فراجا گردشگری

خطر آتش‏‏‎سوزی بیخ گوش بافت جهانی یزد

خطر آتش‏‏‎سوزی بیخ گوش بافت جهانی یزد فراجا: آتش ‏‏سوزی طبیعی یكی از حوادث اتفاق افتاده در شهرهای بسیار گرم است كه می‏‏ تواند در اثر حوادثی مانند آتش‏‏‎سوزی های ناشی از گرم شدن هوا در نیزارها، جنگل ها و حتی كابل‎‎های برق و سازه‏‏ های قدیمی چوبی بروز كند.


هرچند چنین اتفاقاتی در فصول گرم سال در مناطق جنگلی شایع تر است ولی در شهری مانند یزد كه از گرمترین مناطق كشور است هم به علت داشتن سازه ‎ های قدیمی و كابل‏‏های فرسوده برق در این قبیل سازه‏‏ ها، اتفاق می افتد.
اهمیت ایمن‏‏ سازی شهر یزد در برابر چنین حوادثی از زمانی دوچندان شده كه با جهانی شدن بافت تاریخی این شهر، خیلی از سازه های گلین و چوبین یزد بیش از گذشته به مامنی برای تفرج و سیاحی گردشگران داخلی و خارجی تبدیل گشته و هر گونه حادثه ای در آن می‏‏تواند علاوه بر جان شهروندان و گردشگران، خساراتی جبران ناپذیری را بر سلامت این میراثی جهانی به بار آورد.
حوادث این چنینی كه در این ایام گرم سال از گوشه و كنار كشورمان به گوش می‏‏رسد مانند حادثه آتش‎‎سوزی مسجد جامع ساری كه به علت اتصالی سیم برق به دلیل شدت گرما و تابش خورشید به سیم های برق رخ داد، رنگ خطری نگران ‎ كننده برای یزد و بناهای تاریخی منحصر بفرد آن است.
معاون میراث فرهنگی استان یزد با متذكر شدن حوادثی مانند آتش سوزی مسجد جامع ساری، یزد را هم مبرای از چنین تهدیداتی نمی‎‎داند و می گوید: باید نگران سازه های بافت جهانی یزد باشیم و از هر اقدامی كه بتواند منجر به حفظ بناهای جهانی یزد شود، فروگذاری نكنیم.
ساشا ریاحی مقدم، معاون میراث فرهنگی اداره كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان در گفت‏‏ وگو با خبرنگار ایسنا در این باره به آتش‏‏ سوزی مسجد جامع ساری اشاره و اظهار می كند: در این حادثه 40 درصد از این بنای تاریخی به دنبال آتش‏‏ سوزی ناشی از گرمای شدید و نوسانات برق از بین رفت.
وی تاكید می‏‏ كند: حوادث مشابه این رخداد، یزد گرم و خشك كه از سازهای قدیمی دارای سیستم برق‏‏ رسانی با كابل های فرسوده برخوردار می باشد را بیشتر تهدید می كند.
این مسئول با بیان این كه اقلیم های گرم به شدت در معرض وقوع خطراتی مانند این آتش سوزی هستند، می گوید: باید در این مورد نگران سازه های جهانی شهر یزد باشیم و از هر اقدامی كه بتواند منجر به حفظ این بناهای جهانی شود، فروگذاری نكنیم.
وی تهدید سلامت جان مردم را هم به دنبال هرگونه احتمال خطر برای سازه‏‏ های یزد كاملاً جدی می‎‎خواند و بیان می كند: هرگونه تجمع افراد بخصوص در برگزاری مراسم های مذهبی در اماكن ناایمنی مانند مساجد تاریخی می تواند در صورت بروز حادثه، جان افراد را تهدید كند و این در شرایطی است كه معمولاً در چنین اماكنی مشكل خروجی های اضطراری در هنگام رخداد حوادث را هم شاهد می باشیم.
معاون میراث فرهنگی استان در ارتباط با اقدامات صورت گرفته در مورد پیشگیری و جلوگیری از حوادث این چنینی در یزد، تصریح می كند: هرچند این رخدادها غیرقابل پیش ‎ بینی است و خیلی از اماكن تاریخی و خانه ‎ های تاریخی و ثبت شده خالی از سكنه هستند، اما صدمه پذیری بالایی دارند كه باید به آن ها توجه داشت.
وی ادامه می دهد: البته برای حافظت از این بناها یك تیم از یگان حفاظت میراث فرهنگی، مامور سركشی به تمام بناهای تاریخی بخصوص اماكنی كه وضعیت مناسبی ندارند و امكان خطر در آن ها بیشتر است، شده‏‏ اند تا عوامل خطر را شناسایی و بررسی كنند و از سویی هم با تمام دستگاه ها و بخش های مرتبط در این موارد برای پایش و ضرورت تعمیراث مستمر بناها مكاتباتی صوت گرفته است.
ریاحی مقدم، تخصیص بخش زیادی از اعتبارات عمرانی سال آینده به بحث ایمن ‎ سازی سازه ‎ های تاریخی از نظر كنترل سیستم اعلام و اطفای حریق را از دیگر اقدامات در دستور كار میراث فرهنگی استان در این رابطه ذكر می‎‎كند.
این مسئول خاطرنشان می‏‏ كند: خوشبختانه تابحال حادثه ای در یزد رخ نداده و سازه هایی چوبین هم در یزد كمتر وجود دارد و همین نكته خوبی است كه از نگرانی ها در این باره می كاهد اما نباید به هیچ ‎ وجه نسبت به این مورد سهل انگاری نماییم.1397/05/06
14:30:11
5.0 / 5
4532
تگهای خبر: شهر , گردشگران , میراث
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1403

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912