فراجا گردشگری

مرمت پایه های تاقدار پل هزار ساله لرستان شروع شد

مرمت پایه های تاقدار پل هزار ساله لرستان شروع شد فراجا: برای اولین بار مرمت پایه های تاقدار پل تاریخی كلهر لرستان شروع شد.به گزارش فراجا به نقل از روابط عمومی معاونت میراث فرهنگی؛ پل تاریخی كلهر یكی از بناهای شاخص و ثمین لرستان است كه گفته می شود در نوبت ثبت در لیست میراث جهانی قرار دارد.
«علی مصطفی نژاد» مدیر پایگاه میراث فرهنگی پل های تاریخی لرستان با بیان این مطلب اظهار داشت: پل تاریخی كلهر یكی از مهمترین بناهای تاریخی و یكی از بزرگترین پل های تاریخی لرستان است كه مرمت آن الان توسط پایگاه میراث فرهنگی لرستان شروع شده است.
او اظهار داشت: بنای اولیه پل مربوط به دوران هخامنشی است كه در زمان ساسانیان بازسازی شد و مورد استفاده قرار گرفت. اما به طوركلی آنچه كه الان از پل تاریخی كلهر باقی مانده، مربوط به قرن چهارم هجری، نزدیك به هزار سال پیش است كه توسط حاكم وقت (بدربن حسنویه) بدین شكل و عظمت باز زنده سازی شده است.
مصطفی نژاد اما به روش و تكنیك های استفاده شده در این پل تاریخی اشاره نمود و اضافه كرد: روش و تكنیك بهره گرفته در این پل، جلوه های ویژه ای به این بنا داده است، چیدمان سنگ ها در پایه ها، فرم آبشكن ها، ریتم قرارگیری سنگ ها و اتصال بخشی از پل روی صخره ها از خاصیت های منحصربفرد این بنای بزرگ سنگی به حساب می آید.
او اشاره كرد: پل تاریخی كلهر در گذشته گرفتار لطمه های جدی شده كه برای زنده نگهداشتن و پایداری آن نیاز به توجه و اعتبارات مناسب می باشد.
به گفته مدیر پایگاه پل های تاریخی لرستان، الان از محل اعتبارات استانی، لطمه های شدیدی كه به پایه های تاقدار ضلع شمال غربی این سازه وارد شده بود مورد مرمت قرار گرفته و امید است بزودی شاهد حفاظت و مرمت كامل این بنای تاریخی ثمین باشیم.
او همین طور اضافه كرد: برای مرمت و حفاظت این بخش، بیشتر از هزار سنگ تراش و قواره مورد نیاز است كه با عنایت به منشورهای مرمتی لازم است از معادن سنگ های اولیه استخراج و برای مرمت به كار گرفته شود.

1397/11/02
21:36:14
5.0 / 5
4252
تگهای خبر: مرمت , میراث
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲
فراجا
faraja.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فراجا محفوظ است - سال 1396 تا 1403

فراجا

یافتن بهترین جا برای گردشگری
تماس جهت تبلیغات در سایت: 3722-470-912