فراجا گردشگری

صربستان در برابر ایرانیان سختگیرتر می شود؟

صربستان در برابر ایرانیان سختگیرتر می شود؟ فراجا: مسؤول دفتر اطلاع رسانی گردشگری و تجارت صربستان در ایران اظهار داشت: با برقراری دوباره قانون ویزا از جانب دولت صربستان، حتما تدابیر سختگیرانه تری در صدور روادید برای اتباع ایرانی اعمال خواهد شد.


به گزارش فراجا به نقل از ایسنا، یك سال پیش صربستان رژیم لغو روادید با ایران و هند را همزمان به اجرا گذاشت. جمهوری صربستان با جمعیت ۱۰ میلیون نفر در جنوب شرقی اروپا واقع شده، پایتخت آن بلگراد است و از شمال با مجارستان، از شرق با رومانی و بلغارستان، از غرب با مونته نگرو، كرواسی و بوسنی و هرزگوین و از جنوب با آلبانی و مقدونیه همسایه است.
صربستان تنها كشور اروپایی بود كه مرزهای خویش را برای سفر اتباع ایرانی آزاد كرد. هرچند كه گذر از مرزهای آن با وجود رژیم لغو روادید چندان هم ساده نبود. ایرانیان به شرط همراه داشتن رزرو هتل و بلیت بازگشت و پول كافی اجازه داشتند به مدت۳۰ روز بدون ویزا در صربستان اقامت كنند. ورود اتباع ایرانی با گذرنامه سفید و بدون مُهر هم با محدودیت هایی همراه بود.
دولت صربستان رژیم لغو روادید را با هدف تقویت صنعت گردشگری در این كشور و توسعه بازار غیر اروپایی به اجرا گذاشت و با آن كه بارها از اجرای این قانون ابراز خرسندی كرده بود اما درباره سفر با ویزاهای جعلی و مهاجرت بدون بازگشت از این كشور هم هشدارهایی داده بود.
رسیم لیجیك، وزیر گردشگری صربستان كه در سیاست گذاری رژیم لغو ویزا با ایران نقش اثرگذاری داشته است، اظهار داشته بود: در هفت ماه اول سال ۲۰۱۸ حدود ۱۵ هزار و ۸۵۵ ایرانی به صربستان سفر كرده اند كه بیشتر از یك هزار و ۵۰۰ نفر از این افراد در صربستان درخواست پناهندگی داده اند.
وی همینطور گفته كه بعضی ها از لغو ویزا سوء بهره برده اند و به همین خاطر منتقدان از ما به علت لغو روادید انتقاد می كنند. ایرانیان میهمانان خوبی هستند و خیلی خوب هم پول خرج می كنند. فروشگاه های ما هم این مورد را خیلی خوب می دانند.
آمار دقیقی از ایرانی هایی كه سفر بی بازگشت از صربستان داشته اند در دست نیست، اما گوردن پونویك ـ رییس موسسه اینفو پارك، گروه مردم نهادی كه به پناهجویان كمك می كند به بی بی سی گفته كه حدود ۳۰ درصد گردشگران ایرانی از پرواز برگشت خود استفاده نمی كنند.
دولت صربستان سرانجام چهارشنبه گذشته (۱۸ مهرماه) در روزنامه رسمی این كشور اعلام نمود كه تصمیم قبلی خویش را درباره معافیت از ویزا برای شهروندان جمهوری اسلامی ایران لغو می كند.
نبوشا استفانویچ ـ وزیر كشور صربستان ـ در مجلس این كشور دلیل بازگشت این تصمیم را سوءاستفاده تعدادی از ایرانیان از شرایط معافیت ویزا اعلام نمود.
یعقوب قاسمی ـ مسؤول دفتر اطلاع رسانی گردشگری و تجارت صربستان و از مجریان اصلی تورهای گردشگری به این مقصد ـ هم به ایسنا اظهار داشت: دولت صربستان به خاطر فشار و نارضایتی كشورهای همسایه اش از مهاجرت غیرقانونی شهروندان ایرانی، چنین تصمیمی را گرفته است.
او افزود: زحمت زیادی برای آزادی سفر بین دو كشور كشیده شده بود، ولی متاسفانه سفرهای بی بازگشت و مهاجرت ایرانیان به صربستان آنرا هدر داد.
قاسمی با اعتقاد بر این كه تصمیم دولت صربستان درباره لغو معافیت ویزا برای شهروندان ایرانی جنبه سیاسی ندارد، اظهار داشت: همانطور كه وزارت كشور صربستان اعلام نموده، قضیه به سوءاستفاده از این شرایط برمی گردد. طبق آنچه اطلاع دارم، دولت صربستان این تصمیم را تحت فشار و به دنبال نارضایتی كشورهای همسایه گرفته است. صرب ها به ایرانیان احترام زیادی می گذارند و به تدوام این رابطه علاقمند بودند اما با عنایت به افزایش مهاجرت اتباع ما از مرزهای صربستان به كشورهای اطراف آن، سطح نارضایتی و فشارها برای برداشتن این قانون زیاد شده بود.
به قول او، پیش ازآن كه ویزای صربستان برای ایرانیان لغو شود، قوانین سختگیرانه ای حاكم بود و دریافت ویزای این كشور با دعوتنامه و بعد از تایید پلیس و وزارت كشور صربستان امكان پذیر بود.
قاسمی بر این گمان است كه با برقراری دوباره ویزای صربستان برای ایرانی ها، ضوابط این كشور نسبت به گذشته تشدید شود.
مسؤول دفتر اطلاع رسانی گردشگری و تجارت صربستان درباره تكلیف گردشگران ایرانی كه برای سفر به صربستان تور خریده اند، اظهار داشت: وزارت كشور صربستان اعلام نموده این قانون را از ۱۷ اكتبر در مرزهای ورودی اش اجرا می كند، اما با عنایت به اعلام رسمی در روزنامه این كشور احتمال آن كه قبل از تاریخ اعلام شده، از ورود اتباع ایرانی به فرودگاه صربستان جلوگیری شود، زیاد است. ازاین رو سفارش می گردد مسافران با كسب اطلاعات كامل از آژانس ها درباره سفر به این كشور تصمیم بگیرند.1397/07/22
20:03:50
5.0 / 5
4218
تگهای خبر: اقامت , سفر , شهر , فروشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1403

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912