فراجا گردشگری
گزارش فراجا به نقل از مهر

همه اتفاقاتی كه برای یك موزه در یزد افتاد

همه اتفاقاتی كه برای یك موزه در یزد افتاد فراجا: بنیاد مستضعفان كه مدتها پیش درباره كاخ سعدآباد با سازمان میراث فرهنگی گرفتار اختلاف بود، این دفعه موزه قصر آیینه یزد را به سبب بدهی تعطیل كرد این مشكل از آن دست مشكلاتی است كه اساسی حل نشد.به گزارش فراجا به نقل از مهر، موزه های شهر یزد بسیار زیاد است اما این روزه ها یكی از موزه هایش گرفتار چالش شده است. موزه قصر آیینه یزد یا موزه آیینه و روشنایی موزه ای با حیاط وسیع واستخری در وسط، اتاق های گچ بری و آینه كاری شده رو به استخر، راهروهای تو در تو و حوض خانه است كه در زمان پهلوی اول بنا شده است.
در این موزه مجموعه های خطی، اسلحه، سكه، كتب، تمبر، قفل، دهنه اسب (متعلق به هزاره دوم پیش از میلاد) و نمونه هایی از برنزهای لرستان و اشیای دیگر به نمایش گذاشته شده است. از سال ۱۳۷۷ تابحال انواع آینه، ابزار وسایل روشنایی شامل گونه های مختلف پیه سوز و چراغ های قدیمی، انواع كبریت، قلمدان و طپانچه در این موزه به نمایش گذاشته شده اند. عمارت این مجموعه در سال ۱۳۲۰ جهت استفاده بعنوان مهمانسرای خصوصی توسط صراف زاده ساخته شد.
این موزه در این مدت میزبان گردشگران زیادی بود تا اینكه چند روز پیش بنیاد مستضعفان بنای موزه را با تمام آثار داخل آن بابت معوق شدن اجاره بهای ملك، تصرف كرد. سایت سازمان میراث فرهنگی باز نوشت كه بنیاد برمبنای حكم تخلیه ای كه در دست داشته، تمام كارمندان موزه را از محل موزه بیرون و موزه قصر آیینه را با تمام اشیای تاریخی و ثمین داخل آن تصرف كرده است.
بنیاد مستضعفان مدعی است كه این ملك را در اختیار دارد اما مصطفی فاطمی مدیركل اداره میراث فرهنگی یزد آنرا از شروع انقلاب تا كنون در اختیار اداره كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان می داند.

چند سال است كه بنیاد مستضعفان و سازمان میراث فرهنگی درباره مالكیت و یا اداره بعضی از بناهای تاریخی با یكدیگر اختلاف دارند همچون درباره كاخ سعدآباد در تهران. ولی به هر جهت، محمدرضا كارگر مدیركل امور موزه ها و اموال منقول فرهنگی و تاریخی گفته است كه طی تفاهم نامه ای این ساختمان برای كاربری موزه در اختیار سازمان میراث فرهنگی قرار گرفته و مقرر شده بود اجاره ای به بنیاد پرداخت گردد. این روند سال ها ادامه داشت تا حدود دو سال قبل كه بنیاد مستضعفان یزد اعلام نمود قصد پس گرفتن ساختمان را دارد. در قبال این درخواست، سازمان میراث فرهنگی چند پیشنهاد به بنیاد نمایش داد؛ پیشنهاد اول این بود كه طی یك تفاهم نامه آثار موزه ای به صورت امانت به همراه ساختمان در اختیار بنیاد قرار بگیرد و مدیریت موزه را هم این نهاد عمومی عهده دار شود. پیشنهاد بعدی باز این بود كه ساختمان دیگری به جای ساختمان موزه آیینه به بنیاد مستضعفان داده شود.
ابراهیم شقاقی، مدیركل حقوقی و املاك سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری باز در این خصوص اظهار داشت: در جلسه ای با حضور معاون میراث فرهنگی و معاون توسعه مدیریت سازمان میراث فرهنگی پیشنهاد داده شد با عنایت به تمایل شهرداری برای فعالیت در این اثر تاریخی، موزه به شهرداری واگذار شود.
اما بنیاد هیچ یك از این پیشنهادها را نپذیرفت. از طرفی اداره كل میراث فرهنگی یزد باز گفته است كه موزه درآمدی ندارد و بودجه ای باز از جانب سازمان میراث فرهنگی به آن تعلق نمی گیرد بنا بر این اجاره بهای آن به تعویق افتاد. فاطمی اظهار داشت: ما اصراری به اداره موزه نداریم و آمادگی داریم مسئولیت این كار را به بنیاد مستضعفان واگذار نماییم.»
گردشگرانی كه به این موزه بازگشت كردند با تعطیلی یك روزه آن مواجه گشتند. تا اینكه واحد حقوقی سازمان میراث فرهنگی و مدیران ارشد در استان یزد ورود كرد و این مشكل حل شد. اما آنچه كه می ماند آن است كه سازمان میراث فرهنگی ۴۰ سال پس از انقلاب هنوز تكلیف اداره و مالكیت بعضی از بناهای تاریخی را با بنیاد مستضعفان روشن نكرده است تا هر از گاهی شاهد چنین اتفاقاتی بین بنیاد مستضعفان و یكی از بناهای تاریخی نباشیم.

1397/11/01
14:04:03
5.0 / 5
4465
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۱
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1403

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912