فراجا گردشگری

زیلویی كه برای ارزیاب یونسكو پهن شد بعلاوه تصاویر

زیلویی كه برای ارزیاب یونسكو پهن شد بعلاوه تصاویر فراجا: رییس شورای آسیا و اقیانوسیه صنایع دستی از كشور كویت كه بعنوان یكی از ارزیابان ثبت جهانی زیلوی میبد به این شهر سفر كرده، اعتقاد دارد كه این هنرصنعت قدیمی درخور جهانی شدن است.


به گزارش فراجا به نقل از ایسنا، "غدا هیجاوی قدومی" در جریان نخستین روز از سفر خود به میبد و بازدید از چند كارگاه زیلو بافی این شهر كه با هدف بررسی امكان ثبت جهانی این هنرصنعت در حال انجام می باشد، اظهار داشت: برپایه اطلاعات داده شده و بازدیدی كه انجام دادیم، دریافتیم كه زیلو یك صنعت فراگیر در شهرستان میبد است كه همه اعضای یك خانواده به شكلی با آن درگیر هستند و از مشاغل اصلی ساكنان این شهر بوده است.
وی با اشاره به بازدیدش از شركت تعاونی زیلوبافان این شهر، اظهار نمود: در جریان این بازدیدها از نزدیك با تمام مراحل زیلوبافی آشنا و متوجه شدیم كه از صفر تا صد فرآیند بافت زیلو در داخل خود شهر میبد انجام می‏ شود.
این ارزیاب یونسكو، آشنایی مسئولان و اعضای رده بالای شهرستان میبد با این هنر و این كه هر كدام به شكلی یك زیلوباف حرفه ای هستند را بعنوان نشان برتر برای این شهر برشمرد.

هیجاوی با اشاره به مراكز آموزشی زیلو بافی شهر میبد بیان كرد: هنرصنعت زیلوبافی در شهر میبد قابل توجه است و این كه زیلوبافی در این مراكز با روش‏های نو و جدید آموزش داده می‏ شود، بسیار عالی و جذاب است.
این ارزیاب یونسكو با بیان این كه بانوان این شهر هم به امر زیلوبافی مشغول هستند و در این امر مشاركت دارند را یك برگ برنده برای شهر میبد خواند، تصریح كرد: اهمیت دادن به صنعت زیلو و معرفی آن به بازارهای جهانی پسندیده و عالی است و زیلوی میبد به آن دست پیدا كرده است.
رییس شورای آسیا و اقیانوسیه صنایع‏ دستی در مورد نتایج ارزیابی خود از زیلوی میبد تاكنون، اظهار نمود: تصمیمگیری در مورد این مورد هنوز زود است اما با عنایت به شواهد و برپایه مدارك و اسناد ارسالی، این هنرصنعت در خور جهانی شدن است اما باید صبر كرد تا نتیجه اجمالی در این مورد اعلام گردد.
هیجاوی خاطرنشان كرد: بعد از اتمام بازدیدهای مورد نظر از این هنرصنعت، گزارشی از جانب ما به ریاست جهانی ارجاع خواهد شد كه بعد از اشتراك‏‏ گذاری با سایر اعضا و رضایت كامل آنها در این مورد، می‏ توان خبرهای خوبی را در این رابطه اعلام نمود.
ارزیابان یونسكو از كشوری كویت و هند در برنامه‏‏ ای دو روزه از وضعیت هنرصنعت زیلوبافی در میبد برای ثبت جهانی آن بازدید می‏‏ كنند.1397/08/06
14:40:36
5.0 / 5
4372
تگهای خبر: آموزش , سفر , شهر , صنایع دستی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1403

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912