فراجا گردشگری

نجات تنها آسیاب آبی جهان در عمق 40 متری زمین

نجات تنها آسیاب آبی جهان در عمق 40 متری زمین به گزارش فراجا بخشدار مركزی میبد از نجات آسیاب دوسنگی محمدآباد بعنوان تنها آسیاب آبی جهان كه در عمق 40 متری زمین واقع شده با اجرای یك بند انحرافی سیلاب اطلاع داد.


به گزارش فراجا به نقل از ایسنا- «محمدجواد احمدی» در این باره اضافه كرد: طرح بند انحرافی آسیاب دو سنگی روستای محمدآباد بخش مركزی شهرستان میبد با عنایت به بروز سیلاب های مخربی كه همواره خسارت های فراوانی به آسیاب تاریخی مذكور وارد می كرد، اجرایی می گردد.
وی با بیان این كه عملیات اجرایی این طرح به طول 1500 متر و ارتفاع حدود دو متر اجرا می شود، از همكاری مدیر كل منابع طبیعی استان در این رابطه قدردانی و تصریح كرد: با ساخت بند انحرافی مذكور خطر سیلاب های مخرب در منطقه مرتفع خواهد شد.
احمدی یاداور شد: به صورت معمول در اثر بارندگی های سال های اخیر، آسیاب دو سنگی محمدآباد گرفتار آب گرفتگی و متعاقب آن مدفون شدن بخش های زیرین آسیاب در زیر گل و لای می شد.

این مسئول در انتها هم اعلام نمود: خوشبختانه از جانب میراث فرهنگی عملیات بازسازی و مرمت آسیاب مذكور هم از خردادماه امسال شروع شده و الان مراحل پایانی آن در حال اجراست.
لازم به ذكر است كه مجموعه بی نظیر آسیاب دو سنگی در غرب روستای محمدآباد و در راه قنات قطب آباد از دوران قاجار برجای مانده و اهالی روستا قدمت آنرا بین 250 تا 300 سال ذكر می كنند.
آسیاب مذكور تنها آسیاب آبی جهان هست كه در عمق 40 متری زمین بوجود آمده و در سال ۱۳۹۰ هم به شماره ثبتی ۲۹۹۸۵ بعنوان یك اثر ملی به ثبت رسیده است.
1397/10/05
18:14:06
5.0 / 5
4501
تگهای خبر: شهر , مرمت , میراث
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1403

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912