فراجا گردشگری

آغاز ساخت مقبره جدید پرفسور حسابی

آغاز ساخت مقبره جدید پرفسور حسابی به گزارش فراجا مدیركل میراث فرهنگی استان اظهار داشت: فاز نخست احداث مقبره پرفسور حسابی در تفرش آغاز می گردد اما برای اجرای كامل طرح به هم پوشانی دستگاه های استان نیازمندیم.


به گزارش فراجا به نقل از ایسنا، به نقل از روابط عمومی اداره كل میراث فرهنگی استان مركزی، سیدمحمد حسینی در جلسه هماهنگی احداث مجموعه مقبره و بنیاد پرفسور حسابی اظهار داشت: در سال قبل مبلغ 500 میلیون تومان بودجه به تملك حریم این مقبره اختصاص یافت و مقداری از این حریم آزاد سازی شد اما كماكان چند واحد تجاری، خدماتی و مسكونی در این حریم وجود دارند كه میبایست هرچه سریعتر تملك شوند از این رو امسال هم مبلغ 260 میلیون تومان اعتبار صرف این مسئله خواهد شد.
وی اضافه كرد: متاسفانه با عنایت به ارزش زمین های حریم مقبره، مبالغ بیشتری برای این مهم لازم است. درخواستی كه اداره كل مطرح كرده بود آن است كه اداره كل راه و شهرسازی استان مركزی از زمین های دولتی جهت تهاتر و یا معوض استفاده كند اما متاسفانه كارشناسان این اداره كل تفسیر متفاوتی از بند قانونی كه صراحتا به این مورد اشاره می كند دارند از این رو تصمیم گرفته ایم از واحد حقوقی نهاد ریاست جمهوری و دیگر مراجع بالادستی استعلام كنیم تا تكلیف این مسئله مشخص و هر دستگاهی موظف به انجام وظایف خود شد.
او اظهار نمود: كارشناسان راه و شهرسازی معتقدند كه اداره كل میراث فرهنگی میبایست زمین هایی را به قیمت روز از آن اداره خریداری و سپس برای آزادسازی حریم از آن بصورت تهاتر و یا فروش استفاده كند كه این مهم نه تنها هیچ كمكی به احداث بنای یك دانشمند برجسته نیست بلكه مسیر دسترسی به این مهم را ثقیل تر می كند در حالیكه انتظار آن است كه تمام دستگاه ها در مورد مفاخر علمی و فرهنگی استان، گام های بلندتری بردارند و یاری گر میراث فرهنگی باشند.
حسینی در ادامه اظهار داشت: با این حال احداث مقبره را در صورت اختصاص بودجه آغاز خواهیم كرد تا طلسم سالها بلاتكلیفی و نازیبایی این مقبره شكسته شود و گام در مسیر اجرایی بگذاریم با این امید كه دستگاه های دیگر هم همكاری های لازم برای احداث كامل این بنا داشته باشند.
او در انتها اظهار داشت: سال قبل مسابقه ملی طراحی مجموعه مقبره و بنیاد پرفسور حسابی برگزار و سه طرح هم انتخاب|شد كه از میان این طرح ها با نظر كارشناسان برداشت های لازم انجام شده و فاز اجرایی را آغاز خواهیم شد. این اقدام كوچكترین ادای دینی است كه می توانیم در مورد این دانشمند مطرح بین المللی انجام دهیم و امیدواریم با تحقق این مهم بتوان قدم در مسیر احداث بناهای ماندگار برای مفاخر دیگر استان برداشت.
این جلسه با حضور شهردار و رئیس شورای شهر تفرش و همینطور نمایندگان سازمان برنامه و بودجه و اداره كل راه و شهرسازی استان مركزی برگزار گردید.


 

1396/09/10
00:10:47
5.0 / 5
5006
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1403

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912