم هم مدیران كاروان وظیفه مهمی دارند.
او امنیت را از اصلی ترین موضوعات سفر حج امسال دانست و از مدیران كاروانها خواست كه در جلسات آموزشی توضیحات لازم را در این رابطه به زائرین ارائه نمایند.
محمدی همینطور تصریح كرد: مدیران كاروان ها در جلسات آموزشی، زائران را درباره همراه بردن وسایل ممنوعه و یا حساسیت برانگیز همچون لب تاپ توجیه كنند تا در هنگام ورود به عربستان و در مبادی ورودی سبب معطلی كاروان نشود.1397/03/04
14:22:59
5.0 / 5
4455
تگهای خبر: اقامت , سفر , شهر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1403

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912