فراجا گردشگری
در دیدار با ارزیابان شورای جهانی صنایع دستی عنوان شد؛

وجود ۱۱۷ نوع صنایع دستی در فارس

وجود ۱۱۷ نوع صنایع دستی در فارس فراجا: استاندار فارس اظهار داشت: از 244 نوع صنایع دستی ثبت شده در ایران، 117 نوع در استان فارس وجود دارد كه هنرمندانی از این دیار در گستره های عشایری، روستایی و شهری به آن اشتغال داشته یا دارند.


به گزارش فراجا به نقل از ایسنا، به نقل از روابط عمومی استانداری فارس، اسماعیل تبادار در دیدار با ارزیابان شورای جهانی صنایع دستی كه به فارس سفر كرده اند، با اشاره به اینكه هنر منبت كاری شهرستان آباده از صنایع دستی كهن و دارای پیشینه تاریخی فارس است، اظهار داشت: تعداد زیادی از اساتید برجسته در شهرستان آباده به این هنر پرداخته و بعد از آنها هم شاگردان و فرزندانشان این راه را ادامه دادند.

وی استان پهناور فارس را سرزمینی تاریخی، فرهنگی و میراثی توصیف و بر نقش و جایگاه برجسته این سرزمین در ابعاد مختلف تاكید و افزود: در كنار وجود انسان های تاریخ ساز در سرزمین فارس، از گذشته تا امروز هنرمندان برجسته ای هم در این دیار حضور داشته اند.

استاندار فارس فرش قشقایی را یكی از انواع صنایع دستی برشمرد و خاطرنشان كرد: شاید هنرمندان بافنده این فرش ها نقشه و طرحی پیش رو نداشته باشند اما با جادوی فكر و انگشتان خود اثری هنری را به وجود می آورند كه با روح و ذهن بیننده ارتباط برقرار می كند.

تبادار با اشاره به اینكه این استان در تاریخ، هنر، ادب و فرهنگ ایران زمین جایگاه ویژه ای دارد، به بیان سایر ظرفیت ها و قابلیت های استان فارس پرداخت و اضافه كرد: استان فارس با دارا بودن رتبه دوم در تولیدات كشاورزی بیشتر از 10درصد از امنیت غذایی كشور را تامین می كند، از این رو به رغم مشكلات كمبود آب حفظ اقتصاد كشاورزی یكی از اولویت های مدیریت استان است .

وی به وجود دانشگاه های برجسته ای همچون دانشگاه شیراز و دانشگاه علوم پزشكی در این استان اشاره نمود و اظهار داشت: استان فارس از گذشته های دور تا امروز سرزمین علم و دانش بوده است .

استاندار فارس ابعاد مختلف گردشگری را از دیگر ظرفیت های استان فارس دانست و تصریح كرد: علاوه بر وجود جاذبه های گردشگری، تاریخی، مذهبی و طبیعی در استان، توریسم سلامت هم در فارس جایگاه ویژه ای دارد.

تبادار افزود: دانشگاه علوم پزشكی شیراز در زمینه های مختلف پیوند كبد، كلیه، حلزون گوش و... به ارائه خدمات درمان و سلامت به كشورهای همسایه و حوزه خلیج فارش مشغول می باشد .غدا هیجاوی رئیس منطقه آسیا و اقیانوسیه شورای جهانی صنایع دستی هم در این دیدار به جایگاه ویژه ایران و استان فارس در زمینه صنایع دستی اشاره و افزود: درخواست شما برای ثبت جهانی شهر منبت را دریافت كردیم و به نظر ما درخواست برجسته ای است.

وی با اشاره به پیشینه غنی تاریخی، هنری و فرهنگی استان فارس ابراز امیدواری كرد شهر آباده شرایط دستیابی به این جایگاه در حوزه صنایع دستی را داشته باشد.

هیجاوی افزود: آثار هنری هنرمندان استان فارس از عمق روح و ذهن این هنرمندان برخواسته و از این رو با روح و ذهن مخاطب هم ارتباط برقرار می كند.

رئیس منطقه آسیا و اقیانوسیه شورای جهانی صنایع دستی، تاریخ كهن ایران را دارای شهرت جهانی دانست و اظهار داشت: آثاری همچون تخت جمشید و وجود شاعرانی همچون حافظ و سعدی در دنیا شناخته شده است.

افزایش 184 درصدی صادارات صنایع دستی استان فارس

پویا محمودیان معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری كشور هم در این دیدار استان فارس را یكی از استان های مهم كشور در حوزه صنایع دستی برشمرد و اظهار داشت: در 6 ماهه نخست سال 97 صادرات صنایع دستی استان فارس 184 درصد رشد داشته كه نشان دهنده پذیرش این آثار در بازارهای جهانی است .وی اضافه كرد: كشورهای حاشیه خلیج فارس، كشورهای عرب زبان و همینطور كشورهای اتحادیه اروپا از علاقه مندان صنایع دستی استان فارس هستند.

محمودیان با اشاره به اینكه اتحادیه صنایع دستی استان فارس از اتحادیه های فعال و موثر در صنایع دستی كشور است، خاطرنشان كرد: هنرمندان حوزه صنایع دستی استان فارس درصد قابل توجهی از هنرمندان كشور را تشكیل می دهند.

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی سازمان میراث فرهنگی تصریح كرد: سایت های تاریخی، بازارهای تاریخی، سراها و تیمچه هایی كه در شیراز صنایع دستی را به گردشگران عرضه می كنند؛ نمادی از زیبایی های بی نظیر تلقی می شوند.

محمودیان با اشاره به اینكه دهكده صنایع دستی در شمال استان فارس در حال راه اندازی است، ابراز امیدواری كرد در سفر آتی خانم هیجاوی این دهكده برای بازدید آماده شده باشد .

شهرستان آباده نگین صنایع دستی استان فارس است

نماینده شهرستان های آباده، بوانات و خرمبید در مجلس شورای اسلامی هم در این دیدار به بیان جایگاه ویژه هنر منبت كاری در شهرستان آباده پرداخت و خطاب به رئیس منطقه آسیا و اقیانوسیه شورای جهانی صنایع دستی اظهار داشت: بازدید میدانی شما از شهرستان آباده به خوبی نشان خواهد داد كه این شهرستان در مباحث صنایع دستی نگینی در استان فارس به حساب می آید.

رحیم زارع تصریح كرد: علاوه بر هنر كهن منبت كاری انواع دیگر صنایع دستی همچون خاتم، ساخت سازهای موسیقی و... هم در شهرستان آباده رواج دارد.

وی به وجود كارگاه منبت كاری بی نظیر شهرستان آباده اشاره نمود و اضافه كرد: در این كارگاه بیشتر از 200 نفر از بانوان به تولید آثار منبت كاری مشغول هستند.

زارع اظهار داشت: این كارگاه با تولید شغل برای بانوان سرپرست خانوار، در كنار اشتغال زایی به رونق هنر منبت كاری هم كمك كرده است.

به گزارش فراجا به نقل از ایسنا، غدا هیجاوی رئیس منطقه آسیا و اقیانوسیه و یوشا كریشنا مشاور رئیس و عضو شورای جهانی صنایع دستی بامداد امروز با هدف ارزیابی شرایط و موقعیت شهرستان آباده بعنوان كاندیدای ثبت جهانی شهر منبت، به استان فارس سفر كرده اند.


1397/08/03
20:37:05
5.0 / 5
4242
تگهای خبر: پزشك , توریسم , جاذبه , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1403

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912